Call of Duty: Black Ops II’de neler olacak ?

Call of Duty: Black Ops II’de neler olacak ?

 

Yılın en merakla beklenen, şimdiye kadarki en tutkulu Call of Duty oyunu Call of Duty: Black Ops II tüm dünyada 13 Kasım’da piyasaya çıkacak. Yakın gelecekte geçen Call of Duty: Black Ops II’nin çokluoyuncu modları oyunculara 2025 yılının en teknolojik silah ve ekipmanlarını kullanma şansı verecek.

Yenilenmiş sınıf-yarat özelliği ile oyuncular yeni “10 tane seç” paylaştırma sistemi sayesinde sınırsız sayıda kombinasyon yaratabilecekler. Oyuncular artık her bir kategoriden seçim yapmak zorunda değiller, bunun yerine bir kategoriden ekipmanları diğer bir kategoriden ekstra ekipmanlarla takas edebilecekler – 10 ekipmandan oluşan kombinasyonlar sayesinde hayal ettiğiniz her sınıfı yaratabileceksiniz.

’10 Tane Seç’ Sistemi 
On puan ve neredeyse sayısız kombinasyon: her bir içerik parçasını bir puan karşılığında alabilecek, 10 puanınızı dilediğiniz gibi harcayabilecek, kişisel oyun tarzınıza uygun biçimde özelleştirme yapabileceksiniz.

Jokerler
Her biri bir puan tutacak Jokerler sayesinde oyuncular “sistemi esnetebilecek” ve sınıfları daha da benzersiz biçimde ayarlayabilecekler – oyuncular bir kategoriden birden fazla perk alabilecek, ana silahlarını üç eklentiyle destekleyebilecek, iki Lethal taşıyabilecekler.

Yeni Puan Serileri
Puan Serileri oyuncuların takımlarına galibiyet için yardım etmelerini sağlayacak. Bayrakları ele geçirmek, saldırı kalkanıyla takım arkadaşını korumak, düşman öldürmek ve asist yapmak takımınıza yardımcı olmak için yapıp puan kazanabileceğiniz eylemlerden yalnızca birkaçı. Her eylem farklı bir değere sahip olacak ve savaş alanını etkileyebilecek

2025 hayata geçiyor
• Guardian: Kalabalık kontrolü için kullanılan, yüksek enerjili mikrodalga tareti navigasyon rotalarını engelleyen enerji dalgası yaymaktadır.
• Swarm: İnsansız Avcı robotları düşmanlara ve düşman ekipmanlarına saldırır.

Yepyeni özellikler
• İnteraktivite: İster bir Hellstorm Missile’ı yöneterek rehberlik edin, ister bombalar saçarak birden çok düşmanı öldürmeye çalışın – işte gerçek risk/ödül senaryosu.
• Oyuncu veya Yapay Zeka Kontrollü: İster kontrolü elinize alın, ister yapay zekaya bırakın – AGR (Otonom Yer Robotu) isteğinize bağlı olarak otonom biçimde savaşabilir veya tarafınızdan kontrol edilebilir. Sentry Gun da aynı mantığa sahiptir.
• Oyuncu Kontrollü: Yerdeki hedefleri yok eden hafif makineli tüfeğe sahip, uzaktan kumandalı, dört pervaneli MQ-27 robotunun gücü elinizin altında. Lodestar sayesinde haritadaki herhangi birini bulabilir, peşine düşüp öldürebilirsiniz.
• Yapay Zeka Kontrollü: Burada da emrinizde bir çok silah olacak. A10F Warthog kullanarak bombardıman çağırabilir ve yapay zeka pilotunun sizi durumdan haberdar eden telsiz bağlantısını dinleyebilir; Lightning Strike sayesinde üç hedef bölge belirleyip hava saldırısı düzenleyebilirsiniz.
• Über-silahlar: War Machine’ı bir kez elinize aldığınızda bir daha başka bir bomba atar kullanmak istemeyeceksiniz. Death Machine de 2025’te yenilenen haliyle dönüyor ve oyunculara menziline giren her şeyi parçalara ayırabilen bir mitralyöz sunuyor.

