Blades of Time İnceleme

Blades of Time İnceleme

Keskin kılı lı güzel geri döndüYapımda gene orijinal oyundaki hazine avcısı Ayumi’yi kontrol ediyoruz. Ayumi hazine peşinde koşarken, kendini bir adada buluyor. Ancak gizemli adanın karakterimize ilgin sürprizleri var, böylece macera başlıyor. A ık ası oyunun konusunun derin ve detaylı olduğunu söylemek zor. Genel olarak klasik yüzeysel bir hikayeye sahip. Oyunda aslında God of War, Prince of Persia gibi oyunlardan alıştığımız bir aksiyon mekaniği var. Ayumi iki kılıcı ile birlikte düşmanları dilimlerken, diğer yandan silahı ile daha fazla can yakabiliyor. Zaten oyunun asıl merkezinde aksiyon yatıyor. Silahlarımız ve en önemlisi gü lerimiz ile farklı kombinasyonlar yapabiliyoruz.

Ayumi’nin ateş, buz gibi kullanabildiği gü leri var. Mesela evremizde 5-6 tane düşman var diyelim. Ayumi havaya zıplayıp, yere bir anda vurduğu zaman düşmanların ayaklarında buz oluşuyor ve rakiplerimiz bir süre hareket edemiyor. Bu süre de onları bi mek i in bize bir hayli yetiyor. Yapımda bu gü leri bize kazandıran heykeller var. Bu heykellere gidip, düşmanlardan ıkan veya etraftaki eşyaları yok ettik e kazandığımız küreleri (Yani Orb) harcayıp gü leri alabiliyoruz. Her gücü farklı tuş kombinasyonları ile kullanıyoruz. Ardı ardına farklı kombineler ile birlikte oynanış zevkli oluyor.

Blades of Time’da Time Rewind özelliği var. Bu özellik bizlere hem düşmanlara karşı savaşırken, hem de bazı bulmacaları özerken avantaj sağlıyor. Time Rewind’ta Ayumi klonunu ıkartıyor. Bu klonlar ilerledik e daha zorlu olan düşmanları daha kolay öldürmek i in yardım ediyor.Bazı zamanlar özmemiz gereken bulmacalar oluyor. Örnek verirsem misal a ılması gereken bir kapı var, ama kapıyı a mak i in Ayumi’nin aynı anda iki yerdeki mekanizmaya basması lazım. İşte bu durumda klonumuzu bir yere diğer yere, Ayumi’yi ise diğer yere yerleştiriyoruz ve kapı a ılıyor. Ancak şunu da belirteyim, bulmacalar genel olarak kolay. Yani kafa patlatacak bir durum yok. Yapımda Ayumi’nin özel alan gücü de var. Bu özel alan i inde bazı düşmanları kesebiliyor, farklı bir boyut misali olan yerlerde rakiplerimizi aşağı alabiliyoruz.

Zaman ok önemli!Oyunda görsel olarak ilk dikkat eken nokta Ayumi’nin kendisi oluyor. Başkarakterin modellemesi ayrıntılı yapılmış. Ayrıca oyundaki diğer ana karakterler de bu konuda başarılı. Ama düşman modellemeleri genel olarak aynı tutulmuş. Bu durum bir süre sonra sıkıcı olabiliyor. Yapımda kaplamalar a ık ası üst düzey değil, fakat tasarımlar ve efektlerle birlikte genel olarak görsellik hoş bir sunum yapıyor. Bazı yerlerde ok abartı efektler ise oyunda göze batan kısımlardan biri.Oyunun seslendirmesi ise ortalama düzeylerde. Ne yazık ki Ayumi’nin fazla konuşması bunaltıcı olabiliyor. Ses efektleri ise fena sayılmaz. Müzikler de oyunun atmosferi i inde eriyip gidiyor. Çizgisel oyun yapısı sunan yapımda, bazı hatalar da var. Ama Blades of Time a ık ası zaman ge irmek i in oynanabilir. Oyunun düşük sistem ihtiyacı da diğer bir artısı.

Related posts

Leave a Comment