550.000 Mac zombi olmuş!

550.000 Mac zombi olmuş!

550.000 Mac zombi olmuş!

mac

Mac kullanıcıları "bizde virüs yok" diye övünürken, yüzbinlerce Mac sistem zombiye dönüşmüş!

Macintosh sistemler i in özel yazılmış Flashback Trojan zararlısı, bir Java a ığından yararlanarak 550.000 Mac'den oluşan zombi ordusu yarattı. Söz konusu saldırıya sebep olan Java a ığını, Apple Salı günü yayınladığı yama ile kapadı. Aynı a ık Microsoft tarafından 6 hafta önce kapatılmıştı.

Rus antivirüs sitesi Dr Web'e göre, saldırıdan etkilenen Mac'lerin büyük oğunluğu Amerika'da (yüzde 56.6, 303.449bilgisayar). Kanada, yüzde 19.8, 106.379 bilgisayar ve İngiltere yüzde 12.8, 68.577 bilgisayar… Ülkemizde ise bu sayının ok ok düşük olduğunu tahmin ediyoruz.

Flashback trojan zararlısı, kullanıcı ile etkileşime ge meden kendini yükleyebilme kapasitesine sahip; zaten bu kadar fazla sayıda bilgisayara bulaşmasının sebebi de bu. Kullanıcı, zararlının kodlarının olduğu bir siteye girdiğinde, zararlı kullanıcının bilgisi olmadan bilgisayara yükleniyor.

"Kullanıcı, BackDoor.Flashback.39 zararlısının bulunduğu siteye girdiğinde, zararlıyı i eren Java uygulaması, JavaScript kodlarını kullanarak yükleniyor" diye a ıklıyor Dr Web. Zararlıbilgisayara yüklendiğinde sistemde bir arka kapı a ıyor, böylece daha fazla zararlının bilgisayara girmesini sağlıyor.

Related posts

Leave a Comment