Geliştirilmiş silahlar, eklentiler ve ekipman
Yakın gelecekte geçen savaşlar aynı zamanda askerlerin savaş alanında kullanabilecekleri yeni teknolojiler anlamına geliyor. Ayrıca silah perkleri de artık eklentilere dahiller:

• Saldırı Kalkanı: Taşınabilir siper yaratıp, kullanabilirsiniz.
• Hedef Bulucu: Hedefin dost mu, düşman mı olduğunu belirlemek için.
• Milimetrik Dalga Tarayıcı: Yakın mesafedeki hareketsiz hedefleri katı yüzeylerin arkasından bile gösterebilen yeni görüş
• Çift Bantlı Dürbün: Isı yayan tüm nesneleri gösterir ve uzun menzilli atışlarda isabet oranınızı arttırır
• Şok Şarjı: Yakınına gelen düşmanlara elektrik verip sersemleten, ölümcül olmayan, fırlatılabilir silah
• Lazer Görüşü: Silahta görsel olarak ön plana çıkarılan ve diğer oyuncuların görebileceği bu özellikle karşılaştığınız anda bu perkin ve buna sahip olan oyuncunun neler yapabileceğini anlayacaksınız.

Codcast Özelliği
Oyundaki Shoutcast menüsünde işinize çok yarayacak çeşitli özellikler bulunuyor

• Resim İçinde Resim – Bu ekran oyundaki herkesin listesini, o andaki puan serilerini ve durumlarını gösterecek.
• Harita Görünümü – Bu ekran savaş alanının her iki yanını kuşbakışı olarak, okunması kolay 2D grafiklerle gösterecek.
• Puan Paneli – Profesyonel sporlardakine benzeyen bu ekran genel takım puanlarını ve amaç bilgilerini gösterecek.
• İsimlik – Oyuncularının formalarındaki isimlere benzer şekilde, bahsi geçen oyuncunun kolayca fark edilmesini sağlayacak.
• Dinleme Özelliği – Oyuncuların aralarındaki sohbetlere dilediğiniz zaman katılıp çıkabilecek, aksiyonu an be an takip edebileceksiniz.

Oyun Modları
Hedefe dayalı modlar artık raund tabanlı oluyor (örneğin Domination modunda oyuncular taraf değiştirecek ve bir turda hedeflere saldıracak, diğer turda savunacaklar). Call of Duty: Black Ops II Multi-team modu için de üç oyun modu sunuyor: Team Death Match, Hardpoint ve Kill Confirmed.

Hardpoint takımların harita kontrolü için savaştığı, geleneksel King of the Hill stili modlardan esinlenilen yeni oyun modu.

Özel Oyunlar
Altı takıma ve 18 oyuncuya kadar oynayın. Hardcore, Multiteam ve Party oyunları da dahil olmak üzere tüm oyun modları ve oyun modlarının tüm varyantları oyuncular tarafından kişiselleştirilebilecek. League Play oynanışı her seviyede keyifli hale getirirken, özel oyunlar eğlenceyi farklı yolla sağlayacak. Oyuncular şunları yapabilecekler:

• Özel sınıflarda mevcut olan hazır sınıfları değiştirebilecek.
• Oyuncuların Özel Sınıflarını kullanıp kullanamayacaklarına karar verebilecek
• Neredeyse tüm oyun modlarına bot ekleyebilecek
• Mevcut içeriği kısıtlayabilecek (örneğin belli eklentileri yasaklayabilir, Perkleri kullandırtmayabilirsiniz)
• “10 Tane Seç” sistemini “3 Tane Seç” veya “17 Tane Seç” olarak değiştirebilecekler.

Parti Oyunları
Call of Duty: Black Ops’ta Wager Matches ismiyle bilinen Sharpshooter, Gun Game, One in the Chamber ve Sticks & Stones geri dönüyor. Bu “eğlencelik” modlar Sınıf Yarat veya Puan Serisi sistemlerini kullanmayacaklar. Ama aynı önceki oyundaki Wager Match oyunlarında olduğu gibi XP kazanabilecek, geleneksel oyun modlarında olduğu gibi sıralamalarda yükselebilecekler.

