The Incredible Adventures of Van Helsing (İnceleme)

The Incredible Adventures of Van Helsing (İnceleme)

The Incredible Adventures of Van Helsing

Aksiyon rol yapma oyunlarının ardı arkası gelmiyor. Blizzard’ın Diablo ile büyük bir adım attığı aksiyon RYO türüne son zamanlarda çıkan Torchlight biraz renk katmıştı. Macar oyun geliştiricisi ve yayıncısı NeocoreGames, Diablo III ve Torchlight II’nin çıkmasıyla türün son zamanlarda tekrar popülerleşmesini görerek The Incredible Adventures of Van Helsing ile aksiyon RYO oyunları listesine bir imza daha atmış bulunmakta.

Van Helsing Kimdir?
İlk olarak 18. yüzyıl şiirlerinde görülmeye başlayan vampirler, Polidori’nin 1819’da yayınlanan The Vampyre adlı kısa hikayesi ile gotik kurgunun temel figürlerinden biri haline geliyor. Varney the Vampire ve Carmilla gibi yapıtlardan sonra 1897 yılında çıkan ve vampir edebiyatının başyapıtı olarak kabul edilen Dracula ise özellikle her oyunseverin az çok bilgi sahibi olduğu bir roman haline gelmiş durumda. Peki Dracula’nın başkarakterleri olan Kont Dracula’yı avlamaya çalışan kimdi hatırlıyor musunuz? Profesör Abraham Van Helsing. Günümüze kadar bir sürü film, televizyon serisi ve çizgi romana konuk olan Van Helsing ve ailesi bu sefer The Incredible Adventures of Van Helsing ile geri dönüyor.

The Incredible Adventures of Van Helsing2

Hikaye
19. yüzyıl Avrupa’sında geçen oyunda Abraham Van Helsing’in oğlunu canlandırıyoruz. (Oyun yapımcılarının bloguna göre böyle; fakat oyuniçi videolardan gördüğümüz kadarıyla oynadığımız karakterin adı da aynen babası gibi Abraham Van Helsing. Herhalde oğlu babasının sadece soyadını ve görevini değil, adını da almış bulunmakta.) Tabii ki dünyamız gerçekteki gibi değil, biraz daha gotik ve büyülerden canavarlara kadar çeşit çeşit fantastik öğeler içeriyor. Garip teknolojilerin ve bilimin bolca kullanıldığı Borgova Krallığı şeytani yaratıklarla çevrilmiş durumda ve bunları temizlemek de tabii ki bize düşüyor. Van Helsing ailesinin vampir avcısı olduğuna bakmayın, bu oyunda vampirler dışında bir sürü yaratık bulunuyor. Tabii ki bütün bu kötülükle tek başımıza karşı durmuyoruz, yanımızda bize oyun boyunca yardımcı olacak Katarina adlı hayalet de mevcut. (Evet, hayalet!)

Karakter Özellikleri
Diğer aksiyon rol yapma oyunlarında olduğu gibi karakterimiz oyunda ilerledikçe tecrübe puanı kazanıyor ve seviye atlıyor. Atladığımız her seviyede karakterimizin farklı kabiliyetlerini güçlendirebilmek için kullanabileceğimiz kabiliyet puanları alıyoruz. Body (vücut), Dexterity (çeviklik), Willpower (irade) ve Luck (şans) gibi kabiliyetlerinizi güçlendirerek can, mana, hiddet, savunma, büyü gücü, hasar ve direnç gibi özelliklerinizi değiştirebiliyorsunuz.
Bunun yanında, aldığınız yetenek puanlarınız ile yeni yetenek alabiliyor ya da var olan yeteneklerinizi güçlendirebiliyorsunuz. Mystic Warrior (mistik savaşçı), Occult Hunter (büyücü avcı), Tricks (numaralar) ve Auras (auralar) gibi alanlarda istediğiniz gibi dağıtabildiğiniz puanlar karakterinizi istediğiniz gibi şekillendirmenize yarıyor. Bu özelliklerden bazılarını savaş sırasında yükseltebiliyor, bazılarını ise şehre dönerek Grigori the Elder gibi ustalardan öğrenmeniz gerekiyor.

