İntikam Mızrağı Kalista ve Yetenekleri

kalista

Kalleşçe katledilen Kalista, Gölge Adalar’ın dehşetle yoğrulmuş gücüyle hortlak olarak tekrar doğdu. Kalista, ölüler diyarından Runeterra’lılara bir teklif sunuyor: ruhunu İntikam Mızrağı’na teslim edersen, o da sana ihanet edenlerden öcünü alır.

Oynanış

Kalista, Ruh Damgası eşi ile iş birliği yaparak hatırı sayılır miktarlarda sürekli hasar verebilen, onun bütün yeteneklerine erişimi olan ve rakiplerini amansız saldırıları altında sindirebilen bir nişancıdır. Kalista, sıradan mekanik becerilerden ziyade, takım arkadaşları ile doğrudan iletişim kurarak ve iş birliği yaparak gerçek potansiyeline ulaşır. Kendi çapında da etkili olabilen Kalista, takım arkadaşı ile doğrudan iş birliği yapmazsa Ruh Damgası’nın ilave hasarından ve ultisinin etkin kullanımından mahrum kalır.

Koridor Safhası

Kalista, koridor safhasında alışıldık nişancı usulü biçme ve taciz etme yöntemlerini kullanır. Tek bir farkla: Üstün Denge, vur kaç yapmayı dövüş tarzının başlıca öğesi kılar. Bu özellik sayesinde, Kalista her normal saldırının ardından konum değiştirebilir. Rakiplere saldırmak için yaklaşıp tehlikeden sekerek uzaklaşır ve konum üstünlüğü sağlar. Ruh Damgası, Kalista ile bağlı olduğu takım arkadaşını adeta bir minyon biçme makinesine dönüştürerek, rakibi kule altında biçmeye zorlar ve seviye üstünlüğü yakalamayı neredeyse garantiye alır. Koridorda itmeye başladığında, tehditleri önceden fark edebilmek için önden bir Gözcü yollayabilir. Bu yeteneği ile takımındaki destek oyuncusunun harita kontrol yükünü bir miktar paylaşarak, her ikisinin de üste daha az zaman harcayıp, koridorun temposunu belirlemeye daha fazla imkân bulmasını sağlar.

Kalista, hasar takasında Delici ile Ciğerini Sök’ü tetikleyerek, korkunç bir hızla rakibi dürtebilir. Ecelin Çağrısı’na ne zaman cevap vereceğine Kalista karar verir ama nihayetinde nerede olacağına, bağlı olduğu takım arkadaşı (genellikle bu bir destek şampiyonu olacaktır) karar verir. Kalista veya Ruh Damgası eşi, bir rakip şampiyon üzerinde kayda değer kitle kontrol etkisi oluşturduğunda, Ecelin Çağrısı rakiplere hasar vermede ve onları kilitlemede son derece kullanışlı olup, Kalista’nın mızrağı ile ölümcül vuruşu yapabilmesine olanak sağlar.

Takım Çatışmaları

Muazzam bir menzile veya güvenli kaçış yollarına sahip değilse, Kalista cephe arkasında konum almaya ve takım arkadaşlarının özenli korumasına ihtiyaç duyar. Takım çatışması patlak vermeden önce Kalista’nın Gözcü’yü kullanarak kavgayı uzaktan gözetleyen sinsi rakipleri tespit etmesi gerekir. Kalista çatışma esnasında normal saldırıları ile rakiplere eşit oranlarda etkili ve sürekli cezalar kesebilir, Üstün Denge’yi incelikle kullanarak kendini tehlikeden uzaklaştırabilir. Yeteri kadar zaman verilir ve rakipleri meşgul edilirse, Kalista’nın mızrakları her çarpışma ve takım savaşında cephe gerisinden sağanak şeklinde yağacaktır. Hızla biriken hasar ve yükler, Kalista’nın Ciğerini Sök ile son sözü söyleyen taraf olmasını kolaylaştırır.

Ecelin Çağrısı

Çok yönlülüğü sayesinde ultisi; hem rakipleri meşgul etmede, hem kombo başlatmada, hem de Ruh Damgası eşini tehlikeden uzaklaştırmada kullanışlıdır. Tam randımanlı kullanılırsa her üçü de olabilir. Kule altı baskını odaklı takım düzenlerine karşı zamanında kullanılan bir Ecelin Çağrısı kovalamacayı olduğu yerde sonlandırır, üstüne bir takımınızın destek verebileceği bir karşı saldırıya önayak olur. Kalista’nın Ruh Damgası eşi kıstırıldığında, hızla kullanılan ulti onu emniyetli bir yere gönderecek ve rakibin harcadığı ne kadar kitle kontrol etkisi varsa hepsinin boşa harcanmasına neden olacaktır, ek olarak çatışmalardan çıkma veya onlara tekrar girme seçenekleri sunar. Cesur Kalista oyuncuları (ve daha cesur Ruh Damgası eşleri) muhteşem kombolara imza atabilir veya ani çatışmaları devam ettirebilir, böylece Kalista’nın cephe gerisinden rakibi temizlemek için ihtiyaç duyduğu boşluk yaratılmış olur.

Kalista Şampiyon Yetenekleri

 

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.