İnternet bağımlılığı ulusal tehdit haline geldi!

İnternet bağımlılığı ulusal tehdit haline geldi!

İnternet bağımlılığı ulusal tehdit haline geldi!

Bilim insanları internet bağımlılığının ocuk ve gen lerde uyuşturucu ve kumar bağımlılığı kadar tehlikeli hale geldiğini belirtti.

İnternetin sosyal etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis İnternet Komisyonu’na Dr. Ömer Şenormancı ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nden Do . Dr. Tuncer Okay’ın yaptığı sunumlar, internet bağımlılığı “profilini” ortaya koydu. Şenormancı sunumunda, internet bağımlısı bir kişinin gösterdiği fiziksel sıkıntıları, “Özbakımazalması, göz kuruması, sırt ve bel ağrısı, hareket azlığına bağlı kilo alımı, uyku ve yemek düzeninde bozukluk” şeklinde sıraladı.

KLAVYE SESİ MUTLU EDİYOR

Do . Dr. Tuncer Okay’ın sunumunda ise, bağımlılık belirtileri, “İnternet kullanma süresinin giderek fazlalaşması ve uykusuzluk, evlilik problemleri ve işe ge kalma” şeklinde sıralanıyor. Bağımlı kişide, “İnternete bağlanma sesi ve klavye sesi”, olumlu duygulara neden oluyor.Kişi, internet dışında kendisini “değersiz” hissediyor, yanı sıra “Madde ve kumar oynamamdan iyidir, sadece bir kez daha girmemsorun yaratmaz, ben internet bağımlısı değilim” düşüncelerini tekrarlıyor.

SİGARA KULLANIMINI ARTIRIYOR

İnternette daha fazla kalmak i in uyumayan bağımlı, uyku sorununu özmek i in ise kahve, kola ve sigara kullanımını artırıyor. Ayrıca “pornografi bağımlılarının” günlük hayatlarında “cinsel isteksizlik” görülüyor. Bu arada, Türkiye’de işsizlik ve internet kafelerin yaygınlaşmasının ocuklar ve gen ler arasında internet bağımlılığını artırdığına dikkat ekiliyor.

ALKOL BAĞIMLISIYLA AYNI TEDAVİ

İnternet bağımlılığı tedavisinde, madde ve alkol bağımlılarına yönelik tedavi uygulanıyor. ABD, Çin, Güney Kore ve Tayvan, internet bağımlılığını ulusal sorun olarak tanımlarken, internet bağımlılığı tedavi kliniklerindeki artış dikkat ekiyor. Sadece Güney Kore'de 140'ın üzerinde klinik bulunuyor. İnternet bağımlılığının yaygınlığının yüzde 1.5-8.2 oranları arasında değiştiği bildiriliyor.

Aileler de fark etmiyor

İnternet bağımlıları genellikle durumlarının farkında olmuyor. Madde bağımlılığında ve kumar alışkanlığında aile durumu fark edip tepki koyarken, internet bağımlılığın da kişi ile birlikte aile ve yakınları da sorunu fark etmiyor. Çocuklar ve gen lerde genellikle anne sorunu algılıyor ancak baba aynı tepkiyi göstermediği i in müdahale süreci gecikiyor.

Saatleri kaydırın önerisi

İnternette daha fazla kalmak i in uyumayan bağımlı, uyku sorununu özmek i in ise kahve, kola ve sigara kullanımını artırıyor. Uzun süre yerinden kalkmayan kişide "kızgınlık ve huzursuzluk" görülüyor.

Uzmanlar, internet bağımlılığını azaltmak i in "zıt saatlere kaydırma" yöntemini öneriyor. Sabah internete giriş yapılıyorsa "duşa girme ve kahvaltı etme", daha ok akşam giriş yapılıyorsa, "eve gelişi geciktirme", internete girişten sonra ise, "yarım saatte bir mola verme" öneriliyor.

Related posts

One thought on “İnternet bağımlılığı ulusal tehdit haline geldi!

  1. OMER SEDEN

    daha neler görücez ya

Leave a Comment