Max Payne 3, 2012’ye damgasını vuracak!

012'ye damgasını vuracak!

Max Payne, neredeyse 10 yılın ardından ü üncü kez oyun severlerin karşısına ıkarak ok uzun bir bekleyişi sona erdiriyor.

15 Mayıs’ta piyasaya sürülecek oyun hakkındaki genel görüş, Max’in 11 yıl aradan sonra yine hit olacağı yönünde.

Bilim insanlarının araştırma şansı elde etmek i in birbirlerine girecekleri bir ila nedeniyle hayatı kabusa dönen Max, ailesininkatledilmesine neden olan gizli projenin arkasındakilerden intikam almak i in nefes kesen bir takibe başlamıştı. Bir banka soygunu sahnesiyle başlayan oyun, bir gökdelenin tepesinde son buluyor ve Max, elde ettiği intikamın ardından acısıyla baş başa kalan yaralı bir polis olarak ilk seriyi sonlandırıyordu.

Oyun piyasasına sürüldüğü 2001 yılında hit olan ve slow motion aksiyon sahneleriyle devrim yaratan Max Payne, iki yıl sonra bağımlılarının yüzünü yeniden güldürmeyi başardı. İlk oyundaki karakterlerden bazılarının yeniden karşımıza ıktığı oyunda, Max’in alacakaranlık kuşağında gezinen rüyalarına ve halüsinasyonlara kara büyü temaları eklendi ve Max, güzel ortağıyla bölümleri artan oyunda kendisini ok daha büyük bir aksiyonun i inde buldu.

İlkine nazaran daha masum suratlı bir şekilde karşımıza ıkan ancak öfkesinden hi bir şey yitirmeyen Max, düşmanlarından geride kalanları ‘temizlediği’ ve güzel ortağını kaybettiği serinin ardından bir anda sessizliğe gömüldü. Uzun bekleyiş belirsizliğe dönüşmüştü ki, 2008 yılında Max Payne beyaz perdeye taşındı. Büyük bir hayal kırıklığı yaratan film, ikincinin ekilmeyeceğini neredeyse garantilerken, Max’in bir nevi cenazesi olarak kabul edildi. Beni film hakkında en ok şaşırtan detay ise başrolde ilk Max Payne’e benzerliğiyle dikkat eken Las Vegas dizisinden tanıdığımız Josh Duhamel’in yerine Mark Wahlberg’ün yer almasıydı. Şüphesiz iki oyuncu arasındaki aksiyon filmi tecrübesi karşılaştırılamaz ancak Wahlberg yerine, bir yıl önce ekilen Transformers’dan az da olsa tecrübesi bulunan Duhamel bu rol i in eğitilebilirdi. Oyuncu se imindeki facia ve mahvedilen kurgu ok başarılı olabilecek bir yapımı suya düşürdü kuşkusuz…

SOĞUK SOKAKLARDAN SICAK BANLİYÖLERE
Oyuna geri dönelim… Beklentilerin boşa ıktığı senelerde, Max’in bir köşeye sinerek sürekli alkol aldığı ve i inden ıkamadığı depresyonla yaşamaya devam ettiği düşünülebilir. Ancak ge mişiyle olan mücadelesini sürdürse de, New York’un en iyi dedektifi eski arkadaşı Raul Pasoss’dan aldığı iş teklifiyle yeniden sahneye ıkar. Max, Sao Paulo’ya giderek, Brezilya’nın önde gelen iş adamlarından Rodrigo Branco’nun gen eşi Fabiana’yı, Commando Sombre adındaki sokak etesinin elinden kurtarmayı kabul eder. Ortalama bin 500 kişinin ölmesi gereken böyle bir iş i in bi ilmiş kaftan olan Max, güneye yaptığı yolcuğun kısa zamanda giderek ısınan bir ete savaşına dönüştüğüne tanık olur…

Rockstar Games’in başkan yardımcısı olan kardeşler Dan ve Sam Houser tarafından senaryosu yazılan oyunda Max yine farklı bir yüzle karşımıza ıkıyor. Yılların verdiği ağırlık sa ı-sakalı birbirine karışmış bir Max ıkarıyor önümüze. Bu haliyle Starcraft II’nin ana karakteri Jim Raynor’a benzettiğim Max, sıcak iklime u madan önce sa ını kazıyor, renkli gömleğini sırtına ge iriyor ve rolüne hazır hale geliyor.

TAM PUAN ALDI
Max Payne 3, oyunu oynama şansı elde eden analistlerden tam puan aldı. Escapistmagazine sitesinden Mike Kayatta, oyunun a ık ve dar alanlarda ok fazla aksiyon i erdiğini, buna rağmen Max’in kendisini korumayı başarabildiğini belirtiyor. Slow motion koşuları ve öne atılarak yaptığı saldırılarla Max kurşunlardan ka ınmayı başarırken, tek tuşa basarak Max’in etrafında mümkün olan neresi varsa siper edinme özelliği de bulunuyor.

