En İyi 10 Asya Tarzı MMORPG

En İyi 10 Asya Tarzı MMORPG

10 – BLACK GOLD ONLINE | Köken: Çin

black-gold-1

Age of Wushu gibi kaliteli oyunların yapımcısı Snail Games‘den yepyeni bir oyun Black Gold Online.
Black Gold olarak bilinen gizemli bir enerji için mücadele eden iki tarafın savaşını konu alan oyunda, bir taraf buharlı makinalarına yakıt bulmak için bu kaynağı isterken diğer tarafta sihir güçlerini arttırmak için Black Gold’un peşine düşüyor. En özgün yönü; hem teknolojiyi hem de büyüyü bir arada barındırması olan oyun sisteminde, grafikler de oyuncuları memnun edecek şekilde tasarlanmış.
Çok geniş bir evrene sahip olmanın yanı sıra, 6 ana ırkın bulunması da hoş detaylardan başka bir tanesi olarak gösterilebilir.
Irk savaşları, klan savaşları, birebir savaşlar gibi farklı savaş seçenekleri ile PvP açısından oldukça doyurucu seçeneklere sahip olan oyun, oldukça çeşitli ve ilginç binek sistemi ile de dikkat çekiyor.
Tamamen ücretsiz olan Black Gold Online, Age of Wushu için kullanılan Flexi oyun motorunun geliştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor.
Kısacası; MMORPG piyasasına farklı bir tat getiren bu oyun, 3000’den fazla görevi ve oyuna özgü dinamik etkinlikleri, büyük çapta PvE ve PvP deneyimi imkanı ile amansız bir mücadelenin kapılarını MMO severlere aralıyor.

9 – LINEAGE ETERNAL: TWILIGHT RESISTANCE | Köken: Kore

lineage-eternal-twilight-resistance

Yüksek tepmoda geçicek bir mücadele ve hiç bitmeyecek bir savaştan söz ediliyor. Bu yüksek tempo içerisinde ise en önemli şey yardımlaşma olacakmış. Yıkılmış bir köprüden karşıya geçebilmek için arkadaşlarımızla birlikte karşıya kanca fırlatmamız gerekecekmiş. Hatta bazı yüksek yerlere çıkabilmek için arkadaşınızın üstüne basıp çıkabilecekmişsiniz.

Bu tempo ve yardımlaşmadan sonra bizi en çok şaşırtan nokta videolarda da gördüğümüz üzere targetın tabla yada mouse ile seçilemiyor oluşu. Bunun anlamı ise benim için net. Oyunculuk yeteneğinin ön plana çıkabileceği bir nokta. Anladığım kadarı ile vuruş yapabilmek için mouse ile açıyı tutturmak gerektiği gibi aynı şekilde size karşı yapılan vuruşlarnda da kaçabilmeniz yada hasarı azaltmanız mümkün olabilecekmiş.

Oyunun Diablo klonu olarak algılanmamasını istiyorlar. Ve yeni nesil bir MMO getirdiklerini iddia ediyorlar.

Hikayesi, grafikleri, combat sistemi, yardımlaşma zorunluluğu ve söyledikleri gibi ise yüksek temposu ile yeni nesil bir MMO, türünde kült olabilecek bir MMO olabilir.

8 – ICARUS ONLINE | Köken: Kore

icarus-online-1

WeMade Entertainment adlı şirket tarafından MMORPG türünde geliştirilen Icarus Online, geçen yıl GStar 2012’de tanıtılmış ve oyunseverleri epey meraklandırmıştı. Cry Engine 3 oyun motoru kullanılarak geliştirilen oyunda; Guardian, Berserker, Priest, Assassin, ve Wizard olmak üzere beş adet klasik sınıf bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan yaratıkları evcilleştirip yanınıza alabilir veya onları binek olarak kullanabileceksiniz. Buna uçan devasa yaratklar da dahil. Haliyle Aion gibi havada savaşabilme özelliği oyuna epey farklı bir hava katacak gibi görünüyor. Oyundaki Guild sistemi ise guild savaşları için çok müsait olarak tasarlanmış durumda. Her guild belli bir toprağa ve belli bir kaleye sahip olacak. Bu ise sık sık kale savaşlarının olacağına işaret olabilir.

7 – PHANTASY STAR ONLINE 2 | Köken: Japonya

phantasy-star-online2

Sega Amerika başkanı Chris Olson, ilk Phantasy Star Online’ın devrim niteliğinde bir oyun olduğunu ve varisinin de bunu başarmak için hırslı olduğunu söyledi ve devam etti: “Seneye Phantasy Star Online 2’nin eşsiz, erişilebilir multiplayer aksiyon deneyimini dünyanın geri kalanı ile tanıştıracağız.”

Yapımcı Satoshi Sakai, ekledi: “Phantasy Star Online 2’de oyunculara sağlamak istediğimiz bir numaralı şey, her oyuna girdiklerinde değişen bir macera. Oyuncuların, yeni zindanlar keşfederek ve yeni görevler üstlenerek, sürekli şaşıracağı bir oyun yapmak istiyoruz.” Biz de şaşırmak istiyoruz sayın Sakai zaten. Şaşırtın bizi!

