Pes 2013 Demo İncelemesi

pro-evolution-soccer-2013-demo

Pes 2013 Demo İncelemesi

pro-evolution-soccer-2013-demo

Konami’nin efsanevi futbol simülasyonu Pro Evolution Soccer serisinin bu yıl piyasada olacak olan oyunu Pro Evolution Soccer 2013 yani PES 2013’ün demosu yayınlandı. Son birka yıldır bizlere aynı oyunu süsleyerek servis eden Konami’nin PES 2013 ile ilgili büyük beklentileri var. Konami özelliklede en büyük rakibi FIFA serisinin gerisinde kalan PES serisinin yeni oyunu ile birlikte aradaki farkı kapatmayı hedefliyor.

PES 2013’te değişmesi beklenen en önemli şey hatta şeyler şöyle sıralanabilir; Oynanış, grafikler, yapay zeka, atmosferkısacası herşey, iddialı bir yapımdan da herşeyinin değişmesi beklenir ki zaten Konami bu yıl olduk a iddialı olduğunun altını iziyor. Ge tiğimiz yıl rakibi FIFA 12 karşısında inanılmaz bir mağlubiyet alan PES 2012 9-10 milyon adet satış farkı ile rakibi karşısında tabir-i caizse ezildi.

PES 2013 olarak bu durumu değiştiremeseler de yani en büyük rakibinin önüne ge emese de böyle bir ama güdüyor olmasa bile en azından aradaki bu ezici farkı kapatmayı ama lıyor. Bu yıl iyi bir reklam yaptığını düşündüğümüz PES 2013’ün demosunun da erken bir zamanda gelmiş olması rakibi karşısında PES 2013’ü avantajlı duruma getiriyor. Ancak tabii FIFA 13’ün bizlere nasıl bir demo sunacağı da bilinmiyor. FIFA 12’nin demosuna baktığımız zaman Impact Engine ile gelen bir ok hata ve eksik oyun i in hayranlarını endişelendirmiş ve kuşkuya düşürmüştü. Oyunun tam sürümü ıktığında ise endişelenen şeyin olmaması ve başarılı bir oyunun ortaya ıkması FIFA ekibinin yüzünü güldürmüştü.

Konami PES 2012’nin demosunu piyasaya sürdüğünde herkesin ağızında dönüp dolaşan kelimeler “ Bu oyun PES 2011’in aynısı “ diye oldu, ger ektende öyleydi ünkü PES 2012 eski jenerasyon ile devam ediyordu. Oynanışda bir takım değişiklikler dışında PES 2012 adı altında sunulan oyun PES 2011’in aynısıydı. Ancak bu sefer beklentiler ok farklı, bu sefer PES 2013’te hayranları yeni bir jenerasyon ve rakibinden daha üstün özellikler bekliyor.

PES 2013’ün bizlere getirdiği yeniliklerin en başında PES TamKontrol yer alıyor. PES 2013’ün yeni özelliği olan PES TamKontrol ile artık oyuncuların top ile olan etkileşimleri daha ger ek hissiyatı veriyor, top kontrolleri daha sağlıklı ve başarılı hale dönüşüyor.

PES 2013 ile birlikte gelen bir diğer yenilik ise Oyuncu Kimliği, artık her oyuncunun kendi bir kimliği ve oyuncu profili mevcut. Artık bundan böyle yapılan futbol müsabakaları bir keyiften ok daha fazlasını ifade ediyor. Yendiğiniz yada yenildiğiniz her karşılaşma artı yada eksi olarak oyuncu kimliğinize yansayacak. Bu tıpkı FIFA 12’nin oyuncu kimliğine benziyor.

Bir diğer en önemli yenilik ise ProActive Yapay Zeka alanında ger ekleştirildi. Artık bizleri birer puttan birer objeden daha fazlası sahada bekliyor olacak. Yapay zekanın top kontroller artık ok daha başarılı ve verimli bir hale geliyor bundan sonra top gelince biraz ayağında kontrol sağlayıp paslayan bir yapay zeka yok. Ger ek i top kontrolleri ve oyun yeteneği kazanan yapay zekanın artık oyunda daha ok sözü ge iyor.

Atmosfer konusunda hep sıkıntıları olan PES serisinin yeni oyunu PES 2013 ile birlikte bu tabuyu artık yıkmaya alıştığını görüyoruz. Atmosfer denince akıllarda kötü bir imaj bırakan PES 2013’te artık ses ve diğer atmosferi doğrudan etkileyen unsurlar daha bir göz önünde bulunuyor. Bunun yanı sıra oyundaki şut ve pas eylemlerininde tamamen manuel hale evrilmesi hatrı sayılır yenilikler arasında yer alıyor.

PES ekibinin lideri Jon Murpy oyunun sahip olduğu yeniliklerden bahsederken şu cümleleri kullandı; “Futbol yeteneklerin mucizelere yol a abildiği bir spor, PES 2013 de bu fikri ger ek anlamda yansıtıyor. Geliştirme ekibindeki yeni arkadaşlarımız ve heyecan verici yeni fikirler sayesinde PES serisine yeni bir soluk kazandırıyoruz, önümüzdeki aylarda yapabildiklerimizi sizlere de göstermek i in can atıyoruz. “ daha ger ek i ve daha başarılı bir PES deneyimi i in PES 2013’ü denemelisiniz seriye küsen oyuncuların gönlünü alacaktır.

Oyunun demo sürümünde bizleri milli takım olarak İngiltere, Almanya, Portekiz ve İtalya bulunuyor. Kulüp olarak da PES 2013 Demo bünyesinde Santos FC, SC International Fluminense ve Flamengo bulunuyor. Oyunun tam sürümünde ise daha kalabalık bir liste bulunuyor.

PES 2013’ün tam sürümünde karşımıza tam lisanslı olarak UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Süper Kupa ve Copa Santander Libertadores turnuvaları ıkıyor. Son yıllarda yapılan bu lisans anlaşmaları ile lisans sıkıntısı yaşayan PES 2013 a ığını bir nebzede olsa böyle kapatmaya alışıyor.

PES 2013’ün tam sürümünde, Fransa Ligi, Hollanda Ligi, İspanya Ligi ve Japonya Ligi tam lisanslı yer alırken, İngiltere Ligi, İtalya Ligi, Portekiz Ligi, Almanya Ligi ve Türkiye Ligleri lisanssız yer alacak. NOT: Türkiye Ligi’nin yer alıp almayacağı ise henüz kesinlik kazanmadı.

PES 2013’ün demosunu indirerek demo sürümünde yer alan belirli takımlardan birini se erek oyunu deneyebilir ve futbol mücadelesi ger ekleştirebilirsiniz. PES 2013 demo sadece PC i in değil ayrıca Playstation 3 ve Xbox 360 i inde ıkış yaptı. Playstation 3 kullanıcıları PSN’den oyunun demosuna ücretsiz olarak ulaşabilirler. Aynı şekilde Xbox 360 kullanıcıları Xbox Live üzerinden PES 2013’ün demosunu indirebilirler.

Konami’nin merakla beklenen yapımı PES 2013’ün tam sürümü ise bu yıl sonbahar aylarında PC, Playstation 3, Xbox 360, Playstation 2, PSP, PS Vita, Nintendo 3DS, Wii ve Wii U i in piyasada olacak.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.