Prototype 2 İnceleme (PC)

Prototype 2 İnceleme (PC)

Prototype 2 İnceleme (PC)

Prototype 2 İnceleme (PC)

"Mercer Virüsü… Adını böyle koydunuz öyle değil mi?"

Bir aylak, ustasını her zaman ge ermiş derler. Kendi yaratıcınızı yok etmek kolay olmasa gerek. Bir intikam duygusunu ve öfkesini, dünyayı sarsabilecek gü te bir virüs ile birleştirdiğinizi düşünün. Bu virüsün adına da, Mercer Virüsü koyun.

Prototype, ikinci oyunuyla birlikte hayranlarıyla en sonunda tekrar buluştu. İlk oyun, farklı bir hikayesi ve oyun atmosferiyle, eksiklerini örtebilecek şekilde kendine büyük bir oyuncu kitlesi oluşturmayı başarmıştı. Tabii ki bunun en büyük nedenlerinden biri de Alex Mercer'dı. Radical Entertainment, oyunculara söz verdiği gibi ikinci oyunu sonunda piyasaya sürdü. Fakat herkesin de bildiği bu büyük sorun şu ki; bu sefer Alex'i kontrol etmiyor, ona karşı savaşıyoruz.

Heller'dı değil mi? James Heller…

Oyunun hikayesi en başta ok basit bir intikam macerası gibi görünse de, aslında öyle değil. Oyun ilerledik e farklı farklı konularla ve şaşırtıcı senaryolarla hikaye zinciri oluşmaya başlıyor. Daha sonra anlıyoruz ki oyun sadece bir intikam konusu adı altında ge miyor. James Heller, ailesi Alex Mercer tarafından öldürülen bir asker konumunda. Dolayısıyla intikam duygusu ve Alex'e olan nefretiyle ön plana ıkıyor. Oyunun ilk sahnelerinde Heller'ı normal bir insanken, bir tankın i inde diğer askerler ile beraber giderken buluyoruz. Mercer'ın tanka saldırmasıyla kovalamaca başlıyor ve bölüm sonunda artık James Heller'da onlardan biri oluyor.

Heller, Mercer'a göre daha agresif ve sinirli bir karakter. Oyunu oynarken farkedeceksiniz ki, her şeye bir anda parlayıp, sinirlenebiliyor. Oyun ilerledik e, ilk oyuna nazaran yeni eklenen hareketler ve özelliklerle beraber Heller ile oynamak git gide daha eğlenceli olmaya başlıyor. Yeni eklenen gü leri ise 5 grup altında inceleyebiliriz; Power, Skill, Abilities, Evolution ve Mutations.

Power: Bu kategoride oyun i indeki aksiyon ve dövüşlerde kullandığımız silahları göreceğiz. Oyun başında aldığımız Claw'ı buna örnek gösterebiliriz ve Heller'ın el kısmında oluşan büyük ve keskin pen eler olarak tanımlayabiliriz. Dövüş sırasında büyük kolaylık sağlıyorlar. Bu gü lerin hepsi Power Wheel adlı bir menude toplanıyor.

Skill:
Oyunda kullanabildiğimiz tüfekler, silahlar, roket atarlar ve dahası. Bunları daha etkili ve iyi kullanabilmek i in de ayrıca özellikler kazanabiliyoruz.

Abilities: Bu kategoride ise Heller'ın diğer insanlara yapabildiği şeyleri örnek verebiliriz. Consume adı altında ge en bu yetenekte önceki oyundan da bildiğimiz gibi insanları ve yaratıkları Consume edebiliyoruz. İnsanları Consume ettik e, bu da bize onların kılığına bürünebilme imkanı sağlıyor. Özellikle oyun i indeki görevlerden ok kullanışlı oluyor.

Evolution: Heller, belli bir süre sonra görevler ve yaptığınız şeyler dahilinde Experience Point alıp evrim ge iriyor. Ge irdiği evrim doğrultusunda Heller, daha fazla can, daha hızlı koşabilme gibi gü ler elde ediyor. Bu gü lere puan vererek seviye atlatabiliyorsunuz.

Mutation: Heller'ın ofensif ve defansif alanlarda olan gelişimiyle ilgili bu kategori, eşitli özellikler barındırıyor. Örneğin Melee Expert mutasyonu, size yakın dövüşlerinizde ekstra uzaklık sağlıyor. Savaş sırasında size kolaylık yaratıyor.

Hız, dayanıklılık ve inanılmaz bir gü !

