Gta V(5) Ön İnceleme

gta-5-inceleme

Gta V(5) Ön İnceleme

gta-5-inceleme

Senaryo

İlk olarak senaryodan söz etmek gerek. GTA oyunlarında senaryo oyunun belirleyici etmenidir. İyi senaryo kötü bir oyunun açıklarını her zaman kapatabilir ancak kötü bir senaryo olduğu zaman oyun ne kadar iyi olsa dahi iyi oyun mevkisine kolay kolay ulaşamaz. Senaryo bu denli önemli olduğu için de Rockstar Games her zaman sürükleyici ve dikkat çekici senaryolara başvurmuş. GTA V için düşünecek olursak, oyunun hangi şehirde geçtiğine bağlı olarak senaryo da farklılıklar gösterecektir elbet. Ancak bana göre senaryo GTA IV’e oranla daha uzun tutulacak ve yine hiç şaşmadan bu oyunda da mafya/çete faaliyetleri işlenecektir. Oyunun hangi şehirde geçtiği tahmininde bulunmadan dahi bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ek olarak senaryo oyunun geçtiği yıla bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Oyunun geçtiği yılda ve ülkede o zaman diliminde yaşanan etnik veya kültür çatışmaları işlenebilir. Ancak benim tahminime göre oyun yine Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında geçeceği için her zamanki gibi çetesel faaliyetler işlenecektir. Eğer 90’lara dönüş olursa senaryo açısından San Andreas’ın bir benzerini oynayabiliriz. 2000’lere geçersek eğer yine modern bir senaryo bizi bekliyor olacak, bundan hiç kuşku duymuyorum.

Yapay Zeka

GTA oyunlarında yapay zeka ön planda olmak zorunda olmasa da hemen hemen her oyunda oyuncuyu tatmin edecek nitelikte olmuştur. Bana göre GTA V yapay zeka açısından muhteşem bir oyun olacak. Neden diye sorarsanız, bu alanda oyun firmaları son bir kaç yılda eksikliklerini fark edip gelişme imkanı buldular. Rockstar Games de GTA haricinde bir çok oyun çıkardığı için bu konuda edindiği tecrübeleri (çok gerekli olmasa bile) GTA’ya aktarmaktan kaçınmayacaktır. Düşmanlarımızın yapay zekasının artması oyun açısından bir getiri olacaktır. Aynı zamanda şehirdeki insanların da öyle. Salak insanlar görmek gerçekçiliği zedeliyor.

Grafikler

Oyunda grafik kalitesi IV gibi yüksek seviye tutulmalıdır, yeni nesil oyunlarda en önemli faktörlerden biri görselliktir. Grafik arttığında sorunların arttığından bahsedeceksiniz ancak bu genelde sadece PC için geçerli bir durum oluyor. PS3 kullananlar için görsellik önemli bir yer tutuyor. Araba modellemelerinden çok şehir modellemeleri oyuncuyu etkileyen kısım oluyor. Şehrin gerçekçi gözükmesi, gerçek bir şehirde oynuyormuş havası katıyor. Oynanabilirlik için bu çok önemli bir etmendir. Ayrıca yaşayan bir şehir olması da önemlidir. Örneğin New York’un o geniş caddelerinde sadece bir kaç araba ve insan olması çok sinir bozucu bir durum. GTAIV oynayanlar bilirler, Times Meydanında çıktığınızda şehrin kalbinin orada attığını hissedersiniz ama boş bir meydan gördüğünüzde oyunda ilgi çekici bir mekan kalmaz. Times Meydanında bir intihar saldırısı gerçekleştirme gibi fikirler edinilebilir. Ya da büyük bir kamyonla, iğne atsan yere düşmeyecek kalabalıktaki kaldırıma dalıp 20-30 kişinin canını almak oyun için sıkıcı havayı bozan şeylerdir. Oyuna eğlence katar.

Oyunun grafikleri hazırlanırken, özellikle PC’de oyunun bir çok bilgisayar tarafından çalıştırılabilecek şekilde değil, 2012 teknolojisi baz alınarak modern grafik modellemesinin gerektirdiği şekilde hazırlanmalıdır. Çünkü bilgisayar teknolojisi sürekli gelişim gösteren bir teknolojidir, bugün alınan bir bilgisayarla yarın alınacak bir bilgisayar arasında bile dağlar kadar fark olabilmekte. Rockstar’ın da bunu temel ilke edinerek yapabileceği grafik modellemelerinin en iyisini yapması lazım. Zaten yapıyor demek yanlış olur, özellikle PC’ye çıkarırken GTA oyunlarında grafikten kısıyor.