Savaş Eğitimi 
Daha da geliştirilen Savaş Eğitimi ana oyuna entegre edilerek oyunculara üç farklı seçenek sunuyor:

• Bootcamp: Oyuncular 1-10 arası level atlayabilecek ve XP kazanabilecekler. Bootcamp bir Team Deathmatch oyunu, bu oyunda 3 insan ve 3 bottan oluşan takımlar 3 insan ve 3 bottan oluşan diğer bir takıma karşı mücadele edecekler. Çok fazla baskı altında kalmadan çokluoyuncu modlarının denemenin harika bir yolu.
• Objective: İnsan ve botlardan oluşan bir takım, yine insan ve botlardan oluşan diğer bir takıma karşı –  bu hedef tabanlı modlarda 10. levelin ötesine geçebilecek ve ½ XP kazanabileceksiniz.
• Bot Stomp: Antrenman yapmak ya da sırf iyi vakit geçirmek için yapay zeka dolu karşı takımı yok etmeye çalışacaksınız. İnsanların botlara karşı olduğu bu mod XP vermese de kendinizi geliştirmek, yeteneklerinizin seviyesini yükseltmek, haritaları ve modları öğrenirken çokluoyuncu deneyimi yaşamak için iyi bir seçim.

Mücadeleler 
Oyuncuları oyun içeriğinin farklı yönlerini görmeye özendirip ödüllendirecek, sürekli yeni hedefler sunup bu hedeflere ulaştıklarında böbürlenme hakkına sahip olmalarını sağlayacak. Tamamlayabileceğiniz binlerce Mücadele sayesinde kozmetik içerikler açabilecek, online oyun dünyasındaki oyuncu kimliğinizi geliştirebileceksiniz.

• Silah Kamuflajları: Oyundaki tüm silahlar (bombaatarlar, bıçaklar, saldırı kalkanları dahil) kamufle edilebilecekler.
• Nişangahlar: Oyundaki tüm ana dürbünler kendi Mücadelelerine sahip olacak. Bu Mücadeleleri tamamladığınızda eklentide kullanılan nişangahı değiştirebilecek, insanlara ne kadar ilerlemiş olduğunu gösterebilecek ve online oyuncu kimliğinizi geliştirebileceksiniz.
• Oyuncu Kartı: Kendinize ait Call of Duty: Black Ops II kartvizitiniz: üzerinde isminiz, amblem (tarafınızdan hazırlanmış), arkaplan resmi (açılabilir), klan sembolü, eşleşme seviyeniz ve League Play rütbeniz gösterilecek.

Theater özelliği 
Oyunculara çeşitli özellikler sunan hem yapım, hem araştırma, hem de eğitim aracı.
• Sosyal: Meta-verilerle (oyun modu, tarih, puanlar, ele geçirme sayıları, savunma sayıları gibi) işaretlenmiş içeriklerden ve ayıraçlardan oluşan kapsamlı bir sistem olan Theater sayesinde “En Yeni Paylaşılanlar” listesinden tüm camianın, “Aktivite Listesi” sayesinde arkadaşlarınızın paylaştığı film veya ekran görüntüleri arasından rahatça içerik bulabileceksiniz. Ayrıca oylama sistemi sayesinde oyuncuların en beğendiği filmler ve ekran görüntüleri listelerde üst sıralara çıkabilecek top.
• Film Makarası: Herkesin Theater modunda film yaratmak için harcayacak saatleri olmayabilir, bu yüzden her şey tek bir düğmeye basarak deneyiminizi basitleştirebileceksiniz: düğmeye bastığınızda oyun sizin yerinize tüm işi yapacak, önemli anları içeren bir film hazırlayacak. Oyuncular filmin içeriğini arttırabilecek veya basitleştirebilecekler. Yaratılan filmleri düzenleyebilecek veya kaydedebilecekler.
• CODcast: Theater modunun özel bir türü olan CODcast ile oyuncular önceden kaydedilmiş oyunları kullanarak çalışabilecekler, video serileri yaratabilecek veya strateji/taktik geliştirmek için kullanabilecekler.
• Yeni Özellikler: Theater modu şunlara da sahip olacak:
• Klip Sayısı: Oyuncular 20 taneye kadar klip saklayabilecekler.
• “Klip Birleştir:” Oyuncular 20 klipten oluşan bir film yapıp birleştirdikleri taktirde, tek bir büyük klibe sahip olacaklar
• “Nesneye İliştir:” Oyuncular kamerayı Dragonfire veya RCDX gibi Puan Serileri da dahil olmak üzere istedikleri objeye iliştirebilecekler

Prestij 
Prestij başına 55 level içeren 10 Prestij leveline sahip olan Call of Duty: Black Ops II oyuncuların her Prestije baştan başlamalarını gerektirip “defterlerini temizlemeyecek” – bunun yerine oyuncuların level ilerlemelerine katkıda bulunacak. Silah XP’si ve/veya kazanılan eklentiler veya Mücadeleler resetlenmeyecek – kazandığınız her şey ileride kullanmanız için açık kalacak.

