Firefox ve Chrome’a tekme!

Firefox ve Chrome'a tekme!

Microsoft'un Windows 8 i in aldığı bu karar, Firefox ve Chrome cephesini adeta ılgına evirdi…

Mozilla'dan gelen Windows 8 a ıklaması, tarayıcı dünyasına bomba gibi düştü. Firefox'un mimarı Mozilla'ya göre Microsoft, ARM tabanlı cihaz ve tabletlerde alışacak Windows 8'lerde tek alternatif olarak Internet Explorer'ın alışmasına izin verecek.

"Karanlık ağlara geri dönüyoruz" diyen Mozilla, Microsoft'un bu kararını "ARM'ın limitlerine takılmamak" i in aldığını, ama bu savunmanın ger ekten uzak olduğunu söylüyor.

Chrome cephesinden, yani Google'dan gelen a ıklamalar da aynı şekilde… Google, Microsoft'u, bu kararından dolayı eleştiren isimlerin başında geliyor.

Aslında Microsoft'un niyeti, tarayıcıları tamamen devre dışı bırakmak değil. ARM tabanlı cihazlarda Windows 8'in Windows Classic ve Metro olmak üzere iki arabirimle geleceği biliniyor. Microsoft, IE limitini sadece Windows Classic arabirimi i in uygulayacak. Metro i inse böyle bir sınırlama olmayacak.

Şimdi gözler, daha önce Avrupa'da, Windows 7 konusunda büyük bir zafer kazanan tarayıcı devlerinde. Bakalım verecekleri tepkiler, Microsoft'u bu kararından vaz ge irtebilecek mi?

Related posts

Leave a Comment