Combat Arms

Combat Arms logo

Combat Arms

Combat Arms logo

Combat Arms hem grafikleri hemde kalitesi ile Dünyanın en iyi MMOFPS’ lerinden biridir.2008 yılı ortalarında Kuzey Amerika’da piyasaya sürülen Combat Arms, aslında Amerika’nın ilk popüler MMOFPS oyunlarındandır. Oyun henüz birkaç yıldır bulunmasına rağmen sürekli güncellenen haritalar, modlar ve silahlar ile popülerliğini daha da arttırmaktadır. Bir MMOFPS’den kalite ve yüksek grafikler bekliyorsanız Combat Arms tam size göre.  Ancak oyunun büyük bir sorunu var; hile hurda. Oyunda can sıkan, ‘güzelim’ oyunu yerle bir eden, hiç de göz ardı edilemeyen bir problem. Bir anda biri çıkıp tüm haritayı aynı anda süpürebiliyor. Evet, hem de bıçakla. Oyundaki oylama ile oyuncu atma sistemi bir nebze bu olayların yaşanmasını engelliyor, kullanıcılar oybirliği ile vote sistemi sayesinde istedikleri oyuncuları kapı dışarı edebiliyorlar ancak o dakikadan sonra insanda ne kadar oynama isteği kalır, soru işareti..Herşeye rağmen, Combat Arms MMOFS türünün ilk ve başarılı örneklerinden. Şu an hali hazırda Türkiye’de yeterince yaygın bir biçimde oynanıyor. Hemen hemen her odada bir veya birkaç türk ile karşılaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra birçok Türk klanı da bulunmakta. Arkadaşlarınızı da yanınıza alıp, Combat Arms oynamak gerçekten keyifli bir olay. Zombi modunu şiddetle ve hiddetle öneriyoruz. Kendimiz de ekip olarak girip oynadık, en çok zombi modundan zevk aldık. Haritalar, bu moda göre akıllıca dizayn edilmiş. Zombilerin ittirileceği noktalar, henüz zombileşmemiş takımın toplanacağı noktalar gerçekten zekice. Bunun yanı sıra diğer modlar bulunmakta gelin şimdi bu modlara göz atalım.

  • Elimination: Takımlı ölüm maçı, Ölünce beklemiyor, direk tekrar başlıyorsunuz.
  • Search and Destroy: Bir takım bomba kurmaya çalışırken, diğer takımda alanını savunmaya, onları durdurmaya çalışıyor.
  • One Man Army: Herkes tek diyebileceğimiz mod. Kim kime dum duma
  • Spy Hunt: (Casus Avı)
  • Fire Team: Bu mod bilgisayara karşı oynanır. Göreviniz bilgisayarın yönettiği oyuncuları öldürerek kaçış bölgesine ulaşmaktır.
  • Quarantine Mode (Karantina, Zombi Modu): Bu mod bir devrim niteliği taşıyabilir. Çünkü MMOFPS’lerdeki ilk zombi moddur. Oyunun en zevkli modlarından biri olan Quarantine Modda round başlangıcında 10′dan geriye sayılır. Geri sayım bitince oyunculardan 1 veya 2 kişi Zombi olur. Zombiler 2 dakika içinde diğer oyunculara hastalık bulaştırıp zombi yapmak zorundadır. İnsanlar ise zombiler çok dayanıklı olduğu için ya saklanmak zorunda ya da hep birlikte çalışmalıdırlar.

Oyunun Hikayesi

20. yüzyıldaki soğuk savaşın kalıntıları arasında, -bir ideoloji diğer ideolojiyle yüzleşirken- dünya iki kutuplu bir eksen etrafında dönmeye başladı. Her kutup limitsiz bilimsel teknoloji ve askeri güç elde etmek için çalışmalara başladı. İronik bir şekilde, iki kutubun birbirine üstün gelme çabası iki güç arasında garip bir denge oluşturdu. Güçler arasındaki bu garip barış, hassas tansiyonun fırlamasıyla kırılgan bir hale gelip tamamen yok olabilirdi.

Havadaki savaş kokusu, insanları barış ve birlik içinde tutmak için alternatif planlara yöneltti; ama ne yazık ki iki kutup arasındaki barış fazlaca uzun sürmedi. Daha sonrasında iki kutup arasındaki savaş her zamankinden daha vahim bir hal aldı.

Süper güçler soğuk savaşı; kaos bölgelerinde etkin olabilmek, global yatırımları ve askeri bölgeleri elde etmek için uzatmakta kararlıydılar. Zengin ve fakir arasındaki fark açıldıkça, bazı ülkeler koalisyonlardan ayrılma kararı aldılar ve yeni bir oluşum içinde yeniden yapılanmaya başladılar. Dünya yeniden iki kutuplu bir hale gelmeye başlamıştı.

Combat Arms Özellikleri

Yayıncı Şirket: Nexon

Tür: Fantastik MMOFPS

Grafik Kalitesi: Yüksek

Oyun Boyutu: 1,200 MB

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 2000
İşlemci: Intel Pentium III 1 GHz
RAM: 256 MB
HDD: 2 GB
Ekran Kartı: GeForce 2 MX
DirectX: 9.0c veya daha iyi

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista Home Premium
İşlemci: Intel Pentium 4 2.4 GHz
RAM: 512 MB veya daha fazla
HDD: 2 GB
Ekran Kartı: GeForce FX 5600
DirectX: 9.0c veya daha iyi

Oynanış Videosu

Resmi Site | Üyelik | İndirme

Related posts

Leave a Comment