İlk yerli antivirüs!

İlk yerli antivirüs!

İki üniversite öğrencisi, Türkiye'nin ilk antivirüs programını üretti.

Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Osman Ferdi Ölmez ile Bilgisayar ve öğretim teknolojileri bölümü öğrencisi Halit Fethi Kesici Türkiye'nin ilk yerli antivirüs programı üretti. Gen ler programı önümüzdeki günlerde piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ürettikleri program hakkında bilgi veren Osman Ferdi Ölmez “6 yıl önce lisede okurken bu program üzerine alışmalar başlattım. Amatör düzeyden profesyonel düzeye kadar geliştirmeye alıştım. Türk Antvirüsi halkımıza arz ediyoruz. Çünkü yurt dışındaki piyasalarda bir ok antivirüs programı mevcut farklarımızda var. Fakat bizim birazcık da Türk olarak i piyasaya yönelerek kendimizin üretmiş olduğu antrivirüsün uygun olduğunu düşündük. Biz de bu iş i in hayata atılarak baya bir emek verdikö diye konuştu.

Antivirüs programının diğerlerinden farklı ve daha kapsamlı oludğunu vurgulayan Halit Fethi Kesici, “Türkiye de ilk kez olarak üretime ge irmek istediğimiz Antivürislerden ok farklıyız. Çok ileri düzeydeyiz. Diğer Antivürislerle yarışabilecek seviyedeyiz. Onların bulduğu tespit ettiği virüsleri aynı dakika i inde biz de tespit ediyoruz. Onların bulamadığı virüsleri bile bulabiliyoruz. Hatta bizim kendi stratejimiz olarak anlık kurma gibi bilgisayar koruması dışında flaş bellek koruması, diğer aygıt tarama özellikleri ekledik ve eset antivirüsde diğer antrivüsler olsun onlarda bu gelişmeleri sonradan takip etmeye başladılar. Biz diğer antivürüslerden farklıyız. Çünkü biz Türk yapımıyız. Türk antivirüs olmasının sebebi de buradan geliyor ilk defa bir yazılım üretildi. İsminin Türk olmasına karar verdik. Piyasaya a ılmaya hazırız. Fotoğraf virüslerinin i inde gömülü olan video i inde gömülü olan virüsleri buluyoruz. Yazılılara gömülü olan virüsleri tespit edebiliyoruz. Ekstra olarak bulut koruma özelliği yükledik. Artı sosyal paylaşım üzerinde bulunan özellikler ekledik" dedi.

Related posts

Leave a Comment