UEFA Euro 2012

012

Yine yaz günleri geldi ve futbol i in uluslararası turnuvaların zamanı yaklaşıyor. Bu yaz ise Avrupa Futbol Şampiyonası’yla haşır neşir olacak futbol severler. Haliyle yeni bir turnuva yeni bir EA Sports oyunu demek. Peki ya bu sene öyle olmazsa? Maalesef yeni bir oyun değil, sadece bir indirilebilr i erikle karşı karşıyayız bu sene. Gelin bakalım FIFA 12 sahiplerine sunulan UEFA Euro 2012 i eriğinde neler var.Yapma Volkan!Oyun endüstrisi son dönemlerde oyunları fabrikadaki üretim bandından ıkarır gibi ıkarmaya başladı. Ne kü ük detaylara önem veriliyor, ne de oyuncuları mutlu eden ekstraları barındırıyor. Hal böyle olunca bazı oyunlar da olabildiğine traşlanıp piyasaya sürülüyor. UEFA Euro 2012’de bir oyun olarak ıkması beklenirken, bu yüzden sadece bir indirilebilir i erik halinde karşımıza ıkıyor. Hatırlarım da eskiden bir FIFA 98 oyunu vardı ki i erisinde Road to World Cup 98 diye bir mod bile eklenmişti. Buna rağmen EA Sports bununla yetinmemiş, 1998’deki Dünya Kupası i in özel olarak World Cup 98 oyununu piyasaya sunmuştu. Fransa’da düzenlenen turnuvaya hazırlanan oyunda, ma ların oynandığı her şehir kısa bir videoyla tanıtılıyor, spikerler ma ın oynandığı şehirle ilgili bilgiler sunuyor ve hatta eski kupalardan bazı anılar anlatıyorlardı. Oyunda 1930’lardaki Dünya Kupası ma ları bile yer alıyor, hatta bu ma lar tarihe uygun olarak siyah-beyaz gösteriliyor, takımlar zamana uygun kıyafetler giyiyor ve futbol topları bile kahverengi meşinden gözüküyordu.Peki Euro 2012 DLC’si bize bunları sunuyor mu? Cevap: Hayır. 25,99 dolar’dan satılan Euro 2012 indirilebilir i eriğinde oynanışla ilgili yeni bir şey yok. FIFA 12’yi nasıl oynuyorsanız, bu oyunu da öyle oynayacaksınız. Çünkü indirilebilir i erik mantığı böyle. Peki asıl soruya gelelim: “25,99 dolar verip UEFA Euro 2012’yi aldığımda ne gibi bir i erikle karşılaşacağım?”

A ık ası i erik sadece görünüş ve oyun modlarını i eriyor. Eklentiyi indirdiğinizde, FIFA 12’nin ana menüsünde bir sekme olarak Euro 2012’yi görüyorsunuz. Buraya girdiğinizde farklı bir menüyle karşılaşıyorsunuz. Oyunun öne ıkan modları ise Expedition ve The Story of the Finals. Expedition modunda kendi yarattığınız oyuncular ve düşük seviyedeki Avrupa ulusal takımlarından oyuncularla birlikte oluşturdğunuz takımla birlikte diğer ulusal takımlarla ma lar yapıyorsunuz. Örneğin kurduğunuz takımla Türkiye’ye karşı ma yaptınız. İlk yendiğinizde Türkiye’nin kadro dışı oyuncularından birini se ip alabiliyorsunuz. İkinci yendiğinizde yedek oyunculardan birini se ebiliyorsunuz. Ü üncü yenişinizde ise ilk 11’den istediğiniz bir oyuncuyu se ip takımınıza dahil edebiliyorsunuz. Bununla birlikte harita üzerinde yeni yollar a ıp, farklı ülkelere karşı ma lar yapabiliyorsunuz. Tabi kaybettiğiniz ma larla birlikte bu yollar da yokolabiliyor.

Mükemmel bir şut…

Bir diğer mod ise artık turnuva bazlı oyunlarda alıştığımız tipik turnuva modu yani The Story of the Finals. Basit e istediğiniz takımı se ip Euro 2012’de mücadele verip kupaya uzanmaya alışıyorsunuz. Kötü olan yanı ise, elemeler kısmını oynayamıyor olmanız. Yani bu sene finallere gidemeyen Türkiye’yle oynamak istiyorsanız, eleme gruplarında mücadele etmek yerine, finallere giden bir takımla yerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Bu da biraz olsun can sıkıcı.Turnuva oyunları özellikle oynanış ve yenilik ilikleriyle değil, görsel anlatımıyla ön plana ıkan oyunlar. Fakat kullanılan takım listesi, skor tahtası gibi görseller, turnuvaya özel stadyumlar ve formalar dışında pek bir Euro 2012 havası yaşadığımızı söyleyemem. Spikerlerin de ma ları ne bir grup ma ı ne de turnuvaya ait bir ma gibi anlatmıyor oluşu bizi oyundan iyice soğutuyor.… ok farkla autSonu olarak 25,99 dolar fiyatındaki bir indirilebilir i erik i in UEFA Euro 2012, olduk a zayıf. Sadece resmi bir i erik olması, FIFA 12’nizi zengin gösterecektir. Keşke EA Sports, eskiden olduğu gibi oyuncuların sevdiği gibi kü ük detaylara önem verse, bize biraz daha zengin i erikler sunsa. Eminim ki oyuncular da buna aynı oranda satış rakamlarıyla cevap vereceklerdir.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.