Prestij Ödüller
Prestij statüsüne ulaşan oyuncular, oyuncuların istedikleri bir öğeyi kalıcı olarak açmalarını sağlayacak özel “Prestij Tokeni” kazanacaklar. Oyuncular level gereksinimini karşılayamadıkları öğeleri dahi açabilecekler. Prestije ulaşmak ekstra Sınıf Yarat yuvası (maksimum 5 olmak üzere), özelliklerini tamamen resetleyebilme yeteneği veya “para iadesi’ (harcadığınız tüm tokenleri geri verip, açtığınız içerikleri kapatan sistem) gibi ekstra ödüller sunacak. Oyuncular bu sayede önceden seçtiklerinden daha farklı öğeler açabilecekler.

Çokluoyuncu Haritaları
Oyun rotasyonunda
• Aftermath: İnsansız robot saldırısı sonrasında Los Angeles şehir merkezinin harabeleri
• Cargo: Kargo konteynırlarının sürekli olarak hareket ederek haritanın ortasındaki siperin şeklini değiştirdiği, Singapur limanı.
• Turbine: Yemen’in çöl düzlüklerindeki rüzgar çiftliğinde geçen bu geniş haritadaki her şeye tırmanabileceksiniz.
• Yemen: Dar ara sokaklar ve yükseltilerle dolu şehir çatışmaları
• Overflow: Pakistan’ın Peşaver şehrinin sel basmış sokaklarında şiddetli çatışmalar
• Express: Tren hattı boyunca uzun ve orta menzilli çatışmalara girebileceğiniz, Los Angeles’taki tren istasyonu
• Hijacked: Çılgın, ama kontrollü çatışmalar sunacak olan süper lüks bir yat.

Zombies Özeti
Call of Duty: Black Ops II Zombies, zombi kıyametinde hayatta kalmanız için üç farklı yol sunuyor. Tranzit modunda ölmekte olan Dünya’nın sırlarını ortaya çıkaracak, Survival modunda üzerinize dalga dalga gelen zombilerle savaşacak veya 4z4 Grief modunda 4 kişilik takımınızda hayatta kalmaya çalışacaksınız.

Tranzit
Bir çok farklı bölge içeren açık dünyada geçen, 1-4 kişilik işbirliği modu. Yeni Buildable oyun öğeleri sayesinde oyuncular girdikleri bölgelerde ne aradıklarını ve hayatta kalmak için ne yapmaları gerektiğini öğrenebilecekler. Her bölgede duran otobüs sayesinde toplu taşıma özelliklerden faydalanabilecekler. Tabi ki Zombiler otobüse ücretsiz binebiliyorlar.

Survival
Karmaşa içinde hayatta kalmaya çalışacağınız klasik modun bu yeni halinde daha geniş Tranzit bölgesinin spesifik alanlarında, 1-4 oyuncu işbirliği ile hayatta kalmaya çalışacaklsınız.

Grief
Siz ve arkadaşlarınız, dört kişiye kadar takımlarla zombilere ve diğer takımlara karşı savaşabileceksiniz. Hayatta kalan son kişiler olabilme senaryosuna 2-8 oyuncu katılabileceksiniz.

Yeni yeteneğe dayalı eşleştirme sistemi sayesinde oyuncular herkese açık oyun modlarında benzer yetenek seviyelerindeki oyuncularla birlikte oynayacaklar. Zombies modunda özel oyunlar da mevcut olacak. Yalnızca kafadan vurmanın işe yaramasını seçebilecek, oyuncuları daha çok mermiyle başlatabilecek veya ekstra ekipmanlar açabileceksiniz.

Related posts

Leave a Comment