Starbound Beta İnceleme

Starbound Beta İnceleme

Starbound

Starbound’da gezegeni yok edilmiş ve gezegeninin yok oluşu sonucunda hayatta kalmış bir karakteri oynuyoruz. Tabii bu karakteri öncelikle yaratmamız gerekiyor. Terraria’nın aksine seçebileceğimiz birkaç ırk var. Her ırkın görüntüsü falan doğal olarak değişik fakat başlangıç hikayesi hep aynı.

Gemimiz sayesinde gezegenimizin yok oluşundan kurtulduktan sonra, kalan bir gıdım yakıtımız ile daha önce ayak basmadığımız bir gezegende buluyoruz kendimizi. Yakıtımız olmadığından zorunlu iniş yapıyoruz. Gerçi iniş yapmıyoruz, Star Trek tadında gezegene ışınlanıyoruz.

Oyunun konsepti yeni gezegenler keşfetmek ve bu gezegenlerin kaynaklarını kullanarak hayatta kalmak. Bu uğurda ilk indiğimiz gezegende elimizde “Matter Manipulator” ile uzun bir süre geziyoruz. Matter Manipulator gezegenler üzerinde her şeyi toparlamak için altın biletiniz. Epey yavaş olduğu için bir süre sonra balta, kazma gibi şeyler yapmak çok daha mantıklı geliyor fakat sıfırdan başladığınız o erken vakitlerde en büyük dostunuz bu cihaz. Bu ve kırık kılıcınız.

Starbound2

Şimdi, Starbound’da bu üretim skalası gerçekten olacak gibi değil, çok geniş. Yani dandirik evlerden başlayıp gezegenlerarası bir imparatorluk kurmaya kadar devasa bir skaladan bahsediyorum. Bunun içerisinde Mech üretmek gibi şeyler de var, takdir edersiniz ki benim gibi kafadan sakat insanların yıllarını vererek hayvan gibi eğlenebileceği bir serbestlik hakim oyuna.

Tabii oyunun başlarında hiç böyle bir durum yok, yepyeni bir gezegene indiğiniz için genellikle oranın doğal yaşamı tarafından sürekli olarak ölümle tehdit ediliyorsunuz. Aynı Jurassic Park’ta şişman adamın ağzından zehir atan dinozor ile karşılaşması gibi burada da şirin bir kuş tepenizden uçarken anında paralize edici bir zehir atabiliyor.

Fakat Starbound’ın olayı bunlar da değil. Starbound, resmen galaksinin sonsuzluğuna yapılan bir güzelleme gibi. Oyunda geminizle keşfettiğiniz her gezegen tamamen oyun tarafından rastgele bir şekilde yaratılıyor. Bu ne demek? O gezegenin atmosferi, kaynakları, yaratıkları ve yaratıklarının davranışlarına kadar tamamen rastgele oyun tarafından belirleniyor. Peki bu ne demek? Bu sonsuz sayıda olasılık, sonsuz sayıda gezegen, gezegenler arası yolculuk yapabilen bir gemi ve sandbox oynanışı demek. Yani Starbound’ın karşısında çok ciddi vakitler geçirmeye hazır olun.

Starbound3

Starbound’da yapabileceğiniz şeyler neredeyse limitsiz, bir de multiplayer kısmı var ki, arkadaşlarınızla birlikte yıldızlararası yolculuğa çıkmak, yeni gezegenleri ele geçirmek ve uzaylı ırkları kendi boyunduruğunuz altına almak gibi şeyler oyunun çok küçük bir kısmına tekabül ediyor.

Henüz beta sürecinde olan oyun, pek çok hataya ve soruna sahip olacaktır ve zorlu bir süreçten geçecektir fakat size şunu garanti edebilirim ki, 2014’te çok büyük bir kırılma noktası olacak Starbound.

Eğer Terraria sevdiyseniz, kesinlikle Starbound’ı çok seveceksiniz, eğer Terraria oynamadıysanız, Starbound’a bayılacaksınız. Benim tavsiyem şimdiden Steam Early Access’ten oyunu edinin ve keyfinize bakın, gerçekten bambaşka bir tecrübe çünkü.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.