Facebook ile Microsoft işbirliği yaptı!

Facebook ile Microsoft işbirliği yaptı!

Microsoft'un arama motoru Bing bundan böyle aramalarında Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarının sunduğu bilgilerden de yararlanacak.

Yenilikler dahilinde Bing'e yeni bir menü eklenecek ve bu menüde araştırılan konu ile ilgili bilgi ve öneri sunabilecek arkadaşların listesi bulunacak.

Şirket böyle bir uygulama geliştirmelerinin nedeninin insanların %90'ının bir karar vermeden önce bir arkadaşa ya da uzamana danışıyor olması olduğunu söylüyor.

Anketlere göre ABD'de internet aramaları pazarının %15'i Bing'e ait.

Bu alanda lider a ık farkla Google.

Google pazarın %66'sını kontrol ediyor.

Yeni özellik Bing arama menüsünün sağında yer alıyor.

Yeni menünün ismi ''Bunu bilebilecek arkadaşlar''

Microsoft yeni uygulama ile ilgili internette yaptığı a ıklamada ''Bing Facebook arkadaşlarından konuyla ilgili bilgisi olabilecek olanları önerecek. Bu insanları se erken de Facebook'ta neleri beğendiklerine, profillerindeki bilgilere ve paylaştıkları fotoğraflara bakacak'' diye yazdı.

Microsoft ''Örnek olaraki Kosta Rika'da dalışa gidebileceğiniz yerleri araştırıyorsunuz diyelim. Biz sizin i in orada güzel bir dalış noktası bilen bir arkadaşınızı bulabiliriz. Orada birfotoğraf ektirmiş olması yeterli'' diyor.

'Kutsal Kase'

Facebook'tan başka Twitter, Linkedin, Foursquare ve Google+'da Bing tarafından kullanılacak.

Microsoft yeni uygulamanın önümüzdeki günlerde ABD'de kullanıma a ılacağını söyledi ancak diğer ülkelerle ilgili bir a ıklama yapmadı.

B Riley Co'nun internet uzmanı Sameet Sinha ''Sosyal etkileşimleri internet aramalarına dahil etmek bu alanın kutsal kasesi. İnsanlar birbirlerine internet kaynaklarından daha fazlagüveniyorlar'' dedi.

Sinha ''Bu yeni özellik Bing'e Google ile rekabet etme şansı verecek'' dedi.

Bu yeni hamle Facebook ile Microsoft arasında 2007'de kurulan ortaklığa dayanıyor.

Microsoft bu dönemde 240 milyon dolar ödeyerek Facebook hisselerinin %1.6'sını satın almıştı.

Facebook halka a ıldığında bu hisseler 1 milyar dolar değerinde olacak.

Ancak bu yeni uygulama başarılı olursa Facebook kendi arama motorunu geliştirmek isteyebilir.

Dijital Pazarlama Ajansı Greenlight ''Facebook yarın bir arama motoru kursa pazarın %22'sini alır. Ve bu arama motorunun ok iyi olması falan da gerekmez. Facebook deneyiminin bir par ası olduğu sürece kullanılacaktır'' dedi.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.