Vessel İnceleme

Vessel İnceleme

Çok ufak sinematiklerle süslenmiş bu oyunda, genel olarak yaptığınız, bulunduğunuz alandaki bilmecenin mantığını anlamak, kafanızdan özümü kurmak ve bulunduğunuz yerden ıkmaya alışmak.Yapımcıların sitesinde yazdığı kadarı ile de donanım canavarı oyunların aksine grafik yerine, derin bir oynanış sunmak amacında olduklarını anlıyoruz. "Derinliği yakalayabilmişler mi?" diye sorarsanız da, türü sevenlere göre evet, ama sevmeyenlere göre tam tersi diyebilirim. Şöyle ki; başlarda sadece kü ük bulmacaları özmemizi isteyen oyun, ilerleyen zamanlarda daha karışık bulmacalar ile bizi sınasa da, bu bulmacaları özmemiz i in yardımcı ekipmanlar sunmayı da eksik etmiyor.Başlarda elimizde hi bir alet yokken ilerleyen zamanlarda yeni aletler, yardımcı aparatlar alıyor ve Vessel’i daha kolay oynanabilir hale getirmeye alışıyoruz. Fakat ilerledik e kolaylaşacak diye hi heveslenmeyin, ünkü bilmeceler de sonraki aşamalarda karmaşık hale getiriyor. Aslında karmaşık yerine genişletiyor desem daha doğru olur sanırım. Yani ilk zamanlarda 1 dakika sürmeden özebileceğiniz kü ücük bilmeceler, ilerleyen zamanlarda yarım saat düşündürecek kadar geniş hale geliyor ve oyuncuyu baya zorlayabiliyor. Eğer bulmacalı oyunları seven birisiyseniz Vessel tam size göre. Fakat benim gibi işler zorlaşınca sıkılanlardansanız, ilerleyip bitirmekte olduk a zorlanacağınızı söyleyebilirim.

Teknik ayrıntılar

Vessel yapımcıların uğraştığına değecek kadar güzel bir oyun. Şimdiye dek seslerini duymayıp da rahatsızlık duymadığım hi bir oyun olmadı muhtemelen. Sesleri duymadım, ünkü konuşma sesleri, hikayeyi anlatan dış ses gibi öğeler yok. Onun yerine hafiften bir müzik eşlik ediyor. Müziğin dışında ise karakter ile yapılan aksiyonlu hareketlerden de sesler duyabilirsiniz. Örneğin karakterimizin koşması, yüksekten atlaması, merdivenlere tırmanması gibi efektler oyun boyunca hi sessiz bir ortamdaymış gibi hissettirmiyor insana.

Grafik tarafında yapım olduk a yeterli seviyede. Çizimler ve kaplamalardan şimdiye dek kötü yönde gözüme takılan bir şey olduğunu söyleyemem. Oyunun ge tiği ortam göz önünde bulundurulursa da bu grafikler ortama tam gitmiş. Zaten yapımcıların yapmak istedikleri de grafikler ile PC'leri zorlamak değil, aksine rahat a alışmasını sağlamak.Kontroller fare ve klavyeye karışık şekilde dağıtılmış. Her iki donanım da kontrolün kolaylığı i in yeterince kullanılmış. Başlarda fare ile kontrol edebileceğiniz ok bir şey olmasa da, ilerleyen zamanlarda ele ge en aletleri kullanmak i in fareye ihtiya oluyor. Oyunda özellikle akışkan maddelerin hareket etmesi fiziklere dayanıyor. Ayrıca asma köprü şeklinde olan yerlerde de fizikleri görebiliriz. Kamera a ıları olduk a iyi, fakat ok nadir de olsa bakmak istediğiniz tarafın aksini gösteren kamera a ıları ile karşılaşabiliyorsunuz.SonuVessel, genel olarak oyun Trine gibi bilmeceleri özüp ilerlediğimiz bir yapım. Aralarındaki fark Trine'da hikaye ve sunumunun ok daha güzel olması. Eğer hikayeye ok önem veren birisiyseniz ve Trine'daki sunumdan aşağısı sizi tatmin etmiyorsa bu oyunu ok sevebileceğinizi söyleyemem. Fakat bilmece olsun amurdan olsun derseniz emin olun tamamen tatmin olacağınız ve başında rahat a saatlerinizi harcayabileceğiniz bir oyun. Son olarak Vessel’i Steam'den edinmek isteyenler i in satış fiyatı 14.99 dolar.

Related posts

Leave a Comment