Total War: Shogun 2 – Fall of the Samurai İnceleme

Total War: Shogun 2 – Fall of the Samurai İnceleme

Creative Assembly’nin yeni epik hikayesi Shogun 2 i in ıkan son ek paket Fall of the Samurai artık bizlerle birlikte. İlk göz ağrısı Shogun i in elde edilen ilgiyi hi unutmayan Creative Assembly’nin bu yeni oyuna gelen son ek paketi de tıpkı Rise of the Samurai gibi başlı başına bir oyun olmuş. Peki Shogun 2 gibi beklentileri tam anlamıyla karşılayan bir ek paket mi? Gelin bir bakalım.


Bir kılı vardır bir de katana
2003 yılında akiyon oyuncusu Tom Cruise’un başrolünde rol aldığı Son Samuray ile aynı hikayeye sahip olan Fall of the Samurai, Shogun 2’den 300 yıl sonrasında ge iyor. 1868 yılında Japonya’’daki Boshin Savaşı sırasında ge en olayları temel alan ek pakette her tekere omak sokmayı seven Batı’nın Japonya’ya da bulaşması ile ortaya ıkarttığı karışıklığı yaşatıyor bizlere. Batı ile yapılan anlaşmalarla aktırmadan esi hale düşmeye başlayan Japonya’da Tokugawa Shogunate’e karşı sevgisizlik boy göstermişti. Güneyli birka klan en sonunda imparatora karşı ayaklanma başladı.İşte biz de bu şekilde oluşan bir gelişmede oyundaki altı fraksiyondan bir tanesini se erek Japonya’nın geleceğinin Batı’nın eline mi ge eceğini yoksa Japon geleneklerinde mi kalacağını belirleyeceğiz.Yeni DLC’nin esas özelliği i savaşta birisi geleneklere diğeri yeniliğe bağlı kalan iki ayrı görüşü oynamak olsa da mekanik a ıdan bu mantık olduk a sık bozulabiliyor.En basitinden samuraylar tarafını se tiğinizde aynı görüşteki diğer fraksiyonlar size ok sık olarak savaş a ıyorlar. Eğer daha kendi aramızda birlik olamayacaksak ne diye savaşıyoruz ki?

Evet, kendi aramızda atışmaların olması normaldir lakin oyunun başından beri itibaren ve sıklıkla karşımıza ıkan bu durum hikaye mantığı a ısından pek yerini bulmamış gibi. Yani Fall of Samurai de kısa bir süre i inde klasik Total War oynanış mantığı olan senden olmayan herkes düşmandır mantığını size sunuyor.

Neyse ki ilerleyen zamanlarda artık iyice gü lendiğinizde bu dertten kurtuluyorsunuz. Nitekim sağlam bir duruma geldiğinizde diğer klanlar kendi aralarında savaşırken sizlere dokunmamaya özen gösteriyorlar.

Tom Cruise görse ağlardı kesin
Oyunda teknik anlamda fazla bir değişiklik olmadığını gördüğümüz Fall of Samurai’nin grafik ve ses kalitesi ana oyunu kadar sağlam. Bu DLC’de eklenen top ve tüfek sesleri de olduk a başarılı şekilde hazırlanmış.

Öte yandan oynanış kısmındaki diğer bir değişiklik de ajanlar tarafında, ger i değişiklik yerine eklentiler demek daha doğru olur. Ön incelememizde de belirttiğimiz bu grubun i erisine artık Foreign Veterans, Ishin Ishi ve Geisha’lar da bulunuyor.Bu zamana kadar ki Total War oyunlarında bu ajanları ne kadar kullandığınızı bilmiyorum ancak yeni DLC ile gelen ajanlar olduk a etkili işler yapıyorlar. Foreign Veterans adlı batılı askerler ordunuzu eğiterek savaş dışında da rütbe ve tecrübe almasını sağlıyor. Bu şekilde ordunuzu adam kaybetmeden daha karlı bir şekilde üst seviyeye taşıyorsunuz Ishin Ishi’ler topraklarınızdaki mutluluk oranını arttırırken ayaklanma tehditlerini de eritiyor. Böylece gerek yeni elde ettiğiniz bölgelerin sizin liderliğinize uyum sağlaması daha abuk oluyor hem de sizin kontrolünüz altında olmayan dost bölgeleri savaş a madan ele ge irme özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Geisha’lar ise lokal ekonomiye katkı sağlarken ordular üzerinde de etkili oluyor.Ajanlar kısmı haricinde oyunda döneme ilişkin 39 yeni birim, on farklı buhar gücü ile alışan demir zırhlı gemi de mevcut.Elbette DLC’nin mantığına uygun olarak bu yeni birimler ve teknolojilerin varlığı, sizin batıya ne kadar ilgi gösterdiğinize göre değişiyor

Muhafazakar Japonya vs. Modern Japonya
Her ne kadar Fall of Samurai’nin baş kahramanları samuraylarmış gibi gözükse de esas kahraman teknoloji, yani sanayi devrimi.

