En büyük gezegene tarihi yolculuk!

En büyük gezegene tarihi yolculuk!

İngiliz bilim adamları, Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in buzullarla kaplı uydularını bulmak i in 1 milyar euro değerinde bir araştırmaya imza atacak.

“Juice” adlı araştırma, Jüpiter’in uydularındaki su alanlarını ve bu alanlardaki yaşam olasılığını inceleyecek.

Güneş sisteminin en büyük uydusu olarak bilinen, kendi manyetik alanına sahip olan ve kalın buz tabakasının altında derin birokyanus barındırdığına inanılan Ganymede’i hedef alan araştırmayla, aynı zamanda Callisto ve Europa adlı iki ayrı uydu da incelenecek.

Araştırma, 2022 yılında başlayacak ve Dünya’dan Jüpiter’e ulaşma yolculuğu sekiz yıl sürecek. 2030’da Jüpiter’e varıldığında, orada ü yıl kalınarak bilgi toplanacak ve tekrar Dünya’ya dönülecek.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Paris merkezli bir toplantıda onaylanan araştırma, aynı zamanda Güneş sisteminde yürütülecek olan ilk Avrupa bazlı uzay araştırması olmaözelliğine sahip.

İngiliz bilim adamları Avrupa Uzay Ajansı’nın dört üyesini bu yolculuk i in görevlendirecek ve yolculuk sürecinin takibine Imperial College, Leicester, Oxford ve University College London gibi İngiltere’nin ünlü üniversiteleri de dâhil olacak.

Related posts

Leave a Comment