The Incredible Adventures of Van Helsing3

Perks (üstünlükler) ile karakterinize biraz fazladan özellik katabiliyorsunuz. Anladığımız kadarıyla oyun sırasında çok fazla perk seçme şansımız olmuyor ve perk seçerken iyi düşünmemiz gerekiyor.

Bütün bu karakter özellikleri sayesinde oyunda tek sınıf varmış gibi gözükse de karakterinizi hem yakın dövüş hem de uzak dövüş gibi alanlarda geliştirebildiğiniz için olanaklarınız artmış oluyor. Bu tür karakter şekillendirme özellikle yeni oyunlarda bayağı popülerleşmiş durumda. Yapımcı firmalar oyuncuların yanlış karakter sınıfı seçmiş olma pişmanlığını olabildiğince azaltabilmek için daha geniş karakter kişiselleştirmesi sunuyor ve böylece oyunun sıkıcı olma riski biraz daha azalmış oluyor.

Eşyalar
The Incredible Adventures of Van Helsing’de, türün diğer oyunlarına çok benzer bir eşya sistemi bulunuyor. Öldürdüğümüz canavarlardan düşen eşyaları çantamızda tutuyor ve beğendiklerimizi kullanıyoruz. Yakın dövüş silahları yanında uzak menzilli silahlar da bulunuyor ve eşyamıza göre farklı karakter özellikleri de kazanabiliyoruz.

Türün diğer oyunlarındaki sınıf-silah kısıtlaması bu oyunda sınıf olmadığı için tabii ki bulunmuyor. Silahlarınızı kullanarak karakterinizi isterseniz yakın isterseniz de uzak dövüş için hazırlayabiliyorsunuz. Tabii ki uzak veya yakın dövüş kararını verirken karakter özelliklerinizi de bunu düşünerek ayarlamanız gerekiyor.

The Incredible Adventures of Van Helsing4

Yetenekler ve Hiddet
Oyunda bulunan farklı farklı yetenekler yetenek puanı ile alınıyor ve yine yetenek puanı ile geliştiriliyor. Yetenekleriniz vurduğu canavarları dondurabiliyor, normalinden daha büyük bir alana vurabiliyor, bazı yaratıkları direk öldürebiliyor ya da fazladan hasar verebiliyor. Canavarları canınız düşükken ya da kritik hasar vurarak öldürdüğünüzde artan hiddetinizi bu yetenekleri daha da güçlendirmek için kullanabiliyorsunuz.

Lady Katarina
Lady Katarina Van Helsing’in (yani bizim) hayalet yardımcımız. Aynı bizim gibi tecrübe puanı alıp seviye atlayan Katarina, yine bizde olduğu gibi kabiliyetlere ve becerilere sahip. Başlık, göğüs zırhı, iki yüzük ve iki silah kullanabilen Lady Katarina sizin için eşya da taşıyabiliyor. Aynı Torchlight’taki yardımcı hayvanımızın yaptığı gibi şehre giderek gereksiz eşyaları satabiliyor ve ihtiyacımız olan şeyleri satın alabiliyor.

Kapanış
The Incredible Adventures of Van Helsing aksiyon rol yapma oyunları arasında güzel bir yer almış gibi gözüküyor. Hızlı oynanabilen ve öğrenmek için çok zaman harcamayı gerektirmeyen bir oyun olduğu için denenebilir, özellikle Diablo ve Torchlight serilerinden keyif aldıysanız. Tabii burada Play Station oyuncuları için kötü haberi vermemiz gerekiyor. Oyun maalesef sadece PC ve Xbox 360’da oynanabiliyor

Related posts

Leave a Comment