FIFA Street 2012 İnceleme

012 İnceleme

A ık ası FIFA ve PES serisinin rekabetinde biraz olsun eğlenceye yer yoktu. Olabildiğince ger ek şekilde futbol sporunu yansıtmaya alışan iki seri de, oyunun eğlenceli kısımlarını pek ön planda tutmuyordu. Eğlence faktörüne EA Sports, biraz olsun FIFA Street serisiyle elini atmaya alışıyordu. Ancak vasat oyunlar yapmaktan öteye ge emiyordu. FIFA Street serisi bu sefer 4 senenin ardından tekrar başlıyor. Bakalım bu sefer EA Sports nasıl bir iş başarmış?

En ok sektiren kazanır

Artık pek mahalleler arası ma lara denk gelmek mümkün değil. Çocukluğumuzda bulduğumuz her boş alanda hatta sokaklarda bile ma yapardık. Ancak günümüzde bu sokak kuralları da giderek değişiyor. Bu kurallar da FIFA Street’te farklı modlar olara karşımıza ıkıyor. FIFA Street’in en öne ıkan özelliği, farklı oyun modlarının farklı sunumları olması ve birinden sıkılırsanız diğeriyle eğlenmeye devam edebiliyorsunuz. 4 adet modumuzun dışında, bir de kendi kurallarımızı oluşturabileceğimiz bir mod eklenmiş. Kısaca bu dört moddan bahsedelim.5-A-Side modunda 5’er oyunculu takımlar halinde ayak seviyesindeki kalelere gol atmaya alışıyoruz. Herhangi bir faul kuralı yok. 3’er dakikalık yarılar halinde oynanan bu modda kaleciler de mevcut.Panna Rules modunda ikiye iki takımlar halinde oynuyoruz. En ve boy a ısından kü ük kaleler mevcut ve haliyle kaleci yok. Ama gol atmak değil. Topu rakibinizin bacakarasından ge irip onu alımlarsanız 3 –ki buna Panna ismi veriliyor-, havaya kaldırıp alımlayıp ge erseniz 2, normal bir alım hareketiyle ge erseniz 1 puan alıyorsunuz. Bu puanları biriktirip gol atarsanız, puanınız kadarı skor tahtasına yazılıyor. Biriktirdiğiniz puanların ardından gol yerseniz de bu puanları kaybediyorsunuz. Normal bir gol ise 1 puan değerinde. Yani olabildiğince alım atıp gol atmanız, daha ok gol atmaktan önemli hale geliyor.

Futsal modu, bir futbol oyununda ilk olarak yer alıyor. Futsal, UEFA ve FIFA tarafından desteklenen, kapalı salonlarda oynanan bir tür futbol oyunu. 5’er kişilik takımlarla ve hentbol sahalarında gördüğümüz kalelerle oynanıyor. Bu modun FIFA Street’teki farklılığı ise diğer modlara göre duvar veya topun sekeceği bir yerin olmaması. Ayrıca bu modda faul kuralı da
ge erli.

FIFA Street’in ilgin modlarından biri ise Last Man Standing. Bu modda 3-4 oyunculu takımlar halinde ma yapıyorsunuz. Kalecinin bulunmadığı bu modda, gol attık a takımınızdan bir kişi eksiliyor. Böylece gol atmak zorlaşırken, daha geniş alanda hareket imkanına da sahip oluyorsunuz. Oyuncularının tümünü kaybeden ilk takım ma ı kazanıyor.Dünyayı geziyorumBütün bu modların yanında, World Tour isimli bir nevi kariyer modu da FIFA Street’te yer alıyor. Bu modda kazandığınız her ma , kendi oluşturduğunuz takımın puanını yükseltiyor. Bu puanla da tabloda yükseliyorsunuz. Ancak bazı aktiviteler yüksek puanlar istediği i in oğu kü ük aktiviteyi tekrar tekrar oynayıp puanınızı yükseltmeniz gerekiyor. Bu modda kendi oluşturduğunuz oyuncuları da takım aktarabilirken, arkadaş listenizdekilerin oyuncularını da takımınıza koyabiliyorsunuz. Böylece “mahalle ma ı” kavramını az da olsa yaşayabiliyorsunuz.

