Android kullananlara 5 uyarı!

Android kullananlara 5 uyarı!

Dikkat etmeniz gereken 5 Android tehdidi!

Eğer sizin de cebinizde Android'li bir canavar varsa, bu 5 tehlikeyi asla kü ümsemeyin!

Cep telefonunuza zararlı bulaşmayacağını mı düşünüyorsunuz? Cebiniz bir Android ise yanılıyorsunuz. Android zararlılarının sadece Temmuz-Kasım 2011 tarihleri arasında yüzde 472 arttığı biliniyor. Hacker'lar tüm gü leriyle Android cihazlarına saldırıyorlar. Bu saldırılardan kendinizi korumak i in ise bazı konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İşte tanımanız gereken 5 tehdit ve bunları yenmenin yolları.

1. SMS trojan'ları: Araştırmalara göre bugün ortada dolaşan Android zararlılarının yarısına yakını, arka planda sizin haberiniz olmadan yüksek ücretli numaralara mesaj gönderen SMS trojan'ları. Bu ise telefon faturanızda bol sıfırlı bir rakam görmenize neden olabilir.

SMS trojan'larından sakınmanın en iyi yolu, onları hi yüklememiş olmak. Bunun i in tüm Android tehditleriyle başa ıkabilen bir güvenlik uygulaması kullandığınızdan emin olun, şüpheli uygulamaları ve inanması gü şeyler vaadeden uygulamaları yüklemeyin.

2. Carrier IQ: 2011'in sonlarında bir araştırmacı tarafından keşfedilen kod, milyonlarca cebin kullanıcıların konumunu ve bastığı tuşları günlüğe kaydederek gönderiyordu. Operatörlerin bilgisi dahilinde yerleştirilen bu kodu devre dışı bırakmanın da bir yolu yoktu. Carrier IQ'ya sahip olup olmadığınızı bu uygulama ile denetleyebilirsiniz.

3. Ön yüklü uygulamalar: Telefonunuz, normalde Android ile gelmeyen, üreticiniz veya servis sağlayıcınız tarafından yerleştiren bazı uygulamalarla geliyor olabilir. Araştırmacılar, ge tiğimiz Aralık ayında bu uygulamaların bazılarının önemli a ıklar i erebildiklerini tespit ettiler. Bu a ıklar, cebinizi formatlayabiliyor, özel bilgilerin alınmasına ve hatta telefonunuzundinlenmesine bile yol a abiliyorlar. Daha kötüsü ise bu uygulamaların bazılarını kaldırmak mümkün olmuyor.

Ancak Android 4.0 kullanıyorsanız, Ayarlar Cihaz Uygulamalar Hepsi yolunu izleyerek, dilediğiniz uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

4. Sahte Google Play mağazaları: Google'ın Android Market'in adını Google Play'e evirmesinin ve bazı hizmetleri Play altında toplamasının ardından siber su lular, sahte Google Play domain'leri oluşturmaya başladılar. Bu tür sahtekarlıklardan korunmak i in dikkatli olmanız ve Google Play uygulamasını kendiniz kurmamanız gerekiyor. Cihazınız, Android Market'i kendisi güncelleyecektir ve Android Play'i indirmenize gerek kalmayacaktır.

5. Android/FakeToken.A: Bankanızdan gelen bir SMS, hesabınızın ele ge tiğini ve i erisindeki bağlantıya tıklayarak parolanızı değiştirmenizi istiyor. Bağlantıya tıkladığınızda ger ek i bir site a ılıyor ve bu sayfada bankanızın logosu bile var.

Bu tür saldırılardan korunmak i in, ne kadar ger ek i görünürse görünsün, e-posta veya SMS'lerin i inde yer alan bağlantıları hi bir zaman a mayın. Banka bilgilerinizle oturum a acağınız zaman, adresi her zaman elle girin.

Related posts

Leave a Comment