Max Payne Brezilya’da intikam peşinde!

Max Payne Brezilya’da intikam peşinde!

Max Payne Brezilya'da intikam peşinde!

'Harika bir eşim, güzel ocuklarım ve muhteşem bir evim vardı. Amerikan rüyasını yaşıyordum."

2001 Haziran’ında bu sözler ile pazara sürülen Max Payne oyunu kullandığı ‘Bullet time’ teknolojisi ve izgi roman sayfalarına benzeyen sürükleyici hikâye örgüsü ile ok kısa bir zamanda efsaneler arasındaki yerini aldı. Payne bugüne kadar dünya apında 7 milyon kopya sattı. 18 Mayıs’ta ıkacak olan ve yolu Brezilya’ya uzanan Max Payne 3’ün yapımına ise 105 milyon dolar harcandı. Max Payne oyunu 12 Nisan’da ise akıllı telefonlardaki yerini alacak.

Max Payne 3’ü Grand Theft Auto serisine yazdığı senaryolar ile tanınan yazar Dan Houser kaleme aldı. Yazar bu hikâyede Payne’in hi olmadığı kadar acımasız ve sert görüleceğini belirtiyor. Max’in yaşlanmış bir bi imde oyuncuların karşısında olacağını ifade eden yazar, “Max’in kötü adamdan acımasız adama doğru sürüklendiği bir hikâye olacak” diyor. Payne’in imajıda bir hayli değişmiş. Takım elbise ve pardösüyü terk eden Max atlet ve Hawaii model gömlekleri tercih ediyor. Senaryoya göre Payne New York’u terk edip bir özel güvenlik şirketinde alışmak i in Sao Paolo’ya gidiyor. Şirketin sahibi işadamı Rodrigo Branco ka ırılan karısı Fabiana’yı bulması i in Payne’i işe alıyor. Emrine verilen ekibi kabul etmeyen Payne ise gene yalnız kurdu oynuyor ve Baretta’sı ile Sao Paolo sokaklarında Fabiana’nın izini bulmaya alışıyor.

Payne’in dünya apında 7 milyon kopya satıp kitleleri peşinden sürüklemesinde tartışmasız bir bi imde yapımcı Remedy’nin kullandığı ‘Bullet Timeteknolojisinin payı var. İzleyicilerin beyazperdede The Matrix serisi ile, ‘slow motion’ (ağır ekim) olarak bildiği ‘Bullet Time’ ekim tekniği görüntünün o kadar yavaşladığı izlenimini veriyordu ki mermilerin bile havayı nasıl yırta yırta hedefine isabet ettiğini görme imkânı bulunuyordu. Remedy’nin 2001’de kullanmaya başladığı bu ‘Bullet Timeteknolojisi bugün 2012 yılında Mass Effect 3’te bile görülüyor.

Rakamlarla Max Payne
Seri dünya apında 7 milyon kopya sattı.
Max Paye’nin filmi 85 milyon dolar gişe yaptı.
Max Payne 3’ün yapımına 105 milyon dolar harcandı.
200 kişilik bir ekip Max Payne 3’ü hazırladı.

Related posts

Leave a Comment