Google Keith Haring’i unutmadı!

Google Keith Haring’i unutmadı!

Google Keith Haring'i unutmadı!

Google, ünlü ressam ve Graffiti sanat ısı Keith Haring'in 54. doğum günü i in özel bir doodle yayınladı.

Arama motoru Google ressam ve Graffiti sanat ısı Keith Haring'i 54. doğum gününde unutmadı ve onun kendine özgütasarımlarını yansıtan özel bir logoya anasayfasında yer verdi.

KEİTH HARİNG'İN KİMDİR?
Keith Haring, ABD'li eserlerini 1980'li yıllarda New York sokak kültürüne yansıtmış olan ressam ve Graffiti sanat ısı.

Keith Haring Reading, Pennsylvania'da doğdu ve annesi Joan Haring'in yanında Kutztown'da büyüdü. Babası Allen Haring birkarikatüristti. Ayrıca Kay,Karen ve Kristen adında ü kız kardeşi vardı. Tüm ocukların isminin baş harfinin K harfi ile başlaması tesadüf değildir. 1976 yılından 1978 yılına kadar Pittsburgh'taki The Ivy School of Professional Art'ta (Profesyonel Görsel Sanatlar Okulu) sanat ticareti okudu. Çok ge meden güzel sanatlara yöneldi.

Keith Haring'in kariyer hayatı, New York alt ge itlerine tebeşir ile izdiği grafikler ile başladı. Yaptığı izimler Tseng Kwong Chi adlı fotoğraf ı sayesinde ün kazandı ve bu zamanzarfında "The Radiant Baby" emekleyen bebek simgesi onun sembolü haline geldi. Onun izimleri hayata dair önemli mesajlar vermekteydi. 1980 yılında New York'daki Club 57'de eserlerini sergilemeye başladı. 1981 yılında kara kağıt üzerine ilk kabataslak tebeşir izimlerini yapmış oldu. 1981 – 1982 yılları arasında ilk özel sergisini Tony Shafrazi sanat galerisinde yaptı. Bu arada Kenny Scharf, Madonna, Futura 2000 ve Jean-Michel Basquiat gibi ünlülerle arkadaş oldu.

1984 yılında Avusturalya'yı ziyaret etti ve kendine özgü sanatıyla Melbourne'de duvar resimleri yapmaya başladı. Keith Haring 1985 yılında eşitli ülke ve şehirlerde eserleri sergilenmeye başladı. Keith Haring'in sanatı Absolut votka ve Swatch saatleri reklamları i in ilham kaynağı olmuştur. AIDS ile savaşı desteklemiş olan Keith Haring 1990 yılında buhastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Related posts

Leave a Comment