Güvenli internet erişimi için 5 ipucu!

Güvenli internet erişimi i in 5 ipucu!

Halka a ık bilgisayarlardan güvenli internet erişimi i in 5 ipucu.

Kaspersky Lab, internet kullanımında güvenliğin önemine dikkat ekerek tüm yaş grupları i erisinde, internet kullanıcılarının %95’inin evlerindeki PC’lerden internete eriştiklerini a ıkladı.

Gen internet kullanıcılarının internet erişimi i in diğer bilgisayarları da kullandıklarının altını izen Kaspersky Lab, gen kullanıcıların %31’inin okul bilgisayarlarını, %14’ünün halka a ık kütüphane bilgisayarlarını, %38’inin ise arkadaşlarınınbilgisayarlarını kullandığını söylüyor. Uzmanlar bu nedenle casus ve kötü ama lı yazılımların da hazırda bekliyor olabileceğini unutmamak gerektiğini belirtiyor.

Kaspersky Lab uzmanları halka a ık bilgisayarlardan güvenli internet erişimi i in 5 ipucunu şu şekilde sıralıyor:

1. Genel kontrol: İnternete erişmek i in halka a ık bir bilgisayar kullanılıyor ise, başlamadan önce genel bir güvenlik denetimi yaparak bilgisayar yavaş mı ve eşitli programlarla dolu bir halde mi, yoksa hızlı ve güvenilir bir durumda mı diye ufak bir kontrol yapın. Eğer mümkün ise, hangi işletim sisteminin kullanıldığını ve güncel olup olmadığını kontrol edin. Aynı kontrol, yüklü programlar i in de ge erlidir. Eğer tarayıcı güncel konumda ise, bu savaşı kazanmanın yarısıdır. Bir diğer kontrol ise sistemde Kaspersky Internet Security gibi bir anti-virüs yazılımının yüklü olup olmadığının ve eğer yüklüyse en son güncellenmiş versiyonun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Asla yapmamanız gereken şey ise, a ık bir bi imde virüs bulaşmış bir bilgisayarı kullanarak internete erişmenizdir. Bunun yerine, yetkili kişiye bilgisayarda bir sorun olduğunu belirtin. Bu gibi konular arkadaşlarınızın bilgisayarlarında daha kolay bir bi imde yapılabilir. Her zaman, arkadaşlarınızı, güvenlikte bulabileceğiniz a ıklar ile ilgili bilgilendirin.

2. Şifre Kullanmayın: Kendinize ait olmayan bilgisayarlarda giriş bilgilerinizi ve şifrelerinizi kullanmaktan ka ının. Bunun en önemli sebebi mevcut bilgisayarda casus yazılımların olup olmadığından asla emin olamayacağınızdır. Diğer bir deyişle, özel e-posta hesaplarınızı kontrol etmeyin, Facebook girişi yapmayın ve kesinlikle iTunes Store alışverişleri gibi herhangi bir online alışveriş ger ekleştirmeyin.

3. USB Belleklere Dikkat Edin: Çoğunlukla halka a ık bilgisayardan USB belleğe veri kaydedip evinize götürüyorsunuz. Ancak dikkatli olmakta fayda var ünkü eve düşündüğünüzden fazlasını götürüyor olabilirsiniz… Bu noktada önemli olan konu ise, evinizdeki PC’de, Kaspersky Internet Security gibi, USB bellek ile eve götürdüğünüz zararlı yazılımları yakalayacak güncel bir anti-virüs yazılımının bulunmasıdır.

4. Özel Modu Se in: Web’de sörf yaparken, eğer mümkünse, tarayıcı ayarlarınızdan özel modu aktif hale getirin. Bu ufak değişiklik arkada hi bir özel verinin bırakılmayacağını garantileyecektir.

5. Mobil İnternet Bağlantılarını Kullanın: E-postalarını düzenli kontrol eden ve Facebook gibi benzer siteleri düzenli olarak kullanan bir kişi, bunu ger ekleştirmek i in her zaman halka a ık bir bilgisayarı kullanmak zorunda değildir. Güvenli bir alternatif UMTS üzerinden bir mobil internet bağlantısı oluşturmaktır. Pek ok sağlayıcı, ulaşılabilir rakamlara her şey dahil sabit data paketleri ile öğrenciler i in temel tarifeler sunuyor.

Related posts

Leave a Comment