Confrontation İnceleme

Confrontation İnceleme

Aarklash evreninde, ok uzun yıllardır karanlık ve ayınlık taraflar arasındaki savaş sürmekteydi. Şimdiye kadar binlerce kişi öldü, ama bir o kadarı da zafer i in silah kuşandı. Artık savaş bitmek üzereydi ve bunun i in son bir adım daha kalmıştı. Peki kim kazanacaktı, her durumda da mutlaka iki tarafın en baştan kaybettiği söylenebilir miydi? Bunu, oyunu oynadığınızda göreceksiniz tabii ki. Tutup da size oyunda olan bitenleri anlatacak değilim tahmin edeceğiniz gibi.

Masaüstü oyunu olarak doğan, ardından Cyanide stüdyosunun alışmalarıyla PC ekranlarına taşınan bir yapım Confrontation. Taktik RPG türünde, kullanıcısına her daim gü lü olmayı, bunu başardığında da tüm kontrolü ödül olarak vaat eden bir yapım. Ayrıca Baldur's Gate'in oluşturduğu epik taktiksel savaş sistemini tekrar ortaya ıkarmak istiyor oyunumuz.Savaş savaş nereye kadar…Oyunumuzda dört fraksiyon bulunuyor. Bunlar: The Friffin, The Scorpion, The Wolf ve The Jackal. Ayrıca 12 tane de farklı sınıf var. Ana menüye göz attığımızda, senaryo modu, multiplayer başlığı, ekstralar başlığı ve tasarım bölümüyle karşılaşıyoruz. Tasarım bölümüne adım attığımızda, her sınıftan karakterin görünüşüyle oynamalar yapabildiğimizi görüyoruz. Hatta esprili bir sunum da var. Se tiğimiz karakterin etrafında dev boya fır aları ve kalemler bulunuyor. Sanki biz onu kağıtta tasarlıyormuşuz gibi.Gerekli se imleri yaptıktan sonra onay tuşunu kullanıyor ve kısa süre sonra savaş arenasına atıyoruz kendimizi. İlk etapta tek kişiyiz. Her adımda oyunun bize yönergeler sunduğuna tanıklık ediyoruz. Bir yandan evreye göz atarken, diğer yandan da ekrandaki hud sistemine bakmakta yarar var. Ekranın sağ alt tarafında, karakterimiz, sağlık düzeyi, saldırı eşitleri ve gü leri yer alıyor. Sol kısımda ise, ufak bir harita var ve tıkladığımızda büyük versiyonu a ılıyor. Haritanın istediğimiz noktasına sağ tıklayarak karakterimizi hareket ettiğimiz gibi, aynı yöntemle de düşmanlarımıza saldırabiliyoruz.

Confrontation'da taktik yaparak ve doğru kararlar vererek görevleri tamamlamaya, yıllarca süren savaşı sona erdirmeye alışıyoruz. Öldürdüğümüz her düşman, bize tecrübe puanı olarak geri dönüyor. Haritada ilerledik e, siyah beyaz görünen noktalar renkleniyor ve yeni dostlarımızla da bir araya geliyoruz ve görüyoruz ki, oyunda birden fazla karakteri kontrol edebiliyoruz. Her birinin farklı silahları ve özellikleri olduğu i in, özellikle ilerleyen seviyelerdeki zorlu görevlerde tamamen taktik üzerine kurulu oyun yapısını benimsememiz isteniyor. Taktik yapmak i in en güzel yöntem ise, tabii ki oyunu durdurarak, hamlelerimizi bir bir belirlemek.

Dört adamımızla ilerliyoruz ve karşımıza beş tane gü lü düşman ıktı diyelim. Bir anda pata küte dalarak zafer kazanmamız ok zor, kazansak bile bir sonrakinde ayağımıza elme yiyeceğimiz ok a ık. Bunun i in oyunu durdurup, taktik yapmamız gerekli. Oyunu durdurmaktan kastım, ESC tuşuna basıp, menüye dönmek değil. Zamanın tamamen durduğunu ve siz isteyene kadar da akmayacağını düşünün. Önce kendi istediğiniz karaktere tıklayın, ardından saldırı tarzına, son olarak da hangi düşmana bu saldırıyı uygulayacağını se in. Bu işlemi tüm adamlarınızla, tüm düşmanlarınıza sırayla yapın. Ardından da oyunu tekrar başlatın, yani zamanı akışa bırakın gitsin. Tüm yaptığınız taktikler, bir bir işlemeye başlayacak ve size sadece, verdiğiniz kararların işe yarayıp yaramadığını izlemek düşecek. Oyunu dondurduğunuzda taktik yaparken kamera a ılarını değiştirebiliyor oluşunuz da her a ıdan tehlike boyutlarını görmenize imkan sağlıyor. Tabii normal akışda da kamera a ılarını ger ek zamanlı olarak değiştirebiliyorsunuz.Teknik yönlerConfrontation'ın grafikleri pek de iyi değil. Karakter ve harita tasarımları detay yoksunu. Haritada ilerledik e gitmediğimiz noktaların siyah beyaz olarak gösterilmesi ve ardından renklendirilmesi, güzel düşünülmüş bir detay. Oyun, işitsel olarak da büyük bir etki bırakmıyor. Kontrollerinin rahat olması, oyuncuları sıkmazken, kamera a ılarının da her an değiştirilebiliyor oluşu, savaş alanının iyice ezberlenmesi a ısından hoş. Beğenmediğim diğer yönleri ise, dengesiz ara yükleme süreleri ve bazen karşılaştığım performans sorunları oldu.Son olarak, büyük savaşı bitirdikten sonra eğer hala i inizde dinmeyen bir mücadele hissi oluşursa, Internet üzerinden multiplayer modları da deneyebilirsiniz. Tabii ilk başta belirttiğimiz ekstralar bölümüne giderek, unlock olan tasarımlara göz atmayı da unutmayın. Eğer bu tür RPG oyunlarından hoşlanıyorsanız, erez niyetine deneyebilirsiniz Confrontation'ı.

Related posts

Leave a Comment