Pes 2013 İnceleme

Pes 2013 İnceleme

 

Pro Evolution Soccer 2013 bu sene grafikleri değiştirmemiş.Fakat menü ve oyun modları menüsü tasarımları ve takım seçme ekranları gibi değiştirilmiş şeyler mevcut ve en önemlisi yeni şarkılar eklenmiş.

Grafik
”Grafikler bu sene yine aynı değil bir kaç düzenleme yapmışlar.” demeyi çok isterdim.Fakat bu lafın gerçekleşmesi için Konami bir 5 sene sonra başlayacak,bu işe sanırım.Gerçekten oyunda grafikler aynı fakat bir kaç oyun içi grafik değişikliği var tabi ki,yok demiyorum fakat gerçekten artık Konami Activision’a benzemeye başladı (Her sene aynı grafik motoru olarak) bu korkunç birşey Grafikler konusunda oyun içinde bir kaç değişikliğe gidilmiş fakat böyle bir oyun için sadece küçük bir adım atılmış.Artık menü ve oyun modları içinde menü tasarımları değiştirilmiş,takım seçme ekranı değişik ama oyun planı,stadyum seçme,oyun seçenekleri gibi şeyler hala aynı yani geçen seneden alışık olduğumuz bir Pro Evolution Soccer.

Oyun Modları

Uefa Champions League:Her zaman ki gibi klasik Uefa Şampiyonlar Lig’i Pes oyun modu.Bu sene bir kaç lisanslı takımlarla azıcık da olsa yenilenmiş fakat gerçekten artık Konami’nin takım lisanslarını artık çoğaltması gerekir biliyoruz ki kolay değil fakat artık Pes severleri mutlu etmek istiyorlar ise bunu durumu çözmek zorundalar.

Copa Santander Libertadores:Güney Amerika takımlarının olduğu bir mod.Artık popüler bir hale gelmiş bir turnuvadır.Bu yüzden Uefa Şampiyonlar Lig’ine de benzetildiği çok fazla kişi tarafından söyleniyor.Ve Konami sayesinde bu turnuvuya oynama hakkını bu sene de kazanıyoruz.
Performans Antremanları:Artık Konami size daha iyi bir Pro Evolution Soccer oyuncusu olma imkanı tanıyor.Yeni çalımlar öğrenmek istiyorsanız veya bilmiyorsanız çok iyi antreman seçenekleri olduğunu söylemeliyim.Bu antremanları Pes’i ilk defa oynuyorsanız veya çok fazla oynamamış iseniz bu mod oyuna ısınmak için gereken 1. adım 2.adım ise belli futbolu sevmek.


Online Mod:Arkadaşlarınızla maç yapmak için harika bir fırsat hatta tanıdık arkadaşlar değil yeni arkadaşlar edinebiliyoruz.Yani sosyalleşmek için oynanacak en iyi oyun modlarından.

myPes:Pes’i oynarken başarılarınızın sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaşlarınızın görmesi istermisiniz,evet artık bu mümkün.

Müsabaka:Kısaca kupalar artık Konami Kupa’sı ile ilerlenmiş çünkü hem milli takım hemde kulüp takımlarının aynı grub da olması zevkli ve heyecanlı bir şey.Ve de Online Müsabakalar yapabiliyoruz.

Ve şimdi Pes’cilerin en sevdiği belki de en çok sevdiği oyun modu.

Futbol Yaşamı:Evet bu oyun modunu en sona sakladım ki bir çok Pes’ci arkadaşlarımız tarafından neredeyse en çok beğenilen oyun modu.Bu sene gelen yeniliklerle sağlam bir mod bizleri bekliyor ve hala kaleci olamıyoruz.
Futbol Yaşamında 3 seçenek var.

Ana Lig:İşte ”Klüp menajeri olmak bu kadar mı güzel mi yahu ?” dedirten bir oyun modu. :)Bu sene üzerinde fazlasıyla üzerinde durulmuş.
Ana Lig bu sene pek aynı değil,yeni bir kaç değişikliğe gidilmiş artık kadın bir sekreterimiz var. Sponsorlarımız mevcut ve de personelleri paramıza göre alma gibi seçenekler var.Evet söylediğim gibi yenilikler gelmiş ve bence bu sene en büyük yenilik GP’mize göre ”Nesneler”alıp oyuncularımızı veya oyuncumuzu güçlendirmek.

