Renaissance Heroes Arbalet Türleri

Renaissance Heroes Arbalet Türleri

Renaissance Heroes3

Arbaletler

Çakaloz

Küçük savaş gemilerine yerleştirilen, mermi olarak çakıl taşı atan bir tür silahtır.

Resim1(51).jpg

Çakaloz, Böğürdelen’in geliştirilmiş modelidir. Veranzio bu yeni versiyonu daha hızlı ateş edebilecek, daha fazla hasar verecek ve hedefini daha uzaktan vurabilecek şekilde tasarladı. Ancak silahın aldığı cephane sayısı azaldı, yalnızca 3 tane alabiliyor.

Özellikler

Resim1(59).jpg

Böğürdelen-R

Sırbıstan’ın batı kesiminde, Sava Nehri kıyısında bir şehir ve belediye merkezidir. Şehir, Osmanlı İmparatorluğu zamanında, özellikle imparatorluğun yükseliş yıllarında önemli bir yer olmuştur.

Resim1(52).jpg

Özel bir yayla güçlendirilmiş bu arbalet Sicilya kıyısında yapıldı. “Böğürdelen-R”, Böğürdelen’in bir üst modelidir ve daha iyi hasar oranına sahiptir. Ancak atış oranı birazcık düşüktür.

Özellikler

Resim1(60).jpg

Böğürdelen

Belgrad’ın batısında ve Sava Nehri kıyısında Belgrad’ı baskı altında tutmak amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan kalenin adıdır.

Resim1(53).jpg

Özel bir yayla güçlendirilmiş bu arbalet Sicilya kıyısında yapıldı. Atış hızı her ne kadar yavaş olsa da verdiği hasar muazzamdır.

Özellikler

Resim1(61).jpg

Gence

Azerbaycan’ın ikinci büyük şehridir. 1578-1590 Osmanlı-İran Savaşı sırasında 1578’de Osmanlı’nın eline geçen şehir, 3 Temmuz 1606’da Şah I. Abbas tarafından geri alınmıştır.

Resim1(54).jpg

Gence Ortaçağ’ın klasik arbaletlerinden türetilmiş bir silahtır. Otomatik yüklenen mekanizması sayesinde atış oranı yüksektir. Ancak hasar oranı düşüktür.

Özellikler

Resim1(62).jpg

Togan

Kartalgillerden, küçük kuş, fare vb. ile beslenen ve alıştırılarak kuş avında kullanılan yırtıcı bir kuştur.

Resim1(55).jpg

Togan, Polonyalı Hranichi’nin tasarımıdır. Bu arbaletin ilk tasarımı aynı anda üç ok atabilmesi üzerinedir. Çoklu atış mekanizmasının kullanımı kolaydır ancak silahın menzilini kısaltır.

Özellikler

Resim1(63).jpg

Maral-R

Maral ya da Hazar Kızıl Geyiği, Karadeniz’le Hazar Denizi arasındaki bölgede, yayılım gösteren bir geyik türüdür.

Resim1(56).jpg

“Maral-R”, Maral’ın bir üst modelidir. Bu model “Maral”dan daha fazla hasar verir ancak atış oranı ondan biraz daha düşüktür.

Özellikler

Resim1(64).jpg

Maral

Evcilleştirilmesi kolay, bir geyik türüdür. Ceylan olarak da adlandırılır.

Resim1(57).jpg

Bu silah eski bir Pers icadının uyarlanmış halidir. Atış oranı düşük olsa da kendi kulvarındaki diğier arbaletlere oranla daha çok hasar verir.

Özellikler

Resim1(65).jpg

Kürüşçü-R

“Yay gerdiren” anlamına gelmektedir. Bir sanatta pir kabul edildiği için I. Mehmed’e verilmiştir.

Resim1(58).jpg

Kürüşçü’nün bir üst modeli. Perugino tarafından tasarlandı. Vatikan, üst düzey kuvvetleri için bir silah yapılmasını istemişti. Silahın özellikle daha dengeli olması isteniyordu. Sonuç olarak da ortaya “Kürüşçü-R” çıktı.

Özellikler

Resim1(66).jpg

Related posts

Leave a Comment