Oyunun oynanışı, aynı bir önceki Prototype gibi ok hızlı ve kontrollü olmuş. Rahat bir şekilde şehirde istediğiniz gibi gezip, ortalığı birbirine katabiliyorsunuz. Özellikle görev i erisinde bulunan aksiyonlar ok daha fazlalaştırılmış. Gelen yaratıklardan, sizin gibi evrim ge irmiş doktorlara kadar tamamen bir cümbüş ortamında bulunabiliyorsunuz. O cümbüş ortamında bile, ok rahat hareketler yapıp, hızlı bir şekilde hedeflerinizle dövüşebiliyorsunuz. Özellikle seviye atlayıp evrim ge irdikten sonra alınan özellikler oyunu bir hayli heyecanlı hale getiriyor. Oyun ilerledik e karşınıza gelen Boss'lar ise gü lendik e, sizi daha ok zorlamaya başlıyor. Heller'ın yetenek kısımlarının geniş tutulması, oynanış şekline ok güzel ve uygun bir şekilde oturmuş. Sadece tek bir şeye bağlı kalınmayıp, eklemelerde bulunulmuş. Power Wheel'imizde bulunan ve oyun ilerledik e eşitli Boss'ları Consume ederek kazandığımız 5 ayrı gü , özellikle savaş sahnelerinde oyun zevkini iki katına ıkarıyor. Bu gü ler arası ge işler ok kolay bir şekilde sağlanmış. Mouse'unuzun iki tuşuna istediğiniz iki tanesini, savaş sırasında bile yerleştirip savaşa öyle devam ediyorsunuz. İster bir elinize sol tuşunuzla Claw alıp, düşmanlarınızı bi ip, kesebiliyor, isterseniz sağ tuşunuza Hammerfist alıp, düşmanlarınızı bir böcek misali ezip ge ebiliyorsunuz.

Hikaye zinciri bu oynanış bi imiyle ilerlediği zaman oyunun atmosferi, ilk oyundan kesinlikle daha farklı bir hal alıyor. Oyunda ana görevlerin dışında ek görevler de bulunuyor. Challenge Mode gibi bölümler de diyebiliriz. Heller'ın savaşlarda yeterli olmadığını düşündüğünüz an, bu ek görevleri yaparak Experience Point alıp, Heller'ın daha erken evrim ge irmesine yardımcı olabiliyorsunuz. Oyun ilerledik e, görev zinciri farklılaşıyor. Kendini tekrar eden görevler gibi gözükseler de aslında sonrasında olan olaylar tamamen farklı bir boyuta ıkıyor. Gentek'in fabrikalarına girmeniz gerektiğinde, başka bir askeri Consume ederek onun şekline giriyorsunuz. İ eri girdiğinizde ise Consume etmeniz gereken doktoru buluyor ve gereğini yapıyorsunuz. Heller, oyunda neler olduğunu özmek i in gerekli insanları Consume ediyor ve hafızalarını girip bir sonraki adıma ge iyor. Görevlerde hedefiniz olan insanlar bazen sizin gibi evrimleşmiş ıkıp sizi amansız bir kavgaya sürükleyebiliyor. Bazen ise sadece bir doktordan ibaret oluyor ve diz öküp ölümü beklemekten başka bir şey yapamıyorlar.

Gizli görevleri ger ekleştirirken ise, Consume etmeniz gereken adamın başkası tarafından da izlenmiyor olması gerekiyor. Bunu da Hunt isimli özelliğimizi kullanarak yapıyor. Bir nevi 6. his modunda olan bu özelliğimiz, tıkladığımızda etrafa sarı bir dairesel alan yayıyor. Bu dairesel alan daha sonra size koyu bir renkle geri geliyor. Consume etmek istediğiniz adamın yanında ya da uzağındayken Hunt yaptığınızda adam beyaz parlıyorsa izlenmiyor demek oluyor. Bu şekilde gidip Consume edebiliyorsunuz. Görevler sırasında Heller'ın bulmak istediği adamları da bu şekilde arıyorsunuz. Hunt yaptığınızda daire a ılıyor, geri kapanırken belli bir noktan büyüyerek kapanıyor. O noktayı izlemeniz, istediğiniz adamı rahat a yakalamanız i in yeterli bir hareket oluyor.

Savaş sahnelerinin derinliği ise oyunda a ık a farkedilebilen bir özellik. Özellikle bir fabrikaya büyük bir baskın yaptığınız zaman, fabrika ıkışında tanklar ve helikopterler sizi karşılıyor. Dilerseniz tankın üzerine ıkıp roket atarı sökebiliyor, dilerseniz yeni aldığınız gü lerle helikopteri yakalayıp, kendi ellerinizle yere düşürebiliyorsunuz. Bazı görevlerde ise tank ve helikopter kullanımları mevcut. Bu kullanımlar ger ekten ok zevkli olmuş ve yüksek oynanış rahatlığı sağlıyor.

Heller büyük bir patlama istiyor!