Efsane Olun:Geleceğin Maradona’sı veya Pele’si olduğunuzu düşünüyorsanız veya gerçek hayatta futbolu çok iyi oynayamıyorsanız fakat futbol seyretmeyi ve oynamayı seviyor iseniz bu oyun modu tamı tamına sizlik evet Pes’cilerin hepsinin bayılarak oynadığı bu mod artık küçük yeniliklere doğru gitmiş.
Evet bu sene yine aynı Pes gibi gözükebilir fakat artık oyundaki her oyun modunun tasarımları değiştirilmiş bu yüzden değişik geliyor fakat yine de çok çabuk alışılabiliyor.Ana Lig modunu anlatırken bahsettiğim gibi ”Nesneler” alıp oyuncumuzu güçlendiriyoruz.Her türlü antreman çeşitleri var fakat elinde çok GP’niz yoksa bu işe bulaşmayın Fakat siz siz olun Pes’i oynayacaksanız İlk önce Futbol Yaşamı moduna girin derim.

Ana Lig Online:Dünya’nın öbür ucundaki oyunculara kafa tutmak mı istiyorsunuz.Alın size gerçek bir fırsat.Gerçekten başkalarıyla Pes kapışmak çok iyi oluyor.Hem de daha iyi bir Pes oyuncusu oluyoruz.

Master League ve Become a Legend geliştirilmiş

New Star Soccer oyununu bilenler vardır aranızda; Bir futbolcuyu amatör kulüplerden alıp, onun hayatını oynayarak star yapmaya çalışıyorduk. Benzer fakat çok daha az ayrıntılı bir benzer mod bildiğiniz gibi son bir kaç yıldır FIFA ve PES serilerinde de var. Become a Legend modunda bir oyuncu oluşturuyor ve maçlarda sadece kendi yarattığımız oyuncuyu kontrol ederek bir yıldız yaratmaya çalışıyoruz.

PES serisinin tek kişilik oyun modları arasındaki en popüleri olan Master League modunda ise istediğimiz bir takımı seçerek ya takımın alışkın olduğumuz kadrosuyla ya da PES’in uydurmasyon isimlerle oluşturduğu kadroyu yönetiyoruz. Zaten oyunun tadını kaçıran en önemli faktör de bence PES tarafından oluşturulan uydurmasyon, saçmasapan isimler. Bir Football Manager fanatiği olarak istatistiklere, oyuncu isimlerine, özelliklerine çok dikkat ederim. PES 2013’de ve daha önceki PES’lerde oyunda ilerledikçe rastgele oluşturulan oyuncuların isimleri hep beni rahatsız etmiştir. Topogazo isminde Türk, Romenganhio isminde Brezilyalı, Pocasanyes isminde Arjantinli oyuncular olunca rahatsız oluyorum. Çok jenerik isimler kullanılabilirdi yerine; Örnek olarak Hasan Kaya isimli Türk, Marco Dos Santos isminde Brezilyalı ya da Santiago Gutierrez isminde Arjantinli oyuncular olsa, daha gerçekçi ve keyifli olabilirdi.

Master League ve Become a Legend modlarının geçen yıllara oranla en büyük farkı, maçların dışında eklenen görüntüler ve interaksiyonlar. Mesela Become a Legend’da artık bir menajerimiz var ve menajerimizin de yetenekleri var. Futboldan kazandığınız paralarla daha iyi menajerlerle anlaşıp, kendinizi daha pahalıya satabiliyorsınız. Ayrıca iki oyun modunda da pek çok yeni ara video eklenmiş. Menajerinizin sizin hakkınızdaki bilgileri, kazandığınız parayı ya da kadroya girip girememenizi bildirmesi ya da Master League’de rakibinizin oyun yapısının tahta üzerinde ayrıntılı biçinde anlatması çok güzel detaylar.

Şampiyonlar Ligi, Libertadores Kupası lisanslı

Lisans deyince FIFA serisi hep ağır basmıştır, eminim ki bu sene de öyle olacaktır. PES 2013’de lisanslı bulunan liglerin yanında ayrıca Şampiyonlar Ligi ve Copa Libertadores de lisanslanmış. Yani bu kupalarda oynayan takımları seçerek tam anlamıyla bu havaya girebiliyorsunuz. Ayrıca Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’den Fenerbahçe ve Galatasaray bulunuyor.

Oyunda Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya gibi ligler tamamı lisanslı takımlardan oluşuyor fakat İngiltere Ligi yine East London, Pompei gibi sallamasyon isimlerle yerleştirilen, gerçek takımlardan oluşuyor. Bu sene ekstra olarak oyuna Brezilya Ligi eklenmiş. Neymar’lı, Elano’lu, Ganso’lu Santos ile de PES 2013 oynayabileceksiniz.

Related posts

Leave a Comment