Harita

GTA Oyunlarında hangi şehirde oynadığınız senaryoya etki açısından gerçekten önemlidir. Bunu San Andreas ile birlikte bir kez daha anladık. Örneğin Las Venturas adlı Las Vegas’ın uyarlaması olan şehirdeki görevler kumarhane ağırlıklıydı. Bu da tam Vegas işi olarak göze çarpıyordu. Liberty City’de geçen GTA oyunlarında ise tek çeşit dünyaymışçasına her türlü görevi aldık, her türlü işi yaptık. GTA V’in kopseptini henüz bilmiyoruz ama büyük bir senaryo için tek şehir yeterli olmayabilir. Yine şehir üç kısımdan oluşacaktır, bunda herkes hemfikirdir tahminimce. Üç kısımlık haritanın yine bir kısmı metropol şehir olan, diğer kısımlardan daha kalabalık bir şehir olacaktır. Öteki kısımlardan bir tanesi de yine kalabalık ama ana merkez olmayan, ve muhtemelen de oyuna başlayacağımız şehir olacaktır. Diğer kısım da tenha mahallelerden veya sanayi bölgelerinden oluşan kısım olacaktır. GTA IV’te olduğu gibi orta kalabalıktaki kısımdan başlarız ve bir süre burada görev aldıktan sonra metropolün kapıları açılır. Bu geçişler yine köprülerle sağlanacak, bu bozulmayan bir gelenek. Onu da hatırlatmakta fayda var. Metropol kısım dediğimiz yerde oyun görevlerinin %80’inden fazlasını alırız büyük ihtimal. Diğer görevler de başladığımız kısım ve tenha mahallelerden oluşan kısımda bulunacaktır. Haritadaki kısımlar okyanusla çevrili olacağından muhtemelen ana karakterimiz yine yüzme biliyor olacaktır. Harita büyüklüğü ise GTAIV’e göre büyük, San Andreas’la eşit veya ondan da büyük olabilir. Muhtemelen 2012’de piyasada olacak bir oyunun daha küçük bir haritası olması beklenemez bence. Açıkçası GTA IV harita bakımından bana küçük gelmişti. Bu sefer daha büyük olacağı kanısındayım.

Araçlar

Araç çeşitleri farklılık gösterse de, otomobillerin çoğunun önceki oyunlardakinin aynısı olacağı ve bunun üzerine ek olarak ekleneceği kanaatindeyim. Eğer oyun 2012’de geçiyor olursa, yine bir Turismo’nun 2012 modeliyle karşı karşıya olabiliriz. Veya yeni model bir Cheetah, Banshee bizi bekliyor olabilir. Bunlar Rockstar’ın klasikleşmiş modelleri. Bunlara eklenecek modeller elbette olacaktır. Motorlar seçeneğinde ise yine bir tane hızlı motor, n tane orta hızda motor, bir tane de Chopper modeli olacaktır diye düşünüyorum. Diğer motor modelleri oyunun konseptine göre değişiklik gösterir. Hava taşıtlarına gelirsek, bu sefer yine uçak olacağını düşünmüyorum ancak helikopter kesinlikle olacaktır. Hava taşıtları konusunda pek fazla seçeneğimiz de olmaz. Ayrıca oyunda yine kamyon, tır, otobüs tarzı E sınıfı ehliyet gerektiren araçlar mutlaka olacaktır. Hatta iş makinaları bile bulunabilir. Onun haricinde hız botları, bisikletler ve GoKart olacaktır. Araç seçeneğinden ziyade araçların bol olmasını bekliyorum yeni oyunda. Özellikle otomobil modeli konusunda artış olacaktır.

Görevler

GTA V’te görevler yine IV’teki gibi, oyuncuyu sıkmayacak şekilde kısa olmalı. Ama görev sayısı arttırılmalı. Bir günde bitirilebilecek bir oyun olmamalı. Hatta başından hiç kalkmadan bir hafta on gün sürmeli. Çünkü GTA oyunları sizin de bildiğiniz gibi uzun yıllar oynanabilitesi olan bir oyun. Bu yüzden görevleri hemen bitirmek oyuncuyu sıkabilir. Tabi Rockstar bunu daha önceden düşünüp ara görevleri koymuş zaten önceki oyunlarda. Bu yüzden görevler bitse bile oyun %100 bitmiyor. Yine böyle bir sistem iş görecektir. Ama bu sefer görev yelpazesinin genişletilmesinden yanayım. Ana görevler haricinde yan görevler olmalı, bir de yan görevlerin haricinde “sokak yarışları”, “gokart yarışları” gibi kabiliyet geliştirici aktiviteler olmalı.