Her yapılan ma ta, yaptığınız hareketler, oyunculara tecrübe puanı olarak dönüyor. Bu puanlarla oyuncuların yeteneklerini de geliştirmeniz mümkün. Ayrıca bu puanlarla da yeni hareketler, giysiler ve aksesuarlar satın alabiliyorsunuz.

FIFA’dan ne farkı var?

FIFA Street yapı olarak daha rahat bir oyun. FIFA 12’deki taktikler ve stratejiler, FIFA Street’te yerini eğlence faktörüne bırakıyor. Sağ analog ubukla bir ok hareketi yapabiliyorsunuz. Serinin son oyunu FIFA Street 3’ten 50 adet daha fazla hareket oyuna eklenmiş. Bu hareketler de olduk a akıcı görünüyor. Üzerine bir de FIFA 12’de kullanılan Impact Engine ve benzeri özellikler eklenince, ekranda tam bir futbol şöleni izlemek mümkün oluyor. Bu sistemin halen bazı sorunları olsa da, eğlence faktörü bu sorunları görmezden gelmenize yetiyor.Kontrol a ısından FIFA 12’yle birebir aynı diyemeyiz. Yani rakibinizin ayağına kayıp topu almak gibi basit hareketler kaldırılmış. Oynanışta tamamen sokak futbolu mantalitesi önplana konulmuş. Bu da oyunun yer yer daha hızlı ve dinamik olmasını sağlıyor.Yeni yerler görelimFIFA Street’te ma yaptığınız yerler olduk a eşitli, bir Futsal ma ı yapıyorsanız, kapalı bir spor salonunda bulabiliyorsunuz kendinizi. Ya da 5’e 5 bir sokak ma ı, Amsterdam’ın orta yerinde, Notre Dame kilisesinin önünde veya Şangay’da bir atıda olabiliyor. Çok eşitli mekanlar kullanılmış ve bu da oyunun monoton olmasının önüne ge miş.

Futbol oyunu denince tabi ki akla takımlar, futbolcular ve formalar akla geliyor. FIFA Street, EA Sports’un lisans haklarına sonuna kadar kullanmış. Büyük liglerin takımları, ulusal takımlar ve özel oluşturulmuş takımlardan oluşan geniş bir se eneğe sahibiz. Tabi ki gözlerimiz Türkiye’yi ve Türk Ligi’ni arıyor ancak FIFA Street’te ne bir Sabri, ne bir Alex görebiliyoruz.Formalar konusunda olduk a ilgin se enekler bulunuyor. Sokak futbolu konu olunca rahat eşofmanlardan tutun, kapşonlu fermuarlı giysiler ve hatta bizim ofiste neredeyse herkesin taktığı berelerden bile bulunuyor. FIFA serisinden gözümüzün alıştığı kramponlar, FIFA Street’te yerini halı saha ve sokak ayakkabılarına bırakıyor. Bunların arasında normal spor ayakkabılar ve hatta kaykay ayakkabıları bulunurken, resmi markaların ayakkabı modelleri de eklenmiş. Futsal ma ları daha resmi bir hava taşıdığından dolayı takımlar resmi formalarını ve kaliteli ayakkabılarını giyiyorlar.Peki ya online?FIFA Street, EA Sports’un FIFA 12’de kullandığı Football Club özelliğini kullanıyor. Böylelikle evrimi i modlar i in bir nevi “FIFA 12 – Street” sosyal ağı oluşturulmuş oluyor. Çevrimi i modlar, FIFA Street’in zevkinin ıkarıldığı yer aslında. Arkadaşınızla oynarken ona bacakarası atmak, alımlayıp artistik bir gol atmak ve ardından yüzüne bakıp dalga ge mek kadar eğlenceli bir şey yok.Son olarak FIFA Street’in FIFA 12 ve FIFA 13 arasındaki boşluğu olduk a iyi doldurduğunu söyleyebiliriz. Serinin baştan yapımı olarak düşünüldüğünde önceki oyunları unutturan bir FIFA Street karşımızda bulunuyor. Futbol seviyorsanız ve biraz eğlence arıyorsanız, FIFA Street’i ka ırmayın derim.

Related posts

Leave a Comment