Oyunun esas anlatmak istediği nokta da geleneklerine bağlı, eski klasik ancak yeniliklerden ve teknolojiden uzak bir Japonya mı, yoksa batının kuklası haline gelmek üzere olan ve onun tarafından kullanıla, öte yandan ağın gerisinde kalmamış bir Japonya mı?

Nitekim bunun hem se tiğiniz fraksiyon ile hem de oyun i inde gittiğiniz yol ile belirliyorsunuz. Her yeni gelişmiş bina inşaatında oyun size modernizasyon puanları veriyor. Bu puanları kullanarak yen teknoloji tier’lerine ulaşıp farlı teknolojiler a abiliyorsunuz. Bu şekilde daha gü lü bir ordunuz ve daha iyi bir ekonominiz oluyor lakin hikayenin mantığına göre siz artık Japonya olmaktan ıkıyorsunuz. Çünkü siz teknolojide ilerledik e halkınız arasında huzursuzluk boy göstermeye başlıyor ve bunlar da isyanlara kapı a ıyor.

Eğer hem modern olsun hem de millet mutlu olsun diyorsanız o zaman da Dojos ve Inns tarzı binalar yardımınıza koşarak modernizasyon puanınızı düşürüyor.


Gözden uzak, dağlık Japonya
Fall of the Samurai ile birlikte gelen tek yenilik birim ve gelişim yapısında değil, haritamız da biraz genişliyor. Kuzeye doğru a ılan haritamızda yeni bölgelerle birlikte yeni savaşlar da bizlere göz kırpıyor.

Öte yandan liman şehirlerine artık toplar yerleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde şehrinize saldıran bir gemiye otomatik olarak ateş ederek korumaya sizden izin beklemeden başlıyorlar. Kalelerinize de yerleştirebileceğiniz bu toplar taktiksel haritadaki savaşları da olduk a değiştiriyor.The Fall of Samurai’de savaş mekaniği ok fazla değişmiş olmasa da elbette DLC ve oyunun ge tiği ağa uygun yenilikler mevcut.Özellikle ateşli silahların gelmesi ile aslında mekanikten ok oynanış olarak strateji haritasında bazı değişimlere gitmeniz gerekebiliyor. Nitekim ateşli silahlar, özellikle toplar bir savaşın sonunu ciddi anlamda belirleyecek unsurlar oluyor.Hatırlarsanız sizlere ön incelememizde makineli tüfekten bahsetmiştik, işte bu arkadaşları dilerseniz harita ekranı üzerinden dilerseniz FPS görü a ısı ile daha ger ek i bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde topların da oyun i inde ciddi anlamda katkısı bulunuyor.Çok kalabalık bir Japonya

Oyunun muliplayer kısmında ise ok fazla bir değişiklik yok. Yine klasik tutorial ile size oyunun temel ve kritik noktalarını anlatırken tamamen farklı bir haritayı da gözler önüne sunuyor. Bu haritadaki başarımlarınız ile yeni şeyler a ılabiliyor. Öte yandan Shogun 2’den beridir süre gelen multiplayer özellikleri ve avatar gelişimi de hala devam etmekte.Son Japonya

The Fall of the Samurai bizlere hüzünlü, epik ve sağlam bir hikaye ile Japonya’nın bugüne gelene kadar ne aşamalardan ge tiğini anlatıyor. Mekanik a ıdan temelde aynı giden oyun üzerine koydukları ile gerek stratejik anlamda gerek uygulamalar anlamında olduk a farklı bir oynanış sunuyor.Ateşli silahların ve teknolojinin diğer meyvelerinin bir ülkenin ehresini nasıl değiştirdiğini iyice tanıdığımız Fall of the Samurai, abisi Shogun 2 gibi takdiri hak ediyor.

Related posts

Leave a Comment