Bu kadar heyecanlı ve aksiyon dolu maceranın arasında, Titanium 2.0 motorunu farketmem an meselesi oldu benim i in. Oyun bir önceki oyundan daha detaylı ve derin grafiklere sahip. Patlama efektleri ger ekten olağanüstü denilebilecek kadar güzel. Görev i erisinde iken, ufak bir patlamadan gaza gelip, görevi bırakıp daha ok patlama yaratmak i in ortalığı birbirine katabiliyorsunuz. Şahsen ben öyle yaptım. Bir ok kez. Grafik detaylarının en belirgin olduğu kısımlar bunlar oldu benim i in. Ayrıca sürekli gün ve saat değişimi oluyor. Bir ara güneşli havada yaratık öldürürken, bazen gecenin karanlığında, yağmurlu havada doktor avlıyoruz.

Grafikler ne kadar hoş olsada ufak tefek kaymalar gözden ka acak gibi değildi. Bazı grafiklerin ok büyük yıkım ve patlama eşliğinde birbirine girmesi detayını atlamak olmaz tabii ki. Fakat neyse ki oyun bu a ığını rahatlıkla kapatabiliyor. Oyundaki ses efektleri grafiklerle beraber birleşince tadından yenmeyecek duruma geliyor. Özellikle savaş sahnelerinde ya da Heller sinirlendiğinde alan müzikler, tamamen oyuncuyu bir üst seviye heyecana daha davet ediyor. Bu kadar güzel şeyin yanında, ne yazık ki Radical Entertainment'ın atladığı ok önemli bir unsur var. O da tahmin edebileceğiniz gibi yapay zeka. İlk oyunda da bu soruna rastlamıştık, düzeltilebileceği umuduyla oynuyordum oyunu, fakat hayal kırıklığına uğradım. Çoğu yerde bazı askerlere görünmemeniz lazımken ve bir de bütün şehir "belirgin" bir şekilde sizi ararken, adamlar sizi tanımıyor bile. Heller olarak askerlerin yanına sert bir şekilde düşüyorum, bana mısın demiyorlar. Onlarında yanından zıplıyorum fakat farketmiyorlar bile. Bazı askerler nereye ka tıklarını bilmiyor, neye ateş ettiklerinin bile farkında değiller. Bu tabii ki bir oyuncunun Prototype gibi bir oyunda işine gelebilecek bir unsur. Çünkü görevlerde askerlerin yapay zekadan yoksun olması, daha hızlı ilerleyebilmenizi sağlıyor. Göz ardı edilebilecek bir unsur olmasa da, oyun bu a ığını da başarılı bir şekilde kapatıyor.

İlk Prototype'a göre güzel bir devam oyunu yapan Radical Entertainment, iyi ıkarmış gibi görünüyor. Hareketli ve bol aksiyonlu Boss savaşları, gizli yapılması gereken görevler, yeni gelen bir sürü özellik, yeni bir karakter ve hikayedeki derinlik, oyunun eksiklerini kesinlikle kapatabilmiş. Ayrıca farklı farklı görevlerle oyuncuların karşısına ıkan Rednet, oyuncuları farklı farklı Challenge modlarına sokuyor ve ödüller veriyor. Prototype hayranlarının bu konuda en ilgisini ekecek olan ödül ise, Alex Mercer olarak oyunu oynamak olacaktır büyük ihtimalle.

Artık her şey başladığı gibi bitiyor

Prototype 2, her haliyle ilk oyunun devamı olduğunu bizlere a ık a gösteriyor. Geliştirilen grafiklerden, ses efektlerine, oynanış kolaylığından, bol aksiyona ve eşitliliğe kadar her şeyiyle oynanmayı hak eden bir oyun. Bir süper kahraman gibi, ister isteğiniz inanılmaz bir yıkım ger ekleştirmek, isterse Heller'ın intikamını bir an önce almak olsun, her şekilde ordan oraya zıplayıp u abilmek bile oyunun kendisini ön plana ıkarmasına yetiyor. Fakat oyuncular arasındaki tek sorun, neden baş karakterin değiştiği ile ilgili oldu bu zamana kadar. James Heller belki en başta "Ben bununla oynamam!" diyebileceğiniz bir karakter gibi gözükebilir. Fakat oyun ilerledik e daha samimi gelen Heller'ı kontrol etmek ok daha farklı bir hal alıyor ve hikayenin bitişine de ok sağlam bir şekilde uyuyor. Özellikle Alex Mercer'ın davranışlarına ve yaptıklarına şahit olduktan sonra, bir anda Mercer'ın pabucunu dama atacağınızdan ve en az Heller kadar sinirli olacağınızdan eminim.

13 saatlik oynanış süresiyle Prototype 2, ilk oyunun hayranlarını memnun edebilecek bir seviyede. Eğer siz de bir Prototype severseniz, bu oyunu ka ırmamalısınız. James Heller'ın zamanı git gide daralıyor.

Related posts

Leave a Comment