PlayStation 4 Teknik Özellikleri

PlayStation 4 Teknik Özellikleri

PlayStation 4 Teknik Özellikleri

 

Dün gece düzenlenen etkinlikte resmi olarak duyurulan PlayStation 4 bir çoğumuzu fazlasıyla heyecanlandırdı kuşkusuz. Konsolla ilgili merak edilenlerin bir bir ortaya çıktığı PlayStation Meeting 2013‘ün ardından Sony‘nin yeni nesil canavarına dair öğrendiklerimiz ise şöyle,

 

Double Fine‘dan Tim SchaferQuantic Dream‘den David Cage ve ismine yer verilmeden animasyon ile geçiştirilen Gearbox Software kurucusu Randy Pitchford‘un söylediği üzere PlayStation 4, oyuncu odaklı olmasının yanında ilhamını oyun yapımcılarından alarak geliştirilmiş bir konsol. Sony ilk kez oyun yapımcılarıyla bu kadar yakın bir ilişki kurduğunu, bununla da oyun dünyasının yaratıcılığını arttırıp ve sınırlarının zorlamasını hedeflediğini belirtiyor.

 

 

Yenilenen PlayStation Network ile oyuncuların arasındaki etkileşimin arttırılacağı belirtiliyor. Mobil cihazlarımızla konsolu uzaktan kontrol edilebileceğimiz gibi bunlar üzerinden arkadaşlarımızla sohbet edebilmemiz ve satın aldığımız oyunları konsola yükleyebilecek olmamız da PlayStation 4’ün sosyal yönünüortaya koyan özelliklerden olacak.

PlayStation 4 Teknik Özellikleri2

PlayStation 4’ün donanımına baktığımızda ise 8 çekirdekli AMD işlemcinin yanında yeni nesil Radeon grafik işlemcisi ve 8GB GDDR 5 RAM‘in konsolun ana bileşenlerini oluşturduğunu görüyoruz. Bunlar da bize David Cage‘in sunumunu yaptığı “Old Man” teknoloji demosundaki gibi yüksek detay ve gerçekçilik sunan bir oyun deneyimi vaad ediyor. Bunun yanında PlayStation 4‘ün USB 3.0 veri yolu kullandığı ve Bluetooth 2.1‘i desteklediği de açıklanan bilgiler arasında yer almakta.

 

İlk sinyallerini oyun kumandası üzerindeki “Share” düğmesinden aldığımız sosyal etkileşimin de PlayStation 4‘te önemli bir yer tutacağı dün geceki etkinlikle doğrulanmış oldu. Konsol sahiplerinin oynadıkları oyunlardan aldıkları ekran görüntüleri ve videoları arkadaşlarıyla anında paylaşmasını sağlayacak teknolojinin yanında, Sony‘ninFacebook ile yaptığı işbirliği sonucu iki platformda yer alan hesapların birbirine bağlanması ile sosyal bir oyun ağının da ilk adımları atılmış olacak.

 

Konsola dair açıklanan bir diğer önemli özellik ise “Second Screens” ki bu özellik platformlar arası oyun deneyimi sağlıyor. Örneğin bir PS Vita sahibi herhangi bir PlayStation 4 oyununu 5 inç’lik ekranında oynayabilecek. Second Screens‘i iPhoneiPad ve Android‘te aktif etmek içinse geliştirilen PlayStation App‘i kullanacağız. Bu sayede konsolda oyun oynarken akıllı telefonumuz ile PlayStation Store’a bağlanıp oyun satın alabilecek ve bunu konsolumuza yükleyebileceğiz. Anlayacağınız üzere biz oyunlarda aksiyondan aksiyona koşarken arka planda birçok işlem kotarılabilecek.

Yeniden tasarlanan ana menüde konsol sahiplerinin satın aldıkları oyunlarla ilgili gelişmelerden haberdar olacağı, arkadaşlarının paylaştıkları şeylere göz atabilecekleri ve uzun vadede -Sony’nin kullanıcı bilgilerini toplamasıyla- kendilerine önerilen oyun ve çeşitli içeriklere ulaşılacağı da açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.Sony‘nin Gaika‘yı satın alması ile bulut teknolojisine adım attığını öğrenmiştik. Bu doğrultuda PlayStation 4’üngeri uyumlu olmayacağı ancak PlayStation 3 oyunlarını Stream edeceği de (PS1 ve PS2 oyunları dahil) dün geceki etkinlikte kesinlik kazandı. Yapılan açıklamaya göre 3000 PlayStation 3 oyununu Sony’nin son konsolunda deneyimleyebileceğiz.

 

Bunun yanında stüdyolar başkanı Shuhei Yoshida’nın açıklamasının üzerine PS4’ün sürekli “online olma” zorunluluğu bulunmuyor. İsterseniz offline da takılabilirsiniz ama konsolun “sosyal” özellikleri sayesinde genelde “online olma” özelliğini isteyebileceğimizi söylüyor. İnternet bağlantısı olmayanlar için bir kabus söz konusu değil.

 

Daha önce dedikodusu çıkan “PS4 kullanılmış oyunları kabul etmeyecek” de asılsız gözüküyor. Yoshida böyle bir şeyin olmadığını, fiziksel olarak oyunu alanların istediği yerde oyunu kullanma hakkının olduğunu dile getirip yüreklere su serpiyor.

 

4K çözünürlüğü hakkında da soruları cevaplayan Yoshida, oyunların 4K çözünürlüğü desteklemeyeceğini ama PS4’ün 4K çıkış yapabileceğini, bunu sadece kaydedilmiş videolarda kullanacağını açıkladı. Yani 4K oyunlar için özel TV almak için para biriktirmeye başlamışsanız, biraz mola verebilirsiniz :)

 

“DualShock 3’ümü PS4’te de kullanırım” diye düşünüyorsanız, maalesef, kullanamayacaksınız.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.