Türk çizgi karakter başarıya doymuyor!

Türk izgi karakter başarıya doymuyor!

Halay ekip, horon tepen, iki ekmek alıp, eve giden Türk izgi film karakteri Pepee, şimdi ü boyutlu olarak beyaz perdeye taşınıyor.

Türk izgi filmi Pepee karakterinin yaratıcısı Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu Kurucusu Ayşe Şule Bilgi , "4. yılını dolduran Pepee, Türkiye'nin Youtube'da 2011 yılında en ok izlenen videosu oldu. Şimdi sinema filmini de ekeceğiz" dedi. Pepee'yi animasyon teknolojilerinde Dreamworks ile işbirliğine giden HP'nin iş istasyonlarıyla hazırladıklarını belirten Bilgi , "Dreamworks'un Kung Fu Panda, Shrek ve Çizmeli Kedi filmlerinde kullanılan teknolojiyle yapacağımız Pepee'nin 3D animasyon filmi, Türkiye'de yapılan ilk 3D animasyon izgi filmi olacak. Bu film Blu-ray olarak da ıkacak" diye konuştu.

OYUNLARI DA ÇIKIYOR
15 yıl önce Yılmaz Büyükerşen tarafından a ılan Çizgi Film Bölümü'nün yeraldığı Anadolu Üniversitesi teknoparkındaki stüdyonlarında Pepee'nin oyunları üzerinde de alıştıklarını ifade eden Bilgi , "3-4 ay i inde Pepee'nin oyunları da ıkacak. Pepee oyununun, iPhone, iPad ve Android işletim sistemlerinin yanında bilgisayar versiyonu da olacak" dedi.

'KIRAÇ İLE 3 AYDA BİR BÖLÜM ANCAK YAPARDIK'
Eşi Kıra ile birlikte Pepee i in ilk yola ıktıklarında bir bölümü 3 ayda ancak yapabildiklerine dikkat eken Bilgi , şöyle konuştu: "5 yıl önce kurulan Düşyeri'nde 30'u Pepee projesinde olmak üzere toplam 65 kişi alışıyor. Pepee'nin 10 dakikalık bir bölümü bu ekibin bir haftalık alışmasının ürünü olarak ortaya ıkıyor."

'İSPANYOL KARAKTERE KARŞI GÖĞSÜMÜZ AÇIK'
Bilgi , İspanyol izgi film karekteri Pocoyo'ya benzetilmeleriyle ilgili iddialar hakkında şunları söyledi: "Pepe, aslında Anadolu'da konuşma zorluğu eken kişiler i in söylenir. 'Pepe Ali, Pepe Mehmet' denilir… Anadolu'da hi kimsenin aklına gelmezken, İspanyol Pepee'nin bu kadar akla geliyor olması, üzücü… Türkiye'ye yabancı bir karakteri sokmaya alışanların ticari bir saldırısıyla karşılaştık. Bizim göğsümüz a ık. Tasarım ve tescillerimizle ilgili hi bir sorunumuz yok."

DERGİSİ BİLE 150 BİN SATIYOR
78 bölüme ulaştıkları Pepee'nin yeni döneminde evinin i ine de gireceklerini belirten Bilgi , "Pepee, yurtdışına da a ılacak. Türki Cumhuriyetler, Suudi Arabistan, Bosna Hersek ve Makedonya ile görüşüyoruz" dedi. 3-6 yaş grubuna yönelik olan Pepee'nin 70 yaşında seyircisinin bile olduğunu söyleyen Bilgi , 6-9 yaş grubuna yönelik yeni bir izgi film projesine başladıklarını ve 6 ay sonra yayına başlamasını planladıklarını aktardı. Bilgi , Pepee adıyla ıkardıları ocuk dergisinin aylık 150 bin tirajıyla Türkiye'de en ok satan 2. dergi olduğunu söyledi.

'ÜRÜNLERİMİZ YOK SATIYOR AMA…'
Pepee'nin 4 yıllık bir ge mişinin olmasına karşın resmi lisanslı ürünlerini 3 ay önce piyasaya ıkarabildiklerini belirten Bilgi , "Biz izgi film yapıyoruz, ev tekstilinde, gözlük sınıfında Pepee markasını niye alayım diye düşünmüştüm. At gözlüğü takıp, izgi film yapmaya kilitlenmişiz. Ama şimdi korsanla başımız dertte.

Lisanslı ürünler i in özel bir ekip kurduk. Zorlu, Pan o, Paşabah e, Neco Toys, Dede Plastik gibi 14 şirketle lisans anlaşmamız ve piyasada lisanslı 100'ü aşkın ürünümüz var. Vitrinde ürünlerimiz yok satıyor, üreticiler talebe yetişemiyor. Bizim kazandığımızın 10 katını üretici firma kazanıyor. Ama şanımız yürüyor."

Related posts

Leave a Comment