Laptop’nızın pil ömrü için ipuçları!

Laptop'nızın pil ömrü i in ipu ları!

Dizüstü bilgisayarlarda en önemli noktalardan biri pilin süresidir. Biten pili ile dizüstü bilgisayarımız işimizi yarım bırakmamıza neden olabilir. Lenovo, pil ömrünü uzatmak i in 7 farklı ipucunu i eren bir a ıklama yayımladı. A ıklama şu şekilde:

Ekran parlaklığını azaltın

Dizüstü cihazlarda pil ömrünü tüketen etkenlerin başında ekran parlaklığı geliyor. Bu nedenle daha uzun süreli kullanım i in, şarj aleti takılı değilken ekranın parlaklığını düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Buna ek olarak Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları da kullanılmadığı sürece kapatmakta fayda var.

Pilinizi sürekli şarj etmeyin

Dizüstü cihazların sürekli şarj halinde olması, cihazın bataryasını olumsuz etkiler. Oysa şarjınızın başlangı ta yüzde 80 dolu olması, cihazın daha hızlı alışmasını sağlar. Bu konuda Lenovo'nun “ThinkVantage Gü Yöneticisi” teknolojisi, pil ömrünüzün korunmasına yardımcı olur. ThinkPad X1 ve ThinkPad Edge E420s modellerde yer alan bu teknolojinin, kendi pil ömrünü şarj parametrelerine göre otomatik olarak ayarladığını hatırlatalım.

Dizüstü cihazınız şarja bağlıyken bataryayı ıkarmayın

Lenovo, dizüstü cihazınız şarj halindeyken, bataryayı ıkarmamanızı öneriyor. Çünkü bu koşullar altında bilgisayar yüzde 100 performansla alışamayabilir. Ayrıca şarj aletinin ıkması beklenmedik veri kaybına da neden olabilir.

Yedek bataryanızı doğru koşullarda saklayın

Şayet yedek bataryanız bulunuyorsa ve onu uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız, öncelikle bataryanızın yüzde 50’si doluncaya kadar şarj edin ve ardından serin bir ortamda saklayın.Bataryanızın ısınmamasına özen gösterinIsı, pil ömrünü hızlı bi şekilde tüketir. Isıyı düşürmek i in alışırken cihazınızın havalandırmaların kapalı olmadığından emin olun. Lenovo’nun IdeaPad U300s ultrabook modelindeki “nefes alan klavye”, hava akışını kontrol ederek bataryanın ısısının düşürülmesini sağlar. Bataryayı sıcak ortamlarda şarj etmekten de uzak durmalısınız.Lityum iyon bataryalarının hafızaya bir etkileri yokturGünümüzün lityum bataryalarının, NiCd ve NiMH bataryalarından farklı olarak, hafızaya bir etkisi yoktur. Bundan dolayı bataryayı tam olarak şarj etmek gerekmez. Ancak doğru şarj etmek, bataryanın göstergelerini kontrol edebilmek a ısından önem taşır.Batarya değiştirirkenBataryaların bir ömrü olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu zaman aralığı, doğru kullanıma bağlı olarak uzatılabilir. Batarya ömrü şarj olduğu sürece kademeli olarak azalır; ancak bataryaların “stand by”da bekleme süreleri git gide azalır. Bu nedenle bataryanızın artık tam şarj olmadığını ya da pil ömrünün normalden daha az dayandığını gözlemliyorsanız, bataryayı değiştirme vakti gelmiştir.

Related posts

Leave a Comment