Microsoft’un güvenlik açıkları sanal yama!

Microsoft’un güvenlik a ıkları sanal yama!

Trend Micro’nun Sanal Yama özümü, Microsoft ve diğer platformlarda yaşanan güvenlik a ıklarının o a ıkla ilgili yama ıkana ve yamanın kurumsal sistemlere uygulanmasına kadar ge en sürede kurumsal yapıları koruyor.

Ge tiğimiz günlerde Microsoft’un tüm Windows sürümlerini etkileyen MS12-020 kodlu uzak masaüstü
uygulamalarındaki güvenlik a ığı gibi a ıklar ortaya ıktığında, a ık i in yama ıkmış bile olsa kurumlar tarafından sistemlerine uygulanması zaman alıyor. Kurumlar i in hayati öneme sahip sistemlerde bu tip yamaların devreye alınmadan önce eşitli testlerin ve gerektiğinde altyapıda değişiklikler yapılması gerekiyor ki bu da zaman demek. Bu süre zarfında ise kurumun bilgi sistemleri altyapısı tehditlere karşı savunmasız şekilde bekliyor.

Trend Micro’nun Deep Security ve OfficeScan özümlerinde yer alan sanal yama özümü, kurumların bilgi teknolojileri sistemleri üzerinde ayrı bir katman oluşturuyor ve bu tip yamaların oluşturabileceği riskleri engelliyor. Bilgi teknolojileri uzmanlarının yamayı sistemlerine entegre etmek i in ihtiya duydukları test ve geliştirme süresince de kurumun altyapısına bu tip bir a ık kullanılarak girilmesini engelliyor.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Ercan Aydın konuyla ilgili olarak, “Gerek kurumsal gerekse bireysel sistemlerde pek ok güvenlik a ığı var. Bu a ıklar tespit edildikten yaması hazırlanana kadar ge en sürede sistemler savunmasız kalıyor. Yamanın hazırlanmasından sonra da kurumların bu yamayı mevcut yapılarına kurmaları da ayrıca bir zaman gerektiriyor. Öncelikle bir simülasyon yapılıp mevcut yapıda bu yamanın sorun ıkartıp ıkartmayacağı test ediliyor. Eğer sorun ıkartıyorsa mevcut yapıda değişiklik yapılıyor ve sonra testler yenileniyor. En sonunda yama uygulanıyor. Tüm bu süre , dakikaların bile ok önemli olduğu bilgi güvenliği dünyasında, bazen günler hatta haftalar alabiliyor” diye konuştu. Aydın, Trend Micro’nun Deep Security ve OfficeScan özümleri bünyesindeki sanal yama teknolojisinin kurumların tüm bu risklerini ortadan kaldırdığının altını izdi

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.