Ghost Recon: Future Soldier Ön İnceleme (X-Box 360)

Ghost Recon-Future Soldier On inceleme (X-Box 360)

Ghost Recon: Future Soldier Ön İnceleme (X-Box 360)

Ghost Recon-Future Soldier On inceleme (X-Box 360)

Gelecek, hiç bu kadar karanlık olmamıştı!

Günümüze yakın bir gelecekte, hatta yanıbaşımızda başlayan tehlike, sadece Rusya’yı değil, tüm dünyayı tehdit ediyordu. Mutlak hakimiyeti, merhametsizlik ve orantısız güç olarak görenler, yönetimi devirmek için harekete geçti. Tabii ki bu sadece başlangıç olacaktı.

Ubisoft’un başarılı serilerinden Ghost Recon, uzun süredir üzerinde belirsizlikler barındırıyordu. Bu kez nasıl bir oyun olacak, nerede geçecek ve daha da önemlisi ne zaman çıkacak? Tüm bu sorular akıllarda yer edinmişken, Ghost Recon Predator isminin Ubisoft tarafından sınıflandırıldığı ortaya çıktı. Belki de yeni oyun buydu diye düşünmüştük, ama yanılmışız. Şimdi geleceğe doğru yol alma vaktidir.

Yeni oyunun adı Future Soldier. Rusya’da başlayan karışıklık, kısa süre sonra çevre ülkelere yayılacak ve en nihayetinde de Amerika’yı işin içine dahil edecek. Kabaca senaryoya bakarsak; aşırı milliyetçi bir topluluk, güç birliği yaparak Rusya devlet başkanının yetkilerine son veriyor ve ülke yönetimini ele geçiriyor. Bu dakikadan sonra başlayan çatışmalar, ölümler ve korku, dünya üzerinde yeni bir savaşın da başlamasına neden olmak üzeredir. Future Soldier, Advanced Warfighter’ın 10-15 yıl sonrasında geçiyor.

Ghost Recon, özünde takım oyununu barındıran ve kişilerin belirlediği taktikler neticesinde her zaman farklı saldırı türlerinin geliştirildiği bir seri olmuştur. Yeni yapımda da taktik çok önemli, ancak önemli değişikliklerle seriye yeni bir yön verilebilir.

Baktığımızda biri takım kaptanı olmak üzere dört kişilik ekibimiz olacak. Her karakterin farklı özelliği, diğerlerine nazaran avantaj veya dezavantajları var. Hemen sınıflara göz gezdirelim; commando, engineer, recon ve sniper.

Ubisoft Fransa ceo’su Geoffroy Sardin, yeni Ghost Recon ile Call of Duty’yi geçmeyi planladıklarını dile getirmişti. Ghost Recon, taktiksel tarzda olduğu için iki oyunu da yan yana getirmek garip olabilirdi, ancak şimdi tam zamanı. Çünkü Future Soldier’da, takım arkadaşlarımıza emir vermeyeceğiz, onları biz yönetmeyeceğiz. Her asker, kendi kararını vererek hareket edecek ve kullandığı ekipmanların nimetlerini tüm takımın selameti için kullanacak. Böylelikle Ghost Recon’ın kesintisiz bir aksiyon sunması kaçınılmaz olacaktır.

Ghost takımında herkesin gelişmiş silahları ve araçları var. Yanımızda kendiliğinden hareket edebilen silahlarla hareket edebilecek, zor durumda kaldığımızda onların ardında sipere yatabileceğiz. Commando sınıfına mensup karakterimizin omuzunda mini roketler yer alacakken, recon da görünmezlik pelerininden yararlanarak etrafı keşfe çıkabilecek. Predator modu gerçekten hoş olacak gibi. Tabii ki tüm askerler artık daha çevik ve bu kez engeller üzerinden atlayabilecek ve hemen ardından en yakın sipere doğru koşabilecekler.

Ghost Recon-Future Soldier On inceleme (X-Box 360)2

Her zaman yüksek verimde hareket edemeyeceğiz. Hava şartları bile performansımızı etkileyebilecek. Örneğin yağan yağmur neticesinde üzerimizdekiler ağırlaşacak ve silahlarımız bile olumsuzluklar çıkarabilecek.

Gizlice hareket et, düşmanına arkadan yaklaş ve son hamleyi yap. Öldürmek, yapmanız gereken tek şey değil. Öldürdüğünüz bir askerin üzerindeki giysileri giyebilir, bir nevi onun kılığında hareket ederek düşman mevzilerine sızabilirsiniz. Böylelikle işleriniz de kolaylaşır, ama dikkat çekmemek şartıyla. İlk nokta olarak Rusya görünse de dünya üzerindeki farklı ülkelerde bulunacağız. Bunlar arasında Afganistan da olabilir.

Gittiğimiz her yerde sayısız düşmanla karşılaşacağız, ancak bazen sivil halk ile düşmanları ayırt etmemiz gerekebilecek. O kadar kalabalık alanlarda yer alacağız ki, savaşın bir diğer gerçeğini de kaçınılmaz sivil ölümler oluşturacak. Görev yapacağımız haritalar çizgisel olmayacak. Böylece farklı yollardan ilerleyebilir, buna karşılık farklı açılardan da saldırılara maruz kalabiliriz.

Ana senaryo modunu istersek arkadaşlarımızla co-op olarak oynayabileceğiz. Tamamı gerçek oyunculardan oluşan dört kişiyle taktik yapmak, oyundan alacağınız zevki de artıracaktır. Aynı konsolda split-screen özelliğine destek vereceğini de belirteyim. Multiplayer modlara gelecek olursak, şimdilik iki tanesinden söz ediliyor; Capture the Flag ve Domination. 8’e 8 karşılıklı takımlarla yapılacak mücadelelerde taktik unsuru fazlasıyla önem teşkil edecek.

Ghost Recon: Future Soldier, PC, PS3, X360, Wii, NDS ve PSP platformları için bu yıl sonuna doğru raflarda olacak. Henüz grafikleri üzerine oturup konuşulacak kadar bilgiye sahip değiliz, ancak Ubisoft’un Call of Duty’yi alt etmeye, daha da önemlisi çok iyi bir oyun hazırlamaya kararlı olduğu açık. Eğer Splinter Cell: Conviction’ın X360 versiyonunu ön sipariş verirseniz, yaz aylarında düzenlenmesi planlanan Future Soldier’ın Multiplayer betasına da katılabilirsiniz. “Multiplayer devrimde teşvik edici rol üstleniyoruz” diyen Ubisoft, Ghost Recon’ı bomba gibi geri dönmeye hazırlıyor.

Related posts

Leave a Comment