30 yıl sonra gelen hüsran!

30 yıl sonra gelen hüsran!

Olmaz denilen oldu; dev şirket 30 yıl sonra gelen ilk hüsranla fena sarsıldı!

Microsoft ve Sony gibi iki büyük isimin arasından ok net bir sı rayışla kendisini piyasanın bir dönemler bir numarası haline getirmiş olan Nintendo, zor zamanlar yaşıyor.

Aynı zamanda Mario'nun da yaratıcısı olan Nintendo, son 30 yıldır ilk kez sektör i erisinde para kaybı yaşadığını, yani zarar ettiğini ilan etti. Firma, ge tiğimiz finans yılı i erisinde 43.2 milyar Yen kaybetti ki bu rakam yaklaşık olarak 533 milyon dolara tekabül ediyor. Fakat ilk hesaplamalarda ortaya ıkan 65 milyar Yen'lik kayıp ihtimaline göre durum beklenenden ok daha iyi görünüyor.

Bu büyük kaybın en başındaysa her ge en gün biraz daha yaşlanan Nintendo Wii'nin artık yeterince satış yapamıyor olması yer alıyor. Nintendo 3DS ise eskisi gibi kullanıcıların dikkatini ekemediği gibi, namı duyulmuş büyük oyun yapımları da Nintendo'nun platformlarına pek uğramıyor. Tüm bu olumsuzlukların yanına bir de Japon Yeninin giderek düşen değeri eklenince, milyonlarca dolarlık kaybın hesabını yapmak ok daha kolay oluyor.

Bir diğer sorunsa, şüphesiz, Nintedo'nun hedef kitlesi olan ve "casual gamer" yani sosyal oyuncu olarak bilinen grubun, artan akıllı telefon satışları ve bu telefonlarda bulunan oyunlaryüzünden artık herhangi bir taşınabilir konsola ihtiya duymaması.

Fakat ufukta görünen yeni 2D Mario oyunu ve Wii U'nun 2012 yılı Noel'linde satışa hazır olması firmayı şimdilik motive etmeye yetiyor. Peki, Wii U ger ekten bütün bu kayıpları tek başına kurtarabilecek mi? Bekleyip göreceğiz…

Related posts

Leave a Comment