6 – MABINOGI 2: ARENA | Köken: Kore

mabinogi-2-arena-vindictus-2

Nexon Firması, G-Star etkinliğinde ki yaptıkları konferansta Mabinogi II: Arena ismini taşıyan yeni oyununu duyurdu. Bu sefer Source Motoru kullanılmadı, ancak onun yerine Nexon’un kendine ait Silvervine Motoru aracılığıyla yeni özel savaş efektleri ve animasyonlar, oyunculara sunulacak. Oyun hakkında henüz detaylı bir bilgi yok.

5 – BLESS | Köken: Kore

Bless

Unreal Engine 3kullanılarak hazırlanan Bless görselleriyle oyuncuları büyüleyen ve aksiyonun hiç bitmediği bir MMORPG. Yakında çıkış tarihinin duyurulması beklenen Bless douyuruc PvP ve PvE içeriği ile geniş bir kitlenin şimdiden gönlünü kazanmışla benziyor.

4 – ARCHEAGE | Köken: Kore

archeage

Archeage Online yepyeni grafikleriyle büyüleyici bir dünya sunuyor ismi her ne kadar arch online ye benzese de tamamen farklı bir oyundur.

Lineage yapımcılarından ArcheAge özellikle Avatar filmine olan benzerliği ile dikkat çeken bir MMORPG, oldukça değişik bir ortama sahip olan oyunda PvP’nin büyük bir rol oynadığını söylemek istiyorum. Oyunda Battleground’larda PvP yapabildiğiniz gibi eğer bir PvP sunucusunda oynuyorsanız Açık Dünya (Open World PvP) PvP’si de kaçınılmaz olacaktır.

3 – BLADE & SOUL | Köken: Kore

blade-and-soul-2

Guild Wars, Aion, Lineage gibi başarılı oyunların yayıncısı NCsoft’un Asya temalı yeni MMORPG oyunu Blade & Soul.  Oyun Unreal Engine 3 ile geliştirilen güzel grafikleri ve yenilikçi dövüş sistemi ile 2012’nin en merak edilen oyunları arasında yer aldı.

Blade and Soul Asya MMORPG’lerinden tanıdık olduğumuz öğeleri kullanıyor. Bunula birlikte pek çok benzer oyunda olduğu gibi sadece Çin mitlerinden faydalanılmamış; Rus, Moğol ve Tayvan kültürlerinden pek çok öğe ve karakterden esinlenilerek tüm bunlar fantastik bir dünyaya uyarlanmış. Hızlı ve görsel açıdan etkileyici bir oynanış biçimini dövüş sanatları ile harmanlayan oyun içeriğindeki şiddet nedeniyle 18+ olarak etiketlenmiş durumda. Seksi karakterler ön planda olsa da Age of Conan’da olduğu gibi çıplaklık Blade and Soul‘da bulunmuyor. Oynanabilir 4 ırk açıklanmış durumda: Kun, Jin, Gon ve Lyn. Sınıflar ise Blade Master, Kung-Fu Master, Force Master, Destroyer ve Assassin. Blade & Soul ve diğer mmorpg oyunlar arasındaki en büyük fark görevler ve yaratık savaşlarında ortaya çıkıyor. Diğer oyunlar görevler ve yaratık öldürerek level atlamayı baz alırken, Blade & Soul’da çok değişiklik görevler size verilebiliyor.

2 – MONSTER HUNTER ONLINE | Köken: Çin / Japon

monster-hunter-online

Capcom ve Tencent Games iş birliği ile hazırlanan Monster Hunter Online’ın Avrupa ve Amerika bölgeleri için de çıkacağı resmen doğrulandı. Oyun ilk açıklandığında Uzak Doğu pazarında çıkacağı sanılıyordu. Şu zamana kadar oldukça fazla satan Monster Hunter serisi, online dünyaya yabancı değil.

Daha önce 2007’de PC platformu için Monster Hunter Frontier Online adında başka bir online oyun piyasaya sürülmüştü. 2010’da ise Xbox 360 için çıkmıştı. Ama yeni geliştirilen Monster Hunter Online, daha farklı ve daha kaliteli olacak gözüküyor. Oyunun CryEngine 3 ile geliştirildiğini de belirtelim.

1 – BLACK DESERT ONLINE | Köken: Kore

Black-Desert-Online-31

Black Desert Online, C9′un yapımcıları tarafından geliştirilen yeni nesil MMO oyunları arasında şimdiden yerini alarak oyun görsellerine önem verenlerin yoğun ilgisiyle karşılanıyor. Görsel anlamda ve oynanış olarak günümüz MMO’ları arasında en çok beğenilen C9′u bile geride bırakacağını düşündüğmüz Black Desert aynı zamanda Open World!

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.