Bin Ladin sayesinde Twitter tarihine geçti!

Bin Ladin sayesinde Twitter tarihine ge ti!

Twitter’ın dünya genelinde 450 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Bazen hi farkında olmasak da, bazı kullanıcılar attıkları tweet’lerle tarihe ge iyorlar.

Bu kişilerden bir tanesi, Mayıs 2011’de düzenlenen Usame bin Ladin’i öldürme operasyonunu dünyaya duyuran Sohaib Athar.

Pakistanlı Sohaib Athar, terör olayları ve aşırı nüfus nedeniyle yaşanmaz hale gelen Lahore’den ayrılarak, birka yıl önce sessiz ve sakin bir kasaba olan Abbottabad’a yerleşti. Athar, yaşadığı evin sadece iki kilometre ötesinde El Kaide lideri Usame bin Ladin’in yaşadığından habersizdi.

Athar, bir Mayıs gecesi evinde alışırken helikopter sesleriyle irkildi. Abbottabad’da havaalanı bulundamadığı i in olağandışı bir durum yaşandığından şüphelenen Athar, hemen Twitter’dan tanık olduklarını mesaj ge meye başladı. Bilişim teknolojileri danışmanı olan Athar, ABD SEAL komandolarının, bin Ladin malikanesine düzenlediği gece yarısı operasyunu dünyaya duyuran ilk kişi olduğunun farkında değildi.

“GÜRÜLTÜDEN RAHATSIZ OLDUM”
Athar, başından ge enleri ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen bir etkinlikte anlattı. Poynter Enstitüsü’nün davetlisi olarak Austin kentine gelen Athar, “Gece yarısında helikopter sesleri duymanız, Abbottabad’da karşılaşabileceğiniz en sıra dışı olaylardan biri… Saat 01.00’da alışırken bir anda helikopter gürültüsü duymak ok rahatsız ediciydi” dedi.

Pencereden ne olup bittiğini takip etmeye başlayan Athar, bir süre sonra bu sefer patlama sesiyle irkildi. Patlama sesi, bin Ladin malikanesine düşen ABD’nin hayalet helikopterinden geldi. Athar, hemen bu gelişmeyi de tweet’ledi. IT danışmanı, “Twitter’da ge saatlerde bile insanlar ayakta oluyor ve birbirleriyle sohbet ediyor… Birilerinin mesajlarımı göreceğinden emindim” dedi.

“DEĞERLENDİRME YAPMAK GEREKTİ”
Athar, bazı olayları doğru, bazılarını da yanlış aktardı. Operasyon hakkındaki ilk haberlerin, kendi tweet’lerinden bir saat sonra yerel basında belirdiğini söyleyen Athar, “Sabah olduğunda ne olup bittiğini değerlendirmemiz gerekti” dedi.

Evinden iki kilometre ötede bulunan bin Ladin malikanesine giden Athar, ziyaret i akınına uğrayan evin etrafında incelemeler yaptı, fotoğraf ekti ve diğer görgü tanıklarıyla konuştu.

ÜNLÜ OLDU
Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyon, ge tiğimiz yıl 1 Mayıs’ı 2 Mayıs’a bağlayan gece düzenlendi. 30-40 kişilik komando timinin baskın düzenlediği malikanedeki atışma ve ardından yaşanan gelişmeler, günlerce dünya basınının bir numaralı gündemini oluşturdu. Aylar sonra, operasyon gecesi Twitter’dan atılan mesajlar fark edilince, Athar bir anda üne kavuştu.

Mütevazi kişiliğiyle dikkat eken Athar, bugüne kadar bir ok basın organında anlattıklarının arpıtılarak verildiğini vurguladı. Kitap tekliflerini, yazacakları ok kısa tutacağı i in reddettiğini söyleyen Athar, para karşılığı röportaj tekliflerinin tümünü de geri evirdiğini ifade etti.

Related posts

Leave a Comment