Daha sağlam bir Windows!

Daha sağlam bir Windows!

Daha sağlam bir Windows!

Windows'unuzun güvenliği i in 10 ipucu!

Windows kullanıyor ve başınız belaya girmesin istiyorsanız, yapmanız gereken 10 şey burada…

Windows 7'nin ortaya ıkmasıyla beraber bilgisayar kullanıcıları, önceki Windows'lara kıyasla kendilerini daha güvendehissetmeye başladılar. Yeni işletim sistemleri, kutularından daha iyi güvenlik özellikleriyle ıkıyorlar ve bir ok tarihi güvenlika ığını kapatıyorlar. Ancak kendinizi ok güvende hissetmeniz de tehlikeli olabilir. Bu yazımızda Windows'unuzu daha güvenlihale getirecek 10 ipucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1. Yeni donanımla başlayın: Şifreleme güvenliğini sabit diske entegre eden Trusted Platform Modules (TPM) ve geleneksel BIOS yerine UEFI firmware'li bir anakart kullanmak, zararlılara karşı korunmanızı gü lendirecektir.

2. En son işletim sistemini kullanın, işletim sistemi ve uygulama güncellemelerini alın: İşletim sisteminizin en son sürümünü kullanmıyorsanız, onu yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncelledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp a manız gerekebileceğini unutmayın.

3. Windows'un yeni güvenlik ara larını veya ü üncü parti ara ları kullanın: Windows 7, İşlem Merkezi yoluyla bazı güvenlik denetimleri ve ara ları sağlıyor. Güvenlik Duvarı gibi bazı ara ları ise Denetim Masasında bulabilirsiniz. Microsoft Security Essentials ve Windows Defender gibi ücretsiz ara lar ile bilgisayarınızı zararlılardan koruyun.

4. Kullanıcı hesapları a ın veya kaldırın: Yönetici hesabını yeniden adlandırarak, bir saldırganın onu rahatlıkla bulmasına engel olabilirsiniz. Bu hesabı "kilitlemek" mümkün olmadığından, parola saldırılarına kesintisiz olarak maruz kalması mümkün.

5. Parolalar atayın: Windows i in bir ana parola, aynı zamanda bir ekran koruyucusu parolası ayarlayın. Bilgilerinizin hassasiyetine göre bir parmak izi okuyucu, smartcard okuyucu gibi yardımcı ara lar kullanabilirsiniz.

6. Anti-hırsızlık ara ları kullanın: Anti-hırsızlık ara larına yatırım yaparak bilgisayarınız kaybolduğunda veya alındığında onu IP ile izleyebilir, fotoğraflar alabilir ve onu uzaktan temizleyebilirsiniz. Lojack for Laptops, bu konuda iyi bir örnek.

7. Paylaşımı ve diğer gereksiz hizmetleri kapatın

Donanımsal bir router'ınız yoksa ve kablolu modem ile internete direkt olarak bağlanıyorsanız veya herkese a ık bir alandan internete bağlanıyorsanız, Windows size bağlantı türünüzü sorduğunda "Herkese a ık" se eneğini se in. Böylece yerel klasör paylaşımlarına izin verilmediğinden emin olabilirsiniz.

Internet Information Services (IIS) gibi kullanmadığınız hizmetler varsa, bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

8. Web tarayıcınızı güvene alın

Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını kontrol edin ve "Web siteleri bir eklenti yüklemek istediğinde beni uyar" ve "Raporlanmış saldırı sitelerini engelle" gibi güvenlik se eneklerini etkinleştirin.

9. Autorun sorunu: Windows 7'ye henüz ge mediyseniz, şu anki Windows'unuz i in en son güncellemeleri yüklediğinizden emin olun. Windows 7, CD, DVD, USB kartı gibi harici medyaları bilgisayarınıza yerleştirdiğinizde i eriğin otomatik olarak alıştırmasına engel oluyor ve ne yapmak istediğinizi size soruyor. Böylece zararlının otomatik olarak etkinleşmesi mümkün olmuyor.

10. "Beyaz listelemeyi" kullanın: Windows 7'deki AppLocker beyaz listeleme aracı veya diğer ü üncü parti ara lar ile alışmasına izin verdiğiniz programları kendiniz se ebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment