Skype’nin kurucusu sırrını anlattı!

Skype'nin kurucusu sırrını anlattı!

Dünyada popüler yazılımlar arasında yer alan Skype ve Kazaa'nın kurucusu olarak tanınan Niklas Zennstrom, İsve 'in teknolojideki başarısının sebebinin soğuk kış geceleri olduğunu söyledi.

İnternet üzerinden telefonla görüşme yapılmasını sağlayan Skype ile dosya paylaşım yazılımı Kazaa'nın mucidi Zennstrom ve online müzik dinlemeye olanak tanıyan yazılım Spotify'ın kurucusu Andreas Ehn, Stockholm Üniversitesi'nde yapılan bir programda kendilerinin ve ülkelerinin teknolojideki başarısının sırları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Öğrencilere girişimcilik ruhlarını kaybetmemeleri tavsiyesinde bulunan Zennstrom, İsve 'in dünya teknoloji pazarında söz sahibi olmasında sadece ekonomik ortamın müsait olmasının değil, aynı zamanda iklimin de bunun i in ok uygun olduğunu vurguladı.

Karlı bir günde, İsve 'in dünya apında bir ok başarılı şirketinin var olmasının sırlarını anlatan Zennstrom, "Böyle karlı, soğuk bir havada i eride oturup iş kurmaktan başka ne yapılabilir ki? Doğrusu, başarının sebepleri İsve iş kültünde yatıyor. Biz hiyerarşik değil, pragmatik olmak istiyoruz. Bu da yaratıcı olmak ve yeni buluşlar i in uygun bir kültür." diye konuştu.

Çalışanları iyi yönetmenin başarıya ulaşmada temel etken olduğunu da anlatan Zennstrom, "Kendinizden daha akıllı insanları işe almaktan korkmayın. Kendilerine güveni olmayan insanlar, kendilerinden daha az zeki kişileri istihdam ederler. Ancak bu durumda kendilerine sadece daha fazla iş oluşturur. Akıllı insandan korkmamak lazım, önemli olan onları doğru yöne yönlendirebilmektir." dedi.

Zennstrom, kurucusu olduğu internetten telefon görüşmesinde dünya lideri Skype'yi ge tiğimiz yıl 8,5 milyar dolara Microsoft'a satmıştı. 2003 yılında kurulan Skype'nin 670 milyon civarında kullanıcısı bulunuyor.

Related posts

Leave a Comment