Steam Machines’ten Yeni Detaylar Açıklandı!

Steam Machines’ten Yeni Detaylar Açıklandı!

Valve tarafından tasarlanan ve PC oyunculuğuna yeni bir soluk getireceğine inanılan konsol görünümlü oyun PC’leri Steam Machines, geçtiğimiz Eylül ayında duyurulmuştu. Teknoloji dünyasının önemli internet sitelerinden The Verge, Valve’ın ofisine gidip hem SteamOS’i, hem Steam Machines’i, hem de Steam Controller’ı denedi. Sonucunda ise yayınlanan yazıda önemli detaylar ortaya çıktı.
    Belirtilenlere göre ‘Steam Box’, Xbox 360’tan büyük bir boyutta. Ancak Valve’ın ürettiği prototipler, normal bir oyun PC’sine göre çok küçükduruyor. Hal böyle olunca Valve, ısınmayı önlemek için pratik bir çözüm sunmuş. Verge’in yazısında bahsedilene göre PC’nin her önemli parçası, ayrı bir bölüme hava üflüyor. Yani PC’nin ekran kartı bir köşede, güç kaynağı bir köşede, işlemcisi de ayrı bir köşede bulunuyor. Anlayacağınız Steam Machines’in her önemli donanım parçası, ayrı bir hava sahasına sahip.

Steam Machines3

Yazıda söylenilenlere göre Valve, tanıtım sırasında Steam Machines’in en üst modelini kullanmış. i7 4770 işlemci ve Titan ekran kartını içinde bulunduran Steam Machines prototipinde test edilme süresi boyunca yüksek ses ve aşırı ısınmayla karşılaşılmamış. Ancak belirtilenlere göre Valve, gösterilen protoipin hem içinde, hem de dışında tasarım üzerinde çalışmalarını ilerletmeye devam ediyor.
    Steam Machines’i bırakıp Steam Controller’a geçelim. Belirtilenlere göre Valve, ilk başta Steam Controller’ı tek başına üretmeyi düşünmüş. İki sene önce başlanılan kontrolcü projesinin yanına ise Steam Machines eklenerek böyle bir uyum sağlanmış. Tasarımcı Greg Coomer’ın belirttiklerine göre Steam Machines’te ilk başta yönlendirme adına ‘trackball’ adı verilen toplar kullanılmış. Trackball üzerinde uzun bir dönem boyunca çalışan Valve ekibi, sonrasında kontrolcünün son halindeki yönlendirmesini sağlayan trackpadlerde karar kılmış.

Steam Machines2

Steam Controller’ı test eden The Verge ekibi, kontrolcünün de tasarımının henüz tamamlanmadığını belirtiyor. Yazılanlara göre trackpad kullanımı, diğer kontrolcülerdeki analog sticklerine göre daha isabetli sonuçlar getirmiş. Ancak yazıda aynı şey Steam Controller’ın tuşları için söylenmemiş. Belirtilenlere göre kontrolcünün tuşları, ilk kullanımda insana oldukça farklı geliyor. Tuşlara alışmanın oldukça zor olacağı söyleniyor.
    The Verge’de yayınlanan yazıda SteamOS’e de ufaktan değinilmiş. Belirtilenlere göre Valve, Linux konusunda çalışmalara üç sene önce başlamış. Firma yetkilileri, Linux’un daha kolay bir yapıda olmasından dolayı bu tercihin yapıldığını söylüyor. Verge’in yazısında SteamOS ile Windows arasında hız açısından çok büyük farklılıkların olmadığı belirtiliyor.

Steam Machines

Son olarak yazıda, Valve yetkililerine sorulan sorular cevap buluyor. Bunları aşağıda madde halinde listeledik;
– Ocak 2014, Steam’in yeni ürünleri için önemli bir ay olacak. Anlaşmalı firmalar ilk Steam Machines’lerini bu dönemde duyuracak. Ayrıca Valve de kendi ürettiği donanımın son hali için yeni açıklamaları CES’te yapacak.
– Valve, şu an için ürettiği bütün Steam Machines PC’lerini 2014’ün ortalarında satışa sunmayı planlıyor. Bazı PC’ler daha ucuz ve daha küçük boyutta olacak.
– Steam Controller, Steam Machines’ten ayrı olarak satılacak. Kontrolcü de 2014’te piyasaya sunulacak.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.