Windows 8 ile “başa dönmek!”

Windows 8 ile "başa dönmek!"

Windows 8'in Refresh işleviyle başa dönmek…

Windows 8'in belki de en alıcı özelliği bu: İşte yeni Windows'un "baştan yükleme" devrimi!

Windows 8, "Refresh" özelliği sayesinde Windows'u baştan yüklemeyi ok kolay bir hale getiriyor. Refresh, uygulamalarınızı, Windows ayarlarınızı ve kullanıcı profilini de koruyor.

Windows 8, aynı zamanda sıfırlamaya yarayan "Reset" işlevini de sunuyor. Bu işlevi kullandığınızda Windows 8, tamamen temiz bir hale geliyor.

Windows 8'in Refresh özelliği nasıl alışıyor?

Refresh özelliğini kullandığınızda işletim sistemi, teknik olarak baştan yükleniyor. Refresh işlemnin temel farkı ise verilerinizi, Windows ayarlarını ve Metro uygulamalarını otomatik olarak yedeklemesi ve işletim sistemi yüklendikten sonra bunları geri yüklemesi. Bu sayede ayarlarınız ve verileriniz aynen kalıyor, aynı zamanda temiz bir Windows elde etmiş oluyorsunuz.

Refresh'i kullanmaya Windows 8 düzgün alışmadığında veya hi alışmadığında ihtiya duyabilirsiniz. Refresh, ağ ayarları, mobil genişbant ayarları, BitLocker ayarları, sürücü harfi atamaları gibi ayarları saklıyor. Ancak dosya türü ilişkilendirmeleri, görüntü ayarları ve Windows Güvenlik Duvarı ayarları varsayılanlara sıfırlanıyor. Böylece bu ayarların sorunun kaynağı olmadığından emin olabiliyorsunuz.

Peki yazılımlar da geri yükleniyor mu?

Standart Refresh işlemi, yüklediğiniz programları geri getirmiyor ve sadece Metro uygulamalarını geri yüklüyor. Microsoft, bunun bir sorun giderme işlevi olduğunu söylüyor.

Microsoft, yüklenmeyen uygulamaların HTML bi iminde bir listesini oluşturarak yenilenen Windows 8'in masaüstüne yerleştiriyor. Bu sayede hangi yazılımların eksik olduğunu biliyorsunuz.

Özel olarak geri yükleme

Ancak bu özellikleri değiştirmeniz ve kendi Refresh kurallarınızı oluşturarak yüklü yazılımları da geri getirmeniz mümkün.

Ger ekten "taze" bir görüntüye geri yükleyebilmek i in PC'nizi ve uygulamalarınızı kurduktan mümkün olduğunca kısa bir süre sonra bu işlemi yapmalısınız. Windows 8'i kullandık a, "temiz" bir Windows'tan uzaklaşacaksınız.

Windows 8'i yükledikten sonra temel ayarlarınız yapın ve Office, Flash, WinRAR gibi ihtiya duyduğunuz yazılımları yükleyin. Ardından ihtiyacınız olmayan ön-yüklü ara ları kaldırın.

recimg.exe aracını kullanma

Windows 8'i dilediğiniz bir şekle soktuktan sonra recimg.exe aracını kullanarak sistemin bir görüntüsünü kaydedin. Bu görüntü sayesinde Windows 8'i dilediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz. Böylelikle verilerinizi, Windows ayarlarınızı ve Metro uygulamalarını koruyabilirsiniz. Bu geri yükleme işlemi, yüklü yazılımlarınızı da geri getirecektir.

recimg.exe aracını kullanabilmek i in yönetici izinlerine sahip olmalısınız. Özel bir Refresh görüntüsü oluşturmak i in aşağıdaki komutları girin:

mkdir C:\RefreshImage
recimg -CreateImage C:\RefreshImage

Bu şekilde bir Refresh görüntüsü oluşturmanızı kuvvetle öneriyoruz. Bu sayede bir gün her şeyi baştan kurmanız gerekirse, yazılımlarınızı baştan kurmakla uğraşmadan sisteminizi geri yükleyebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment