The Walking Dead Episode 3 – Long Road Ahead İnceleme

The Walking Dead Episode 3 – Long Road Ahead İnceleme

 

Ölüler yürümeye başlar
A New Day adlı ilk bölümde cinayetten mahkum olmuş bir adamı ve şans eseri tanıştığı küçük kızı tanımış, kendimizi birbirinden “enteresan” tiplerin içinde bulmuştuk. Irkçısı, cahili, sinir hastası ve bencili derken, dünyanın sonunda hayatta kalmış insanların yanında kendimizi de kurtarmaya çalışmıştık. Hikayeye güzel bir başlangıç yaptıktan sonra oyuncuları şok eden, çok daha sert, kanlı ve üzücü ikinci bölümü oynadık, Starved for Help!

Herkes, her an korkunç sona ulaşabilir temalı ikinci bölüm hem daha hızlı bir hikaye akışına, hem de çizgi romanda olduğu gibi soğuk terler dökmeye sebep olan “insanlık halleri”nden örnekler sunmuştu. Olabildiğine karanlık bir finalden sonra bizi bekleyenleri sorarsanız, “Alex ile konuştum. Haberler hiç iyi değil!”.

Sığındıkları motelde iyiden iyiye ego savaşına katılan karakterler, diğerlerine karşı olan güvenlerini de neredeyse kaybetmiş haldeler. Korkunç bir sondan  kılpayı kurtulmuşlardır ve yakında açlıkla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Burada kalalım ve gidelim atışmaları sonrasında yedikleri baskın, çoğunun hayatını değiştirecektir, belki de kökünden.

İş ciddiye binerse, kimseye güvenme
Önceki bölümlerde de rastladığımız “ahlaki çıkmazlar”, “Long Road Ahead’s”de de karşımıza çıkıyor. Bu sefer ölüm kalım üzerine karar vermek zorunda kalmasanız da, tanımadığınız birini sadece zaman kazanmak için yem yapar mısın, gibi can sıkıcı dönemeçlere gelebiliyorsunuz. Bazen de çok sevdiğiniz birini kendi ellerinizle…

Bu kez hikaye o kadar dönemeçli ki, olan biteni anlatmak pek kolay değil. Üç saati aşan oyun süresi boyunca “asla olamaz” diyeceğiniz nice şey tek tek gerçek oluyor. İhanet, yalanlar, iftira, ümitsizlik. Episode 3 şimdilik en karamsar The Walking Dead bölümü diyebilirim rahatlıkla. İkinci kısımdaki ciddileşen hikaye, bu sefer kararmaya, hatta tabir-i caizse çürümeye başlıyor. Oyuncu olarak bir yandan karakterlerin başına gelen facialardan dolayı üzülürken, diğer taraftan da muhteşem bir drama-gerilim filmi izlermişcesine keyif alıyor, tatmin oluyorsunuz. Üstelik az önce bahsettiğim “asla olamazlar” beklenmeyen anlarda, o kadar doğal şekillerde gerçekleşiyor ki, kendinizi ekranın başında tepkisiz, boş boş bakarken bulabiliyorsunuz. Hatta işi ileri götürerek diyebilirim ki, Long Road Ahead’s adlı bölüm, tv şovuna nazaran çok daha gerçekçi, çok daha acı bir olay hikayesi anlatıyor.

İnanma, kaç ve …
İşin adventure kısmı önceki bölümlerde olduğu gibi verdiğiniz cevaplar, karakterler arasındaki ilişkiniz, taraflar oluştuğunda ister iki cepheyi de sakinleştirme, ister bir taraf seçerek kendinizi garantiye almak gibi kısımlardan oluşuyor. Tabi çok sayıda quick time event’ları en olmadık yerde sizi karşılıyor ve tansiyonu yükseltmeyi başarıyor. Özellikle de ufaklık ile başınıza gelenler tam manasıyla adrenalin patlaması yaşatıyor. Karakterlerin bu gibi durumlarda verdikleri reaksiyonlarsa hikayeyi güçlendirirken, sizi iyiden iyiye senaryonun içine çekiyor. Şimdiye kadarki en hareketli, en kanlı, en moral bozucu bölüm olduğunu da düşünürsek, yemeğin üzerine çok leziz bir tatlı yemiş oluyoruz.

Kısaca “baskın” diyebileceğim sekans her ne kadar ilk defa uygulanan bir metod değilse de, o karmaşada paçayı(paçaları) kurtarmaya çalışırken iyiden iyiye havaya giriyorsunuz. Üstelik olacakları tahmin etmek adına minik bir ipucu niyetinde bu kısım.

Lafı toparlamak gerekirse, The Walking Dead: Episode 3 – Long Road Ahead’s oyunun ilk sezonuna büyük bir ivme kazandırıyor, germeyi başardığı gibi size sağlam bir okumanın tadınını veriyor. Şayet The Walking Dead oyununa hiç el atmadıysanız tavsiyem, en kısa sürede bu hatanızdan dönmeniz olacak. Bölüm 4’ü ise tahmin edebileceğinizden de kısa sürede oynayabileceğinizi hatırlatalım.

Related posts

Leave a Comment