Gizemli PC sorunları çözüldü!

Gizemli PC sorunları özüldü!

Gizemli PC sorunlarına cevaplar!

Bilgisayarda hepimizin sık a karşılaştığı sorunlar, kafamıza takılan sorular ve cevapları burada…

Bilgisayar sorunları ve merak edilen sorular, bir bilgisayar sahip olmanın ka ınılmaz sonu larından. Hemen hemen herbilgisayarın farklı bileşenlerden, uygulamalardan ve evre birimlerden oluşması, bu sorunları daha da gizlemli bir hale getirebiliyor. Bu yazımızda en sık rastlanan PC sorunlarını ve cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bilgisayarım neden gıcırtı sesi ıkartıyor?

Bir ok nedeni olabilir, ancak genelde bunun iyi bir haber olmadığını söyleyebiliriz. Bir fanınızın veya sabit diskinizin ölmek üzere bir durumda olması muhtemeldir. Sabit diskinizi hemen yedeklemek ok yerinde bir davranış olacaktır.

"X" programı neden Windows ile beraber a ılıyor?

Windows, bilgisayarı a tığınızda alışacak yazılımların bir listesini tutar. Bu programların bazılarının (antivirüs gibi) a ılışta alışması faydalıdır, ancak bir oğu gereksizdir ve sisteminizi yavaşlatabilir. Başlangı öğelerini incelemek i in Windows'un msconfig aracını kullanabilirsiniz.

Windows neden gereksiz programlarla yüklü olarak geliyor?

Yeni bilgisayarınızın ok sayıda ü üncü parti yazılımla gelmesinde Microsoft'un bir su u bulunmuyor. Bir ok PC üreticisi, bilgisayarlarına yeni oyunların tanıtım sürümlerini ve diğer uygulamaları yükleyerek dağıtıyorlar. Bu tür ön-yüklü yazılımlardan kurtulmak i in PC-Decrapifier gibi toplu kaldırma yapabilen bir ara tan faydalanabilirsiniz.

Windows neden bazı dosyaları silmeme izin vermiyor?

Windows, bir dosyayı veya klasörü silmeyi reddettiğinde, öncelikle onu kullanan uygulamayı kapatmanız gereklidir.

Donanım sürücülerimi güncelledim, ama bilgisayarım garip davranmaya başladı. Neden?

Sürücülerinizin son sürümlerini yüklemek, genelde iyi bir fikir de olsa zaman zaman sürücler hatalı olabilir ve performansınızı düşürebilir. Bu durumda sürücünüzü düzgün bir bi imde alıştığını bildiğiniz bir sürüme geri döndürün.

Ekran kartı gibi sürekli geliştirilen sürücüler dışında sürücüleri güncelleme işlemini ise sık a tekrarlamanıza gerek yoktur. Sürücünüz düzgün bir bi imde alışıyorsa, yeni sürücü bir hız artışı veya yeni bir işlev sunmadık a, onu güncellemeye gerek olmayabilir.

Bilgisayarı a tığımda bip sesleri duyuyorum. Bunlar ne anlama geliyor?

Bu sesler, anakartınıza entegre bir yazılım olan BIOS'dan gelmektedir. Farklı üreticilerin farklı "bip kodları" bulunmaktadır. Bu seslerin ne anlama geldiğini www.bioscentral.com (İngilzce) web sitesinde bulabilirsiniz.

Dijital resimlerin bulunduğu klasörlerde genellikle Thumbs.db diye bir dosya görüyorum. Bu dosya ne işe yarar, silebilir miyim?

Thumbs.db, Windows XP'nin bir sistem dosyasıdır ve kü ük resimleri depolar. Bu dosyalardan kurtulmak i in Windows'un ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Adobe Reader ve Java neden bu kadar sık güncelleniyor? Buna izin vermeliyim?

Adobe ve Java güncellemelerinin oğu, bu yazılımlardaki güvenlik a ıklarını kapatmaya yöneliktir. Dolayısıyla bu güncellemeler izin vermeli veya farklı yazılımlar kullanmalısınız.

Related posts

Leave a Comment