Karakterler

Oyunda cinsiyet yönünden her türlü karakter olmalıdır. Kadın, Erkek gibi ana cinsiyetler haricinde, ara cinsiyetler bile bulunmalıdır. Görevlerin çok çeşitli olmasını sağlayacaktır. Rockstar Games zaten bu tip olayları GTA’da kullanmasını çok seviyor. Cinsellikten tutun, erkeklerin belaltı esprilerine kadar herşeyi oyuna katıyor. Bu oyunda da 69 önemli bir yer tutacaktır. Onun haricinde ana karakterimizin bir erkek olacağı kesin. Yine güçlü ve sert tipli olacaktır. Oyunun karakter özellikleri açısından Vice City’ye benzeyeceğini düşünüyorum. Ek olarak kadın karakterler çok olacaktır. Hatta birkaç tanesi ana oyun karakteri görevi almış bile olabilir. Örneğin kadın mafya liderine rastlayabiliriz. Uçuk tipler çok olacaktır.

Radyolar

Bana göre önemli konulardan biri de oyundaki radyolardır. Tüm GTA oyunlarında şimdiye kadar her çeşit radyo bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin, Rock dinleyen biri için rock ağırlıklı bir radyo, rap dinleyen biri için de rap ağırlıklı bir radyo oluyordu. Gelenek yine aynı olur. Bu oyundan ziyade, oyunun içeriğiyle pek de ilgisi olmayan bir şeydir. Radyoların çeşitli olması büyük oranda oyuncuyu oyun başında tutmak için yapılmış birşeydir. Ama tabi ki oyunun atmosferine etki eden müzikler seçilmektedir her zaman. Bence bu oyunda çok fazla radyo değil, çok fazla şarkı olmalıdır. Radyo istasyonu sayısı azaltılmalı, müzik sayısı arttırılmalıdır. Çünkü genelde herkesin beğenisi bir yöndedir. Örneğin rap seven biri oyunda rap radyoları dinler. Rock seven biri rock radyoları. Dolayısıyla hep aynı istasyonu dinleyince şarkı döngüsü kısa sürmekte. Buna çözüm olarak şarkıların artırılması taraftarıyım.

Oyun Dilleri

Grand Theft Auto oyunları ailesine bugüne kadar Türkçe diline de sahip olan bir oyun katılmadı. Her oyunda kalıplaşmış olarak İngilizce, Almanca, Fransızca gibi diller ekleniyor. Ama bu sefer oyundaki dillerin artırılacağını düşünüyorum. Özellikle Türkçe dil desteğini ekleyecektir bu sefer Rockstar Games. Türkçe haricinde internet kullanımının fazla ve oyun sektörünün yaygın olduğu bir çok Asya ülkesinin diline de sahip olacaktır yeni GTA. Bugün Kill Zone, Crysis gibi oyun sektöründe önemli yeri olan oyunlar Türkçe dil desteğiyle piyasaya sürülmektedir. Yeni GTA oyununda da Türkçe dil desteği olacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyorum.

Araba çalma efektleri daha çeşitli olmalıdır. Arabayı sadece camı kırarak değil aynı zamanda kapıya tornavida sokarak ya da kelebek camını kırıp arka kapıyı açarak çalmalıdır. Gerçekçiliği arttıracaktır.


Karakterimizi polis yakalayıp etrafını çevirdiği zaman hemen BUSTED yazmamalıdır. Polisler karakterimize belli bir mesafe yaklaştığında kamera açısı hemen değişmelidir ve bir kameradan izlermişçesine kendi yakalanışımız izlenmelidir. Ayrıca kelepçe takılıp polis arabasına bindirilene kadar da bu izleme olayı devam etmelidir. Yakalanma sahnesinin olmaması bence her zaman bir eksiklik olmuştur GTA için. Karakterimizin o anki davranışları da güzelce yansıtılmalıdır.


Araç kontrolleri biraz daha seri olmalıdır, günümüzdeki hidrolik direksiyonun işlevleri oyuna tamamen yansıtılmalı.
Çok büyük taşıtları kullanamamak Vice City’den beri sinirimi bozmuştur. Vice City limanındaki büyük gemileri görünce hemen atlayıp sürüş kabini aradığım zamanları dün gibi hatırlıyorum. Eğer onları sürebilseydim Vice City’i şu anda çok daha değişik hatırlayabilirdim. Bence yeni oyunda yat tarzı gemileri veya büyük balıkçı gemilerini sürebilmemiz gerekir.
Yaralanma gibi olaylarda, hayatımızda hiç bir aksama olmaması bir eksiklik.

Related posts

One thought on “Gta V(5) Ön İnceleme

  1. Sercan

    Özelliklerin hepsi güzel ama resim GTA 5’in değil.
    GTA 5 in V si GTA 4 den alıntı bu bir
    Grafik şekilleri GTA 5 e hiç benzemiyor bu iki
    Aracın plakasında ” Liberty City ” yazıyor ama ” Los Santos ” ta geçecek bu üç

Leave a Comment