Renaissance Heroes İnceleme

Renaissance Heroes İnceleme

Renaissance-Heroes (7)

Bu yazımızda sizlere Türkiye’de ArkArena tarafından 2013 Nisan ayında yayınlanan hızlı ve dinamik oynanış yapısı ile fantastik bir MMOFPS olan Renaissance Heroes hakkında bilgiler vereceğiz.

Son yıllarda görmeye alışkın olduğumuz çağımızın silahlarıyla donatılmış oyunların aksine Rönesans dönemine ait barutlu tüfekler, uzun menzilli oklar ve yakın dövüş silahı olarak kullanılan topuzları barındıran oyun, bizlere oldukça farklı ve eğlenceli bir deneyim yaşama şansını sunuyor.

Eski ve tecrübeli oyuncuların çok iyi bildiği Quake’e ve Unreal Tournament’a birçok yönüyle benzeyen oyun da zeminden can, zırh ve cephane gibi özellikleri toplayıp karakterimizin özelliklerini arttırmamız mümkün. Oyunda şu an 8 farklı karakter bulunuyor ve her birinin kendine özgü hikayesi ve özelliği mevcut. Hamamları, sarayları, villaları, kütüphaneleri, Türk motifleriyle döşeli küçük haritaları ile aksiyonun hiç bitmediği Renaissance Heroes, Unreal Engine 3 grafik motorunun rüzgarını da arkasına alarak sevenlerine görsel bir şölen yaşatabilecek güzellikte bir oyun oynama fırsatını bizlere sunuyor.

Oyundaki ara yüzlerin basit ve anlaşılır olması, karakterimizi ve silahlarımızı çabucak ayarlayıp eğlenceye atılmamızı sağlıyor. Silahları güçlendirme seçeneği de bulunan oyunda, silahlarımızı silah geliştirme bölümünden herhangi bir sanatçıyı seçip güçlendirebilir ve ilginç bir sistem olan rüşvet sistemiyle sanatçıya rüşvet verip, güçlendirmenin daha başarılı olmasını sağlayabiliriz. Oyundaki görev ve başarı sistemi de oldukça gelişmiş ve görevleri tamamladıkça daha fazla bonus kazanma şansımız bulunuyor. Oyundaki başarı sistemiyle kendi başarı sıralamamızı ve oyundaki en iyi oyuncuların istatistiklerini görebiliyoruz.

Şuan 6 farklı oyun modu bulunan oyunda; maç sonunda en fazla öldürme puanına sahip takımın kazandığı Ölüm Maçı, rakip takımın alanına girerek puan kazanılan Hezarfen, belirli bir noktayı ele geçirerek aynı zamanda rakip takımla savaşarak oldukça zevkli geçen Hakimiyet modu, rakip takımın bayrağını ele geçirerek puan kazanılan Kaptı Kaçtı modu gibi bir çok eğlenceli oyun modunun yanı sıra herkesin tek olduğu ölüm maçı ve birebir Düello modu da bulunuyor.

Oyundaki farklı özelliklerden birisi de Nispet sistemi. Bizi çok eğlendiren ve rakibi de bir hayli sinirlendiren bu sistem oyuna çok iyi işlenmiş durumda. Rakip oyuncuyu öldürdükten sonra Z tuşuna basarak uygulanan sistemde, nispet yaparken ölmezsek ve nispet başarılı olursa karakterimiz ekstra can, zırh veya cephane gibi özellikler kazanıyor. Ve bu özellikler de hayatta kalmamızı birinci dereceden etkiliyor.

Görmeye pek alışık olmadığımız, FPS oyunlarında bir yenilik olan Gazap modu ise dengeleri değiştirecek şekilde tasarlanmış. Bu moda sol alttaki Gazap barının dolması halinde hiç bir tuşa basmadan girebiliyoruz. Gazap barının dolması için art arda ölmemiz ve takımımızın kaybediyor olması gerekmekte. Gazap moduna girdiğimizde silah hasarı, can, zırh ve hareket hızı gibi özelliklerimizin limitleri oldukça yükseliyor fakat bu mod sınırlı bir süre içinde geçerli. Maç sırasında silah güçlendirmek için ekstra malzemeler kazanmamız da mevcut. Bu malzemeleri kazanmak için rakibin üstüne zıplayarak öldürme, bomba ile öldürme veya maç sırasında bir görevi tamamlama yolu ile kazanabiliriz.

Renaissance Heroes ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Grafik kalitesi ve hızlı oynanış tarzıyla dikkat çeken 2013 yılının bu yeni FPS oyunu önümüzdeki yıllarda adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

Oyun galerisini aşağıda bulabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.