Oyundaki en etkileyici efektlerden biri, vurulan figürlerin kurşunu yedikleri yere göre tepki vermeleri. Kısaca değinmek gerekirse, Max Payne 3 son derece kanlı bir oyun ve beklendiği gibi yaş sınırlamasıyla piyasaya sürülecek. Mükemmel görüntü ile birleşen efektler, oyunculara FPS alanında bugüne dek hi yaşamadıkları bir tecrübe sunabilir. Namluların asla soğumadığı aksiyonda, oyuncular “kötü adamı vurdum” hissini iliklerine kadar hissedecek. En azından bu his bir oğumuz i in zombi öldürmekten daha anlamlı olacak. Kayatta, aksiyon sahneleri arasında eskiden olduğu gibi hi demo yer almadığını, böylece oyunun hızında asla bir yavaşlama olmadığına da dikkat ekiyor.

Kayatta’ya göre Max Payne 3 uzun süre etkisini yitirmeyecek, ok titiz hazırlanmış bir yapım. Eğer ilk iki oyunun hikayesiyle ü üncü de bağlantı kurulabilirse, Max Payne 3’ün efsane olmaması i in bir neden yok.

Bir diğer önemli analiz, Venturebeat sitesinden Dean Takahaşi’ye ait. Takaşi oyundaki aksiyonun ge mişe kıyasla ok daha fazla ve hayatta kalmanın bir o kadar zor olduğuna dikkat ekiyor: “Max’in fidye parası bırakmak i in stadyuma gittiği sahnede işler ters gidiyor… Max’in önünü a maya alıştığı anlarda, mükemmel görüntü kalitesiyle müthiş bir atışma yaşanıyor… Her painkiller (meşhur ağrı kesici) ve silaha ulaşmak i in ciddi bir efor sarf etmeniz lazım… Bazı bölümleri ge mek i in defalarca oynamak zorunda kaldım… Karakterlerin hareketleri ok akıcı, görüntüde ters giden bir şey yok. Bunun altından kalkabilmek ger ekten büyük bir aba gerektiriyor.”

Takahaşi’nin dikkatini eken bir diğer nokta, oyunda ok fazla silah se eceği sunulması. Hatta, silahınız kalmasa bile yumruklarınızla karşınızdakini alt edebiliyorsunuz. Çoklu oyun imkanı sunarak heyecanı iyice artıran Max Payne 3, oyunculara kendi aralarında grup kurarak kan davalarına ayrı eteler halinde katılabilme se eneği kazandıracak.

“BEKLEDİĞİNİZE DEĞECEK
Remedy Entertainment CEO’su Matias Myllyrinne, Max Payne 3 i in, “tek kelimeyle muhteşem” yorumunu yaptı. Myllyrinne Myllyrinne, “Rockstar kesinlikle ok ağır bir işin altından kalktı” dedi.

Oyunun teknik a ıdan geliştirilmesinde az da olsa Rockstar’a yardım eden Myllyrinne, “İlk iki oyunda da beraber alışmıştık. Bazı yerlerde yardımımızı istediler ve olabildiğince yardımcı olduk” ifadesini kullandı. Finlandiyalı şirketin patronu, GameIndustryInternational’a şu yorumu yaptı:

“Oyun hakkında ağzımdan fazla bir şey ka ırmak istemiyorum… Ancak ortaya ıkan yapım, verdikleri dikkate, arzuya ve bağlılığa dayanan bir ürün. Kesinlikle beklediğinize değecek.”

Bu yorumlara rağmen, Max’in New York’tan Sao Paulo’ya gitmesi ve Bruce Willis’e benzemesi, hem atmosfer, hem de karakter a ısından büyük bir değişiklik ve ilk iki oyunun ardından bazı oyuncuların alışması i in zor olabilir. Ancak oyunun i erdiği yoğun aksiyon bu değişiklikleri unutturacak gibi görünüyor.

iOS ve ANDROID UYUMLU
Sinematik özelliğini koruyan Max Payne 3, PC, Xbox ve PlayStation 3’de oynanabilecek ve modern teknolojiye de ayak uyduracak. Oyunun yapımcısı Rockstar Games, Max Payne 3’ün farklı bir versiyonunun hem Apple iOS, hem de Google Android işletim sistemiyle uyumlu olacağını belirtti. Apple Store’da sadece iki gün sonra yayımlanacak olan Max Payne 3, Google Play’de 26 Nisan’da yerini alacak. Kısaca, Mayıs gelmeden bir milyarı aşkın mobil cihaz kullanıcısı Max Payne ılgınlığına başlayabilir.

İlk olarak 2009’da piyasaya sürülmesi planlanan Max Payne 3, belki GTA serisinin etkisiyle veya beyaz perdedeki başarısızlık nedeniyle ertelenmiş olsa da, sahip olduğu nüfuzla geniş kitlelere ulaşmakta hi zorlanmayacak. 15 Mayıs’ta Kuzey Amerika’da piyasaya sürülecek oyun, Avrupa’ya 18 Mayıs’ta gelecek. PC oyuncuları i in aynı tarih Kuzey Amerika’da 29 Mayıs, Avrupa’da ise 1 Haziran. Bu tarihlerden sonrası, ev ve internet kafelere kapanan gen lik ve bir Max Payne ılgınlığına sahne olabilir. Gelecek başarı, GTA serilerinin önümüzdeki yıllarda yeniden oğalmasını da sağlayabilir.

Related